İsviçre ne zaman gezilir?

İsviçre’ye Ne Zaman Gidilir?- Sıralı Tam Liste

İsviçre’nin en yoğun mevsimleri kış ve yaz aylarıdır. Daha soğuk aylarda ülkenin karlı yamaçları kayakçılar, snowboardcular ve kar topu oynamak isteyenlerle dolar . Yaz aylarında ise Avrupa’daki en iyi ve en büyük festivallerden bazıları burada yapıldığı için dünya üzerinden bir sürü turisti kendine çeker. “İsviçre’ye ne zaman gidilir?” yazımızı okuyarak bu ülkeye gitmek için yılın en uygun zamanlarına karar verebileceksiniz.

Ocak

Ocak ayında İsviçre’nin neredeyse her bölgesinde kar vardır. İsviçre’nin en soğuk ayı olan Ocak’ta güneş genellikle sabah 9’da doğar ve saat 5 civarında batar. Şehirlerin ve kasabaların birçoğu kış sporlarına elverişli olduğu için kayak severlerin ziyaret etmesi gereken en uygun aydır. İtalyan sınırına yakın Ticino gibi düşük rakımlı yerlerde diğer bölgelere nazaran kar biraz daha az yağar. Ayrıca bu ayda Château-d’Oex’de mutlaka görülmesi gereken Uluslararası Balon Festivali yapılır.

Ortalama sıcaklık (Zürih): 0 ° C

Ortalama yağışlı gün sayısı (Zürih): 15

Ocak ayında İsviçre karlarla kaplı olur.

Şubat

Bu dönemde sıcaklıklar hala düşük seviyelerde ve kış sporları için elverişli olmaya devam ediyor. Ülkenin neredeyse her şehrinde ve kasabasında kış sporlarıyla ilgili festivaller düzenlenir. Sizi İsviçre’ye gitmeye ikna etmek istemiyoruz fakat kar en güzel bu ülkede yağar. Şubat sonu ile Mart ayı başı arasında Basel’de, İsviçre’nin en ünlü üç gün süren karnavalı başlar.

Ortalama sıcaklık (Zürih): 2 ° C

Ortalama yağışlı gün sayısı (Zürih): 13

Mart

Mart ayında kayak yapmak isterseniz, yüksek rakımlı tatil beldelerinde kar bulmaya devam edeceksiniz. Hava yavaş yavaş değişmeye başladığı için güneşin sıcak ışınlarına daha fazla maruz kalacaksınız. Ülkenin çoğu yeri hala soğuk olmasına rağmen, Cenevre Gölü’nün düşük rakımlı yerleri hızla ısınmaya başlar. Mart ayının sonuna doğru ülkedeki çoğu kayak merkezi kapanmaya başlar.

Ortalama sıcaklık (Zürih): 6 ° C

Ortalama yağışlı gün sayısı (Zürih): 18

Nisan

Nisan ayına gelindiğinde ilkbaharın yansımaları meydana çıkar ve kayakçılar ülkeyi terk eder. Kayakçılar kaybolduktan ve yaz meraklıları henüz gelmediğinden Nisan ayı daha sakin geçer; bu da büyük kalabalıklarla karşılaşmayacağınız için İsviçre’nin bazı kasabalarını ve şehirlerini ziyaret etmek için iyi bir fırsatlar verir. Sıcaklıklar hala düşük seviyelerde olur fakat sabredin yaz yaklaşıyor. Ülke genelindeki yürüyüş parkurları teker teker açılmaya başlar ve bu ay ülkenin en güzel manzaraları keşfetmek için mükemmel bir zamandır. İlkbaharda çiçekler ülkenin dört bir yanındaki çayır ve vadilere yayılır, bu nedenle Nisan ayında yapılacak en güzel şey kendinizi yürüyüş parkurlarına atmaktır.

Ortalama sıcaklık (Zürih): 9 ° C

Ortalama yağışlı gün sayısı (Zürih): 18

Mayıs

Mayıs ayında hava her zaman tahmin edilemez ve değişken olduğundan İsviçre seyahatiniz çok güzelde geçebilir hayal kırıklığına da uğrayabilirsiniz. Buna rağmen şarap severler ülkenin en güzel şaraplarını tatmak isterlerse Mayıs ayını tercih etmeliler . Ülkedeki tüm şarap dükkanları bu dönemde açılır, şarapları tatmanız için çeşitli promosyonlar ve etkinlikler yaparlar.

Ortalama sıcaklık (Zürih): 14 ° C

Ortalama yağışlı gün sayısı (Zürih): 17

Haziran

Haziran, İsviçre’de fırtına öncesi sessizlik gibidir. Bu ay nispeten sıcak ve kuru geçer. Önümüzdeki bir kaç ay içinde ülkeye turist dolacak, İsviçre’nin doğal güzelliklerini sakinlik içinde keşfetmek isterseniz Haziran en iyi seçenek olacaktır. Ülkedeki en güzel gölleri gezebilir ve harika fotoğraflar yakalayabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir :  İtalya’nın en güzel şehirleri

Ortalama sıcaklık (Zürih): 16 ° C

Ortalama yağışlı gün sayısı (Zürih): 18

Temmuz

Temmuz ayında güneş artık iyice kendini göstermeye ve hava ısınmaya başlar. Lugano, Jungfrau, Bernese Oberland, Zermatt gibi büyük turistik yerlerin çoğunda artık turistler vardır. Aynı zamanda Temmuz ayı İsviçre’de bayram zamanı. İsviçre’nin en büyük açık hava müzik festivali olan Nyon’da yapılan Paléo ve dünyaca ünlü Montreux Caz Festivali ülkeyi şenlik havasına sokar. Zürih ve Cenevre gibi büyük şehirlerin yakınlarındaki göller kalabalıklaşır.

Ortalama sıcaklık (Zürih): 19 ° C

Ortalama yağışlı gün sayısı (Zürih): 17

Ağustos

İsviçre’ye ne zaman gidilir? sorusunun cevabı bizce Ağustos. Ülke için harika aylardan biri. Ülkenin çoğu yerinde sıcaklıklar nadiren 30 derecenin üstüne çıkar ve tüm göller serin sularla dolar. İsviçre konfederasyonunun kurulma ayı (1 Ağustos 1291) olduğu için 1 Ağustos İsviçre Ulusal günüdür. Her şehirde büyüklü küçüklü müzik festivalleri ve havai fişek gösterileri yapılır.  Her yılın Ağustos ayı ortasında Zürih’te dünyanın en büyük tekno partilerinden biri düzenlenir.

Ortalama sıcaklık (Zürih): 18 ° C

Ortalama yağışlı gün sayısı (Zürih): 16

Eylül

Eylül, İsviçre’yi ziyaret etmek için en iyi zamanlardan biridir. Hava kuru geçer. Temmuz ve Ağustos aylarında yaşanan aşırı sıcaklıklar son bulur. Ayın sonlarına doğru dağları keşfetmek isterseniz ağaçların yaprak dökmeye başladığını görürsünüz. Sonbahar geliyor.

Ortalama sıcaklık (Zürih): 15 ° C

Ortalama yağışlı gün sayısı (Zürih): 19

Ekim

Ekim ayında günler daha kısa, daha soğuk ve daha nemli. Yürüyüş yapmak ülkenin patikalarında hala mümkündür. Peynir föndünü hiç denediniz mi?. Günümüzde hala ortaçağ geleneklerine göre yaşamayı başaran Gruyères kasabasında peynir föndünü tanıtmak için çeşitli etkinlikler yapılır.

Ortalama sıcaklık (Zürih): 11 ° C

Ortalama yağışlı gün sayısı (Zürih): 21

Kasım

Kasım ayı genellikle ıslak ve soğuk geçer.  Kayak sezonu tekrar açılmaya başlıyor. Aralık ayını beklemek istemeyen kayak tutkunları yüksekteki yamaçlarda bir miktar kar bulabilirler, ancak bu garanti edilmez ve yola çıkmadan önce mutlaka net bilgiler edinmek yararınıza olacaktır. Ayrıca ayın sonlarına doğru Noel pazarları açılmaya başlar, turist kalabalığı kaybolur ve ülke sadece gerçek sahiplerine kalır.

Ortalama sıcaklık (Zürih): 5 ° C

Ortalama yağışlı gün sayısı (Zürih): 19

Aralık

Soğuk dönem Aralık ayında geri gelir ancak Noel hazırlıkları zamanı olduğu için İsviçre’yi çoğu turist rahatsız etmez. İsviçre’nin dört bir yanında pek çok güzel Noel pazarı kurulur ama hiçbiri Montrö şehrindeki gibi ihtişamlı değildir. Ayrıca Basel’de de İsviçre’nin en büyük Noel pazarlarından biri kurulur ve kent peri masalında yaşıyormussunuz gibi aydınlatılır . Yılbaşı İsviçre’de bir başka güzel geçer. Dünyanın farklı bir ülkesinde yeni yıla girmek isterseniz İsviçre’yi deneyin.

Ortalama sıcaklık (Zürih): 2 ° C

Ortalama yağışlı gün sayısı (Zürih): 16

İsviçre’ye ne zaman gidilir sorusunun kararını artık verebilirsiniz. Umarım yazımız size fayda sağlamıştır. Aklınıza takılan soruları bize yorum olarak yazabilirsiniz.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 comment

  • mustafa asarkaya

    zürihe gelecek türk misafirlerimiz ben rehber mustafayi arasinlar.0532 4244107 wattsup acik ch tel.00410764973777 ve email. [email protected] uygun hotel ve restaurantlar ve sehir gezisi ve istenen programlar…almanca rehber mustafa