İstanköy Adası Gezi Rehberi (Kos Adası)

Kıyıdan bakılınca sanki yüzülebilecekmiş kadar yakın görünen İstanköy Adası, ülkemizin en gözde tatil beldelerinden Bodrum’a sadece 45 dakika uzaklıkta, Yunan kültürünü iliklerinize kadar hissedebilceğiniz sevimli ve dost canlısı bir ada. Yunanistan’ın İstanköy Adasına verilen bir başka ad da Kos Adası. Peki nerelerde kalınır, neler yenilir ve nereleri gezilir bu adanın? Gelin inceleyelim!

İstanköy Adası Nerede Ve Nasıl Gidilir?

İstanköy adası nerede sorusuna çok yakında diye cevap vermek hiç yanlış olmaz. Çünkü Bodrum’dan kalkan feribotlar ile 20 euroya alabileceğiniz biletlerle 45 dakika içinde ulaşabiliyorsunuz. Yunanistan’a ait adalardan biri olan ve ülkemize yakınlığı sayesinde Türkiyeli turistlerin de uğrak mekanı olan Kos adası, Bodrum’un açıklarında yer alıyor.

Uykusu Olana ve Karnı Acıkana: Nerede Kalınır? Ne Yenir?

Kos Adası olarak da bilinen bu cennet yerde öncelikle bol yeşillikli ve deniz ürünlü mezelerle mideniz bayram ederken bir yandan da Yunanistan’ın yerel halk müziği olan rembetiko ile kulaklarınızın pası silinecek. Kos’ta güzel bir akşam yemeğinin yanında Uzo içerken kendinizi müziğin, dost canlısı insanların ve adanın harika doğasının ruhuna teslim olmuş, huzur dolu otururken bulacaksınız. “Peki bu güzel akşamların ardından nerede kalmalı?” diye soracak olursanız kalacak yer açısından birçok seçeneği olan İstanköy adası otelleri ve pansiyonları ile dilediğiniz gibi bir konaklama imkanını size sunacak. Sevimli ve içten yerliler tarafından işletilen pansiyonlarda uygun fiyatlara kalabilir ve kültürünü en derinden hissetmek için yerlilerle iç içe olabilirsiniz.

Tarihin ve Doğanın Birbirine Karışmış Kokusu: Antik Yerler

İstanköy Adası gezilecek yerler listesinin başında yer alan ve MÖ 357 yılında inşa edilmiş Asklepion Antik Kenti, adanın merkezine sadece 5 dakika uzaklıkta, size boylu boyunca bir ada manzarası sunarken bir yandan da tüm ihtişamıyla hem doğal güzellikleri hem de tarihin kalıcılığını hissetmenizi sağlayacak. Eğer tarihi yapıların ve geçmişten kalan değerlerin tutkunuysanız Eski Yunan ve Roma kalıntılarının sergilendiği Kos Arkeoloji Müzesi’ni de mutlaka görmenizi tavsiye ederiz. Kos’un doğal güzelliklerine geçmeden önce doğa ve tarihin birleştiği Hipokrat Ağacı’nı es geçemeyiz. Avrupa’nın en yaşlı ağaçlarından sayılan bu ağaç, rivayete göre gölgesinde Hipokrat’ı ve öğrencilerini bile ağırlamıştır. Adanın merkezinde yer alır ve etkileyici görünümüyle kendisini görmeye gelenleri mest eder.

İlginizi Çekebilir :  Iona Adası'na hoşgeldiniz: İskoçya'nın Gizli Mistik Yeri

Biraz Yüzelim: Plajlar

Eskiden bir balıkçı kasabası olan Kardemera’nın plajı İstanköy Adası’nın en ünlü plajlarından biridir. Mavinin ve yeşilin en güzel tonlarının birleştiği plaj cennet gibi olmasından dolayı Paradise Plajı diye de adlandırılır. Burada yüzerken yaşadığınızı hissedeceksiniz. Üstelik sahilde yer alan kafelerden hizmet aldığınızda şezlong ve şemsiyelerden ücretsiz yararlanabilirsiniz.

Therma Plajı adından da anlaşılacağı gibi şifalı sulara sahip termal bir plajdır. Herhangi bir tesisin bulunmadığı plaj, dağlardan akan sıcak sularıyla adanın merkezine 10 km uzaklıkta yer alır. Doğanın tadını çıkarmak ve bir yandan da şifa bulmak için gidebileceğiniz bu plaja ulaşmak için dik bir yokuş inmeniz gerekecek.

İstanköy Adası’nın merkezine en yakın plajlardan biri olan Lambi plajı birçok tesise ev sahipliği yaparken, sahilinde bulunan taş yeldeğirmeni ile cazibesini arttırır. Hem yakın olsun hem güzel olsun diyorsanız bu plaja gidip vakit geçirebilir, yeldeğirmeninin önünde güzel fotoğraflar çekilebilirsiniz.

Türk turistler için hem yakınlığı hem de güzelliğiyle uğrak bir tatil mekanı olan İstanköy Adası’nda ne yenilir, nerede kalınır ve nereler gezilir artık bildiğinize göre biletinizi almak sizden, iyi yolculuklar dilemek bizden!

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir