İtalya hangi ay ziyaret edilir?

İtalya’ya Gidilecek En İyi Zaman- Sıralı Tam Liste

İtalya genelde hepimizin hayalindeki ülkelerdendir. İtalya’nın çeşitli coğrafyasını, geleneklerini ve gezilecek yerlerini ziyaret etmek için asla kötü bir zaman olamaz. Aktif şehir turlarından, sahile veya kırsal bölgeye giden rahatlatıcı gezilere kadar size yıl boyunca sunacağı bir şey var. İşte bu manzarası bol, kültür zengini ülkeyi ziyaret etmek için ay ay hazırladığımız sıralı tam liste.

Ocak

İtalya’da yılın en soğuk ayı olan Ocak, ucuz uçuşlar ve uygun konaklama seçenekleri bulabilmek için mükemmel bir zaman. Bununla birlikte fiyatlar, artan kar yağışının ülkeyi ziyaret etmek için en iyi zamanı oluşturduğu kış tatili bölgelerinde fırtınalar yaşıyor. En iyi kayak fırsatları için kuzeydeki Dolomitler’e Abruzzo’ya ve orta Appenines’e gidin.

Ortalama sıcaklık (Roma): 8 ° C

Yağışlı gün sayısı (Roma): 7

İtalya,dolomite

Şubat

Şubat ayı İtalya için Venedik Karnavalı anlamına geliyor. Venedik sokakları muazzam şekilde rengarenk boyanıyor ve dünya çapında binlerce turisti kendine çekiyor. Venedik karnavalı sadece Venedik’te gerçekleşmiyor. Alternatif ararsanız Sicilya’nın Arcireale kentine, Toskana sahilindeki Viareggio’ya göz atmalısınız.

Ortalama sıcaklık (Roma): 9 ° C

Ortalama yağış günleri (Roma): 6

italya-karnavalları

Mart

Alın size eski bir İtalyan itirafı  “Marzo pazzerello guarda il sole e prendi l’ombrello” (“Çılgın Mart, güneşe bakın ve bir şemsiye alın”). Bu mevsim kış aylarının yavaş yavaş sonunu oluşturduğu için sıcaklıklar sürekli olarak orantısızca değişir. Sıcaklıklar yükselmeye başladığında ülke kış uykusundan uyanmaya başlar. Tahmin edilemeyen hava Mart ayını şehir tatili için ideal kılarken, üstü kapalı müzeler yağışlı günlerde popüler bir seçimdir.

Ortalama sıcaklık (Roma): 12 ° C

Yağışlı gün sayısı (Roma): 7

Nisan

Paskalya, İtalya’da önemli bir kutlamadır. Ülkenin babası!? pardon Papası, Cuma günleri ülkedeki tüm haç istasyonlarını, paskalya pazarlarını geziyor ve bu sırada çeşitli etkinlikler düzenleniyor. Neredeyse her kasaba sakinleri Papa için tarihi giysiler giyip geçit töreni düzenliyorlar. Burada yaşanan renkli ortamı görmek isterseniz geçit törenlerinin en görkemli geçtiği yer olan Floransa’ya mutlaka uğramalısınız.

Ortalama sıcaklık (Roma): 14 ° C

Ortalama yağışlı gün sayısı (Roma): 9

Mayıs

Mayıs ayı, İtalya’daki  sıcaklık dengesinin yavaş yavaş artmaya başladığı aylardır ancak bu dönem Paskalya ile yaz arasında sıkışmış olduğu için hala yüksek sezonun başlaması beklenen kıyı şeridi yerlerinde fiyatlar uygun olmaya devam ediyor. Bu ayda yapılan Giro d’Italia (İtalya’nın yıllık bisiklet yarışı) yarışları için insanlar üç hafta boyunca ülkenin dört bir yanına gidiyor. Ayrıca bu dönemde Sicilya Noto’da Çiçek Festivali ve Umbria kentinde 1160’dan beri devam eden benzersiz festivaller yapılıyor.

Ortalama sıcaklık (Roma): 21 ° C

Ortalama yağışlı gün sayısı (Roma): 7

Haziran

İtalya’da artık hava sıcaklaşmaya başladığı için turistik yerlerde turizm sezonu zirveye çıkıyor. Turistler güneydeki bozulmamış plajlara, Toskana’ya ve Umbrian kırsal yerleşimlerinin serin, sakin tepelerine akın akın gidiyorlar. Floransa’da her yıl haziran ayında gerçekleşen “Calcio Storico” denilen 16. yüzyıldan kalma futbol turnuvası düzenleniyor ve buraya ünlü futbolcular katılıyor. Venedik’te ise, “Vogalonga” yani 30 kilometrelik parkuru olan kano yarışları düzenleniyor. Vogalonga mutlaka görülmesi gereken etkinliklerden biridir, kesinlikle tavsiye ediyoruz.

İlginizi Çekebilir :  Komşu Komşu: Bulgaristan Gezilecek Yerler

Ortalama sıcaklık (Roma): 23 ° C

Ortalama yağışlı gün sayısı (Roma): 4

 

Temmuz

Yaz, İtalya’nın dört bir yanına kültür bolluğu getiriyor. Klasik müzik hayranları Opera Festivalini görkemli antik arenada ağırlayan Verona bölgesine gitmelidir. Sıcaklardan kaçmak için ideal bölgelerden olan Umbria’nın Spoleto kasabasında iki hafta boyunca devam eden “Festival Dei Due Mondi” (İki Dünya Şöleni) yapılıyor. Festivalde müzik, dans ve tiyatronun tüm renkleri sizin için sahneleniyor. Bunun yanında, Siena’da (Palio) at yarışlarının ilk etap festivali düzenleniyor.

Ortalama sıcaklık (Roma): 26 ° C

Ortalama yağışlı gün sayısı (Roma): 3

Ağustos

Bu dönemdeki aşırı sıcaklıklar halkın ve turistlerin kıyı şeritlerine doğru gitmesine neden oluyor. Puglia, Calabria, Sardunya ve Sicilya plajlarına doğru yol alabilirsiniz. Denizde yüzmenin yanı sıra tatilin ve muhteşem manzaraların tadını doyasıya çıkarabilirsiniz. Ağustos ayı İtalya plajlarının dolup taştığı dönemdir. Yüksek sıcaklıklar ile başa çıkabilen gezginler ise bu sayede büyük şehirlerde daha az sayıda kalabalığın keyfini çıkaracak ve oteller boş odaları doldurmaya çalıştıkça fiyatlar düşecektir.

Ortalama sıcaklık (Roma): 24 ° C

Ortalama yağışlı gün sayısı (Roma): 0

Eylül

Eylül ayında sıcaklıklar normal seviyelere geliyor ve bu durum İtalya’yı ziyaret etmek için en keyif veren ülkelerden biri haline getiriyor. Lido of Venice adası, ayın başında yapılan Film Festivali dolayısıyla uluslararası film yıldızlarını ağırlıyor ve ayrıca insanlara ilham kaynağı olan Regata Storica (Tarihi Kürek Yarışması) düzenleniyor. Napoli’de ise aziz Festa di San Gennaro’nun kent genelindeki dinsel törenleri ve geçit törenleri dolayısıyla uçurma festivali var. Bunun yanında Floransa’da her 7 Eylül’de Festa della Rificolona düzenleniyor. Bu tam bir görsel şölen. Akşamları gökyüzüne ışıklı balonlar bırakılıyor ve etrafta enfes manzaralar oluşuyor.

Ortalama sıcaklık (Roma): 22 ° C

Ortalama yağışlı gün sayısı (Roma): 6

Ekim

Ekim ayında sonbaharın tüm güzellikleri yavaş yavaş kendini göstermeye başlıyor. Roma, Venedik ve Floransa’da insanlar yılın son sıcak aylarında kendilerini sokaklara atıyor ve caddeler dolup taşıyor. Trüf mantarı seviyorsanız sizi Alba bölgesine doğru alalım. Burada çeşitli festivaller düzenleniyor. Perugia’da ise çikolata festivali yapılıyor. Çikolata seviyorsanız kaçırmayınız.

Ortalama sıcaklık (Roma): 18 ° C

Ortalama yağışlı gün sayısı (Roma): 8

Kasım

Turistik mevsim artık kendini saklamaya başlıyor, sokaklar İtalyanlara ve az sayıda turiste kalıyor. Kalabalık sevmeyenler için İtalya’nın en keşfedilesi dönemi Kasım ayıdır.  Zeytin hasadını görmek ve güzel fotoğraflar yakalamak isterseniz Toskana bölgesine göz atabilirsiniz. Pisa yakınlarında ise trüf mantarı fuarı açılıyor ve 1 hafta boyunca devam ediyor.

Ortalama sıcaklık (Roma): 13 ° C

Ortalama yağışlı gün sayısı (Roma): 8

Aralık

Aralık’ta insanlar ayın ortasında başlayan Noel ve Yılbaşı tatillerini kutlamak için İtalya’ya akın etmeye başlarlar. Oteller genellikle pahalı olur. 7 Aralık’tan itibaren Pordenone, Trentino ve Bolzano’daki en iyi örneklerin yanı sıra Floransa ve Verona’nın daha büyük şehirlerinde çeşitli Alman tarzı Noel pazarları açılır. Milan’da şehrin koruyucu azizi St. Ambrose’a adanmış muhteşem bir Noel fuarı düzenlenir. Roma, turistlerin yılbaşında en çok akın ettiği yerdir.

Ortalama sıcaklık (Roma): 10 ° C

Yağışlı gün sayısı (Roma): 9

İtalya yılın her ayında farklı güzellikleri yaşatan bir ülkedir. Hayatınızda kendinize bir fırsat yaratın ve mutlaka masallar ülkesini ziyaret edin.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir