İsveç’in Keşfedilmeyi Bekleyen En Güzel 10 Yeri

İsveç, her geçen yıl yaşam kalitesini, eşitliği ve mutluluğunu ölçen listelerde yer almakta ve yaşamak için harika bir yer haline gelmektedir. Nefes kesen doğal manzaraları, besin kültürü ve güzel ortaçağ kentleri ile tanınan ülke, mükemmel bir seyahat noktasıdır. İskandinavya harikalar diyarına olan bir sonraki ziyaretinizde bu güzel noktaları kaçırmayın.

Stockholm Takımadaları

İsveç’in en büyük takımadalar zinciri, başkent Stokholm şehri etrafında uzanır ve bu sayede on binlerce güzel adaya kolaylıkla erişebilirsiniz. Yaz aylarında, takımadalarını gezen buharlı yolcu gemilerine binmek ve deneyiminizi en üst düzeye çıkarmak için bir adalar turu planlayın. Bazı adalar bozulmamış vahşi yaşamlara ev sahipliği yaparken, bazıları şirin hanları ve süslü restoranları ile seçkin İskandinav sarı kırmızı ahşap evler sunarken yürüyüş ya da kayak yapabilirsiniz. Her ne kadar kentten birkaç kilometre uzakta hissetseniz de, Stockholm’den bir günlük gezi kolayca düzenlenebilir.

Skane

İsveç’in en güneydeki bölgesinde bulunan Skåne, dünyanın en verimli topraklarının bir bölümünde yer alan şehirdir. Güzel çiftlikler, ormanlar ve göller, 12. ila 19. yüzyıllara uzanan yaklaşık 300 kale bölgenin bulunduğu araziyi süslüyor. Mahsul ve çiçek tarlalarının güzelliği, geniş ufuğa doğru sonsuzluğa uzanıyormuşsunuz hissi yaratıyor. Bölgedeki restoranlar, bölge lezzetleri olarak bilinen kaz, yılan balığı, mantar ve kuşkonmaz ile çiftliklerden gelen taze sebze, meyve eşliğinde servis edilmektedir. Yemeğinizi yedikten ve Sofiero Kalesi’ni ziyaret ettikten sonra, güney kırsaldaki 1000 kilometrelik bir yolculuk olan Skåneleden Trail’i üzerinde yürüyüşe çıkabilir veya bisiklete binmeyi seçebilirsiniz.

Jokkmokk

Jokkmokk, Ren geyiği yarışını tecrübe, kış pazarını ziyaret edebileceğiniz ve Sami olarak adlandırılan yerli halk hakkında bilgi edinebileceğiniz İsveç’in en kuzeyinde olan Lapland’da bulunan bir masal kasabasıdır. Jokkmok Market 400 yıldan daha eski olup her Şubat’ta başlıyor. Bunun haricinde; yerel mutfağı tadın, bir geyiği besleyin ve pazarda halk dansını izleyin. Alternatif olarak, İsveç’in Sami kültürünün en derin gösterimi olan Ájtte Müzesi’ne de vaktinizi mutlaka ayırın. Jokkmokk, Laponya Dünya Mirası Alanındaki dört ulusal parka erişim için birinci sınıf bir noktadadır. Kasabanın Kuzey Kutup Dairesi’nin üzerinde yerini alması nedeniyle kışın bitmeyen gece güneşini (Kutup Işıkları) veya uzun süreli karanlığı görmeyi bekleyin.

Kosterhavet Milli Parkı

Kosterhavet, İsveç’in ilk deniz ulusal parkıdır. 450 kilometrekarelik park, zengin ve çeşitli deniz yaşamı örneklerinin en güzellerini deneyimleme şansı tanıyor. Deniz parkı, derin su mercan resifleri de dahil olmak üzere yaklaşık 200 farklı türde hayvan ve bitki içeriyor. İsveç’in batı yakasındaki Koster Adaları’nda bulunan parkta, Koster-Väderö Fiyordu’nun da evi bulunmaktadır. Yaz aylarında ziyaretçiler, Kosterhavet’te yüzebilir ve şnorkel dalışı yapabilirler. Konuklar ayrıca yılın belirli zamanlarında mühür balıkları veya yunuslarşa birlikte kayak yapabilirler.

İlginizi Çekebilir :  Hollanda'da Görülmesi Gereken 9 Şehir

Are

Are’deki kayak pistleri, dünyanın en beğenilen yerlerinden biridir. Kasaba, eğlence seçeneklerine ek olarak bir dizi restoran ve dükkana sahiptir, ancak çoğu gezgin burayı mükemmel kayak koşulları nedeniyle ziyaret etmektedir. Bu arada, Kuzey Işıkları’nı burada yakalamak mümkündür.

Visby, Gotland

Orta çağda yer alan Visby kasabası ‘Baltık incisi’ olarak adlandırılmıştır ve UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde bulunmaktadır. UNESCO’ya göre Visby, Kuzey Avrupa’daki en iyi korunmuş ticaret şehri olup, yaklaşık 700 yıllık bir geçmişe sahiptir. Yabani güller ve asırlık kalıntılarla kaplı şirin şehir, İskandinavya’nın çağdaş ve modern görünümünü yansıtır. Muhteşem 100 yıllık ahşap yapılar, Arnavut kaldırımlı sokakları çevreliyor. Ayrıca Gotland, çoğu 12. yüzyıldan önce yapılmış 90’dan fazla kiliseye ev sahipliği yapmaktadır.

Abisko Ulusal Parkı

Laponya’nın kuzeyinde bulunan Abisko Milli Parkı, kamp kurmak ve Kuzey Işıklarını izlemek isteyenler için birinci sınıf bir konumdadır. Yaklaşık olarak siyah beyaz bir alanda, deniz seviyesinden 900 metre yükseklikte bulunan Nuolja’daki Aurora Sky İstasyonu, dünyanın en iyi Kuzey Işıkları’nı izleme yerlerinden biridir. Yaz aylarında, gezginler ormanlarda yürüyüş yapabilir, Trollsjön‘de (İsveç’teki en açık göl) yürüdükten sonra mağaralara doğru yola çıkabilir. Hırslı kâşifler ayrıca, bir köpek kızağını deneyebilir ve buzul balığı görmek için bir yer bulabilirler.

Djurgarden

Djurgarden, merkez Stockholm’ün hemen yakınında bulunan bir adadır. Ada parkı yeşil alanlar, müzeler ve diğer eğlence seçenekleri ile doludur. Djurgardsbrunn kanalı boyunca uzun bir yürüyüşe çıkın ya da The Abba Müzesi, Etnografya Müzesi, Vasa Müzesi, hayvanat bahçesi, bir eğlence parkı ve daha fazlası gibi Stockholm’in en iyi turistik yerlerinden bazılarının tadını çıkarın. Ada ayrıca, yemek ve fika’ya (bir kahve molası için İsveççe terim) ihtiyaç duyanlar için çok sayıda iyi restorana ve kafeye ev sahipliği yapıyor. Ada her ne kadar küçük olsa da, yapılacak harika şeylerle doludur ve gezginler burada bir gününü rahatlıkla geçirebilirler.

Göta Kanalı

İsveç’in en büyük mühendislik eseri olan Göta Kanalı, 19. yüzyılın başlarından günümüze uzanan 190 kilometrelik bir su yoludur. Kanal, kuzeydoğudaki Stockholm’u, güneybatıdaki Göteborg’a bağlar. Bu kanal boyunca toplam 47 köprü ve 58 kilit nokta bulunmaktadır. Bir yolcu gemisinde şahane bir yolculuğun keyfini çıkarın veya bir tekneyi kiralayın ve kendi turunuzu yapın. Tekne kullanma  konusunda yeterince becerikli olmayanlar veya çarpıcı kırsal bölgeyi keşfetmek isteyenler için bisiklet kiralamak alternatif olabilir. Kanal, Mayıs ile Eylül ayları arasında açıktır.

Sigtuna

İsveç’in en eski kenti olan Sigtuna’da tarihi bir gezi yapın. Stockholm kuzeyinde, Uppland’daki Mälaren Gölü’nde bulunan pastoral şehir, M.S. 980 yıllarında Viking döneminde kurulmuştur. Küçük boyutlarına rağmen Sigtuna, bölgenin tarihsel önemi nedeniyle hala şehir statüsünde olmasına izin verilmektedir. Pitoresk ortaçağ şehir merkezi, zanaat mağazaları, yerel restoranlar, şirin kafe ve küçük butik mağazalarla doludur. Ortaçağ kiliselerini, harabelerini ve şehir etrafındaki rün taşlarını gezin.

 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir