İtalya’nın en güzel şehirleri

Bir gezginin Avrupa seyahatinin arasında İtalya olmadan düşünmek mümkün değil. Sanatın beşiği olan bu güzel ülke aşkla, şarapla ve lezzet dolu mutfağıyla da dünya üzerinde en çok ziyaret edilen ülkeler arasında yer alıyor. Eğer valizinizi toplayıp İtalya’ya yolculuk edecekseniz sizin için hazırladığımız destinasyon listesine mutlaka göz atmalısınız.

Napoli

Küçük ve şirin kasabası Sorrento’nun da çok rağbet gördüğü Napoli de kültürel yapıları gezmek için kolay bir rota çizebilmeniz mümkün. Castel Nouva şehirde en çok ziyaret edilen yerlerden biri. Pizzaların keşfediliği bu şehirde sanat ve tarihten uzak bir gezi düşünülemez. Bu yüzden Roma döneminin en iyi müzesi olarak bilinen Museo Archeologico Nazionale de mutlaka görülmeli.

Venedik

Aklınıza ilk gelenler romantik atmosferini dolu dolu taşıyan kanalları ve geniş meydanları olsa da görülmesi gereken daha çok yer olduğunu söyleyebiliriz. İtalya’nın en güzel şehirleri arasında en ünlü şehirlerden olan Venedik’te San Marco Bazilikası’nın muhteşem mimarisi sizi büyüleyecektir. Elbette bazilikanın bulunduğu San Marco Meyda’nı da gezmeye değerdir. Daha birçok tarihi ve sanatsal dokuyu görebileceğiniz şehirde Canal Grande’de gondol sefasını yapmaktan da geri kalmayın.

Milano

Yemek ve moda sizin için vazgeçilmezse o zaman bu şehri destinasyonlarınız arasında mutlaka eklemelisiniz. Zengin lezzetleriyle İtalyan mutfağı ve dünya modasının göz bebeği sayılan Milano’nun simgesi haline gelmiş olan Duomo Katedrali, tarihi alışveriş merkezi Galleria Vittorio Emanuele II kesinlikle görülmeye değer yapılar arasında bulunuyor. Bunların yanı sıra tarihi olduğu kadar sanatsal olan bir yapı da görmek istiyorsanız La Scala en iyi tercih olacaktır.

Verona

Tam anlamıyla bir sanat ve tarih şehri olan Verona, İtalya’da gezilecek yerler arasında en önemli şehirlerden biri. Sanat aşıklarının görmeden duramayacakları Teatro Romano ve Arena di Verona en önemli antik tiyatrolar arasında yer alıyor. Bunun dışında San Zeno Maggiore Bazilikası Romanesk yapının harika bir örneğini oluşturuyor ve ihtişamlı mimarisi ile büyülüyor. Ayrıca, Shakespeare’in Juliet’ine adanan evin burada bulunması da şehrin aşıklar için ne kadar ideal olduğunun bir göstergesi oluyor.

İlginizi Çekebilir :  Kiev’de Kalabileceğiniz Ekonomik Otel Önerileri

Floransa

Servetleriyle ünlü Mediciler’in şehri olan Floransa’da ailenin kişisel sanat koleksiyonuyla birlikte dünyanın en nadide parçalarını görmek isterseniz gideceğiniz ilk yer Uffizi Galerisi olmalı. En az Mediciler kadar ün salmış bir yapı olan Floransa Katedrali de harikulade bir mimariye sahip bulunuyor. Sanat tutkunları için göz ardı edilemez olan Michelangelo’nun büyüleyici “Zafer” heykelini görmek içinse 94 metrelik çan kulesine sahip olan Vecchio Sarayı’na mutlaka gitmelisiniz.

 

Roma

İtalya’ya gelip de Roma’yı görmeden geri dönmek söz konusu bile olamaz. Gladyatör dövüşlerinin yapıldığı Kolezyum’u listenin başına koyabilirsiniz. Bir antik yapıdan sonra hemen bir başkasını tavsiye etmek gerekirse de sıradaki kuşkusuz ki Kolezyum’a da çok yakın olan Roma Forumu’dur. En az bu iki yapı kadar turistlerin ilgi odağı olan bir diğer yer ise Roma Aşıklar Çeşmesi. Sanatsal anlamda büyüleyici olan çeşmeye para atıp dilek tutmak belki size şans da getirebilir.

 

Hepsi harikulade dokusuyla sizi büyüleyecek olan İtalya’nın en güzel şehirleri için yeterli vakti ayırın ki hepsini görmeden dönmeyin. İyi yolculuklar!

 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 comment

  • İtalyanın en güzel şehirleri bana göre Roma ve Venediktir . Tabi herkesin zevki farklıdır İtalya gezisi düzenlemeden önce İtalyanın şehirlerini iyi araştırmanızı öneririm çünkü karar vermekte zorlanacaksınız. Gitmeden İtalya gezi rehberlerine de bakmayı unutmayın