istanbul'a yakın adalar listesi

İstanbul’a Yakın En Güzel Adalar Listesi

Yaz denince özellikle İstanbulluların, ardından da herkesin aklında “Adalar!” kelimesi çınlamaya başlıyor.  Haydi okumaya!

Peki Marmara denizinde yer alan bu adalar hangileri? Oralarda ne yapılır, ne yenilir içilir bu yazımızda sizler için yazdık. Marmara Denizi’nin güzide adalarını listeledik. Severek derlediğimiz bu liste fırından yeni çıktı. Yazıyor, yazıyor; bugün Keşfegel tüm meraklı okuyucuları için adaları yazıyor!

Avşa Adası

Avşa Adası Marmara’nın incilerinden bir tanesi. Aldığı akıntı sayesinde suyu tertemiz. Avşa Adası’na nasıl gidilir mi dediniz? Bir çok yolu var. Bunlardan en popüler ve mantıklısı İstanbul’dan deniz otobüsü ile adaya ulaşmak. Bu adada yapabileceğiniz birçok aktivite var ama bunların en keyifli olanı denize girmek, güneşlenmek ve stres atmak. Biraz sakinleşmek isteyenler için ada oldukça keyifli bir ortam sunuyor ve birbirinden güzel koylarıyla sizi davet ediyor.

Avşa’da gezilecek yerler birçok farklı noktadan oluşuyor. Şarap Fabrikası, Manastır, Çınaraltıkoyu, Mavikoy, Kumtur gibi gidebileceğiniz ve zamanınızı değerlendirebileceğiniz birçok yer mevcut. Adalar arasından en güzellerinden olan Avşa’da gece hayatından da bahsetmeden geçmeyeceğiz tabii ki! Çünkü Avşa’da geceler çılgınca yaşanıyor. Diskolar, gece kulüpleri ve zevkinize göre çeşit çeşit barlara ev sahipliği yapan Avşa İstanbul’a yakın adalar arasında kendine has özellikleriyle ön plana çıkıyor. Eğer Avşa’ya gitmeyi düşünüyorsanız, burada otelde kalabileceğiniz gibi kendinize ait bir ev kiralayarak tüm sezonu da geçirebilirsiniz.

Marmara Adası

İsmini Marmara denizinden almış olan ada, aynı zamanda Marmara’daki en büyük ada. Doğa sporlarını sevenler, yürüyüş yapmak isteyenler için Marmara Adası geniş imkanlar sunuyor. Bu büyük adada denizli bir yaz tatili yapabilirsiniz. Kole plajına giderek kalabalığın içinde vakit geçirebilirsiniz. Kalabalığın içinde olmaktan hoşlanmayanlar ise Aba Plajı’nı tercih edebilirler.

Marmara Adası konaklama seçenekleri açısından geniş bir yelpazeye sahip. Kızılçam, zeytin ağaçları ve çınarlarla kaplı olan adada, otelinizi yeşile doyacağınız bir şekilde seçmeye özen gösterin. Adada bulunduğunuz süre boyunca nimetlerinden yararlanmayı unutmayın. Marmara adası otelleri daha çok pansiyon ve apart olarak karşımıza çıksa da lüks oteller de yok değil. Kendi bütçenize ve tatil anlayışınıza göre tercihte bulunabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir :  İstanbul’da Denize Girilebilecek En Güzel 7 Yer

Prens Adaları

Kadıköy’de sahilde gezinirken kulağınıza çalınmış olan sesleri hatırlayın şimdi. “Büyükada, Kınalıada hemen kalkış, turlarımızda İstanbulkart geçerlidir.” İşte bu sesleri takip ederseniz Prens Adaları’na ulaşabilirsiniz. 4 tane adadan oluşan bu takım İstanbul’da yaşayan herkes için bir nefes alma yeri. İstanbul adalar vapur saatleri  denince akla şehir hatları vapurları veya turyol motorları geliyor. Yaz mevsiminde ise çok daha büyük bir hız ile deniz otobüsleri de adalara seferler düzenliyor.

Kınalıada

İlk ada Kınalıada. Kadıköy’den yarım saat, Bostancı’dan 20 dakika sürüyor buraya ulaşmak. Her yanı sahil olan Kınalıada’nın yazları çok kalabalık olduğunu ve her tarafta şezlong ve şemsiye kiralamaya çalışan insanların bulunduğunu unutmayın! Kendi havlunuzla ücret ödemeden deniz keyfi yapmak isterseniz de kenarda köşede ayrılmış -ufacık da olsa- alanlar mevcut. Kınalıada’nın bir diğer özelliği de adaların en küçüğü olması ve içerisinde fayton bulunmayışı.

İlginizi Çekebilir :  İstanbul Turist Kalabalığından Kaçmak için 6 İpucu

Burgazada

İkinci ada olan Burgazada büyüklük olarak da sondan ikinciliği kapıyor. Burgazada’da faytonlar bulunuyor. Kalpazankaya ve Sait Faik Abasıyanık’ın evine sahip olan bu adada da denize girebileceğiniz mekanlar bulunuyor. Tüm adalar yemek yerleri açısından oldukça çok seçeneğe sahip olsa da Burgazada’da bulunan Kalpazankaya Restoran’ını denemenizi özellikle öneriyoruz.

Heybeliada

Adalar arasında üçüncü olan Heybeliada büyük bir ada. Bu adada askeri okul bile var. Diğer adaların sahip olduğu tüm özelliklere Heybeliada da sahip. Bu adada tüm bir gününüzü keyifle geçirebilirsiniz. Adalar turu yapmayı düşünüyorsanız, 4 adayı da bir güne sıkıştırmayı düşünmeyin deriz. Kınalıada ve Burgazada’ya 1 gün, Heybeliada’ya tam bir gün ayırabilirsiniz.

Büyükada

Adalar arasında bir merkez olan Büyükada, harika ormanlara, Aya Yorgi Kilisesi’ne ve eşsiz bir manzaraya sahip. Bu adada bulunan faytonları kullanmamanızı öneriyoruz. Sebebi ise çok basit! Atlara çok iyi bakılmıyor ve özellikle sıcak havalarda hayvanlar çok zor durumla kalıyorlar. Eh peki faytona binmeyecekseniz, büyükadada ne yapılır? Tabii ki bisiklet kiralayıp gönlünüzün sizi götürdüğü yerlere pedal çevirebilirsiniz. Aya Yorgi tepesinin dik yokuşunu tırmandıktan sonra, tepedeki restoranın Bozcaada yapımı şaraplarından içilerek lezzetli mezelerinden tadılır. İncik boncuk alınır ve güneşlenilip denize girilir!

Sedef Adası

Sırada son adamız var. Adalar arasında belki de en tatlı olanı: Sedef Adası! Prens Adaları’ndan biri olsa da diğerleri kadar meşhur olmayan Sedef Adası belki bu özelliği sayesinde daha bakir bir doğaya ve sakin bir çevreye sahip. Eskiden sürgün yeri olarak kullanıldığı için midir bilinmez bu ada diğerleri kadar rağbet görmüyor. Sedef Adası’nda yapılabilecek birçok aktivite var. Bunlardan birisi plaja kurularak denizin tadını çıkarmak. Bir diğeri ise doğa yürüyüşleri yapmak ve İstanbul’un şehir havasından bir an olsun uzaklaşmanın keyfine varmak. Bu doğa yürüyüşlerine piknik örtünüzle giderseniz ateş yakmadan hoş piknikler de yapabilirsiniz. Fotoğraf meraklıları bu adada güzel kareler yakalayabilirler.

İstanbul büyük bir metropol olsa da gördüğünüz üzere çok yakınında tatil yerleri mevcut. Bu sayede şehirliler nefes alabilirken, turistlerin gezecek yere gözü doyuyor. İstanbul’a yakın adalar ve onlar hakkında merak ettiğiniz her şey işte bunlardı. Bu adaların tamamı Türk adaları. Yunan karasuları bize çok yakın olduğundan ülkemizin Ege ve Marmara kıyılarına çok yakın Yunan adaları da var. İstanbul hareketli yunan adaları turu yapmak isteyenler bu adalara göz atabilirler.

Adalar hakkında bilmek isteyeceklerinizi bu yazıda öğrenmiş oldunuz ve dünyanın en gizemli şehirlerinden olan İstanbul’u ve çevresini tanımaya bir adım daha yaklaşmış oldunuz. Şimdi zaman gezi planı yapma zamanı; haydi iş başına!

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir