İtalya’nın güzel bölgesi Toskana

Toscana İtalya’nın 1934 Anayasası ile kısmi bölgesel özerklik verilmiş 20 bölgesinden birisidir. İdare merkezi Floransa olan Toskana’nın nüfusu 3.734.355 yüz ölçümü ise 22.990 km² dir. Şehir üzüm bağları ve şaraplarıyla meşhur bir yerdir.

Toskana Bölgesi Avrupa’nın en güzel ve en tarihi olan yerlerin den Florance , Pisa vb. yerler bölgenin pek bilinmeyen bir kasabalarındandır. Mükemmel dağları ve plajları ile kendisine hayran bırakan Avrupa’nın saklı kalmış ender yerlerindendir . Ayrıca Altı Toscana bölgesi UNESCO koruması altındadır . Bunlar: Floransa tarihi merkezi, Siena tarihi merkezi, Pisa Katedrali alanı , San Gimignano tarihi merkezi , Pienza tarihi merkezi ve Val d’Orcia dır .

Toskana’yı ziyaret etmeniz için bir çok neden vardır sanat , ortaçağ tarihi , olağanüstü manzarası , mükemmel yemek ve şaraplarıyla gidilecek ilk yerlerden birisidir Toskana. Arezzo, Montepulciano, Val d’Orcia, Elba, San Gimingnano, Lucca, Pisa, Siena ve başkent olan Florance Toskana bölgesinde güzelliklerle dolu yerlerdendir.

AREZZO

Arezzo şehri İtalya’nın orta kuzey kesiminde Toskana yönetim bölgesindeki Arezzo ilinin merkezidir ve dört vadinin kavşağındaki bir tepede yer almaktadır. Sadece 100 bin nüfuslu bir yerdir. Arezzo daha çok sanat ve yemek ile ünlenmiş bir şehirdir ve yemek için Trattoria Saraceno’ya gitmenizi şiddetle tavsite etmekteyim. Buranın tam karşısında eğer canınız Türk yemekleri isterse ,İstanbul Kebap istasyonu ,tam karşı caddesinde bulunmaktadır. Güzel bir yemekten sonra görülmesi gereken yerlerden bir kaçı Santa Maria Kilisesi, Ivan Bruschi müzesi, Doumo Katedrali, Fraternita of Laici Sarayı, Medicean Fortress kalesi, San Domenico kilisesi gidilmesi gereken yerlerden sadece bir kaçıdır.

italya

MONTEPULCİANO

Montepulciano kendi yerli şarabı ile ünlü bir yerdir. Eğer bir gün yolunuz Montepulciano’ya düşerse mutlaka “Vino Nobile di Montepulciano” nun tadını deneyin. Ancak buranın şehir merkezine araç girmesi yasak olduğu için yolunuza yürüyerek devam etmek durumundasınız .Bu kasaba mükemmel tarihi ve güzellikleriyle sizin bütün yorgunluğunuza değecektir. Montepulciano’da görülmesi gereken yerler ise San Biagio Montepulciano Kilisesi, Piazza Grande Merkezi ve Pienze Kasabasını da mutlaka görmenizde fayda var. Yemek konusunda ise Montepulciano’nun meşhur (pici) isimli makarnasını denemeniz gerekmektedir.

VAL D ‘ ORCİA

Val d’orcia Siena tepelerin’den Monte Amiata tepelerine kadar uzanmaktadır. Ayrıca burası 2004 yılında UNESCO tarafından dünya mirası olarak ilan edilmiştir. 15. yy’ da Papa 2. Pius tarafından “ideal şehir” olarak inşaa edilmiştir. Val d’orcia da ziyaret edilmesi gereken ilk yerlerden birisi Cappella della Madonna di Vitaleta (şapel/eski rönesans heykeli) , Piazzo Pio 2 adeta bir biblo kasabası gibi görünerek mutlaka uğramanız gereken kasabalardandır. City of Pienza’da görülmesi gereken yerledendir ve peyniri ile meşhur bu yer doğal tarihi ile sizleri büyüleyecektir.

İlginizi Çekebilir :  Athena'ya adanmış şehir Atina

ELBA

Elba ,Toskana eyaletine bağlı Toskana’nın en büyük adasıdır. Adanın toplam nüfusu 35 bin civarındadır ve hepsi Livorno’ya bağlı 8 yerel yönetim’den oluşmaktadır. Mükemmel bir doğa yürüyüşü ve tertemiz bir kumsal için en ideal yerlerdendir. Mount Cappane bütün Elba’yı ayaklarınızın altında görebileceğiniz bir dağdır. Beach of Samson uzun bir tırmanıştan sonra kendinizi bembeyaz kumların üzerine bırakabileceğiniz harika yerlerdendir.

SAN GİMİGNANO

San Gimignano çok iyi bir şekilde korunmuş Siena iline bağlı ve etrafı surlarla çevrili olan bir orta çağ kasabasıdır. 12 -13 yy. da inşa edilmiş bu tarihi yer 72 adet kuleyi barındırmaktaydı ,ancak günümüze kadar sadece 14 kulesi korunabilmiştir. Şehrin merkezi Piezza della Cisterna kısaca; Sarnıç Meydanı da denmektedir ve büyüleyici bir etkisi bulunmaktadır . Meydanda 1237 yılından kalma taş bir kuyu bulunmaktadır . Şehri ve tüm manzarayı en iyi görebileceğiniz yer ise 54 metre yükseklikteki Torre Grossa kulesidir . Eger italya gezi listenizde San Gimignano yok ise  çok büyük bir eksiklik var demektir .

LUCCA

Lucca, Romalılar tarafından kurulmuş olan bu etkileyici yer Opera , Roma Kiliseleri ve zeytinyağı ile ünlenmiş bir şehirdir. Kentte bisiklet kullanımı oldukça yaygındır. 1987 yılında UNESCO Dünya mirası listesine dahil edilmiştir. Şehirde 43 adet kilise bulunmaktadır ayrıca görülmesi gereken yerler arasında ünlü besteci Pucci’nin ilk defa org çaldığı yer olan San Michele Guinigi Kulesi , Teatro meydanı , Piazza Napoleone Meydanı , San Michele in Foro kilisesi ve Lucca Katedrali görülmesi gereken yerler arasındadır.

PİSA

Ünlü Pisa Kulesi, içinde Pisa Katedrali ve vaftizhanesi ile birlikte bulunan Piazza del Duomo bölgesindedir. 1987 den beri koruma altındadır. Pisa şehrini kim ve ne zaman inşa ettiğine dair herhangi bir kesin bir bilgi bulunmamaktadır. Pisa kulesi 1173 ve 1372 yılları arasında aşamalı olarak inşa edilmiştir . Şehirdeki görülmesi gereken yerler arasında ise Piazza dei Miracoli  bulunmaktadır. Bu yere resmi olarak katedral meydanı olarak bilinen Mucizeler Meydanı denmektedir.

SİENA

Siena UNESCO Dünya mirası listesine dahil 54 bin nüfuslu Toskana’ya bağlı bir ildir. Piezza del Campo, Siena Katedrali, Palazzo Publicco gibi görülmesi gereken önemli yerlere sahiptir. Siena İtalya’nın  diğer tüm bölgelerinde de olduğu gibi burasıda üzüm bağları ve zeytinliklerle çevrilidir. Ayrıca Siena İtalya’nın en fazla turist  çeken yeridir.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir