İzlanda’da Ziyaret Edilmesi Gereken En Güzel 10 Yer

İşte harika bir İzlanda rehberi. Güzellik öznel olsa da, doğadan gelen sahnelerin hepimizi etkilediği bir gerçek. Bunun en güzel örneğini ise İzlanda ülkesinde görebiliyoruz. Ülke o kadar etkileyici manzaralara sahip ki, insan bazen gördükleri karşısında oldukça şaşırıyor.

Pitoresk ve etkileyici olan şeyler İzlanda ülkesinde fazlasıyla var. Ülkenize geri döndüğünüzde hayatınız boyunca unutamayacağınız hatırları burada yaşayabilirsiniz. İşte İzlanda’nın mutlaka görülmesi gereken etkileyici yerleri ve manzaraları..

Svínafellsjökull Buzulu

Svínafellsjökull, devasa Vatnajökull buzulundan bir çıkış buzuludur ve Güney İzlanda’daki çevre yolundan kolaylıkla ulaşılabilir. 2004 Christopher Nolan filmi Interstellar’da burasının görüntüleri bir hayli bulunuyor. İzlemeniz tavsiyedir. Yabancı bir gezegenden dünyamıza gelmiş izlenimi veren burası, dünyanın başka bir yerinde göremeyeceğiniz manzaralar sunmaktadır.

Gün batımında Grótta

Grótta, Reykjavik’in batısındaki Seltjarnarnes yarımadasının ucundaki deniz fenerine sahip bir ada kuşu sığınağıdır. Şehre yakınlığı sayesinde doğal çevreye ve kuşlara hızlı bir şekilde ulaşmak için kolayca erişilebilir ve mükemmeldir. Buraya giden yol kalabalık olmadığında, adanın kendisine doğru yürüyebilirsiniz, ama fotoğraf makinenizi hazır bulundurun, çünkü enfes manzaralar göreceksiniz. Buradaki gün batımları, floresan renklerinin ortaya çıkışı gibi bir renge sahiptir, güneş ufukta muazzam görüntüler eşliğinde batar. Güneşlenirken aynı zamanda ısıtmalı ayak banyosuna (sıcak termal sular) ayaklarınızı daldırmanın keyfini çıkarın.

Snæfellsjökull Buzulu

Snæfellsjökull Buzulu Snæfellsness Yarımadası’nın ucunda bulunuyor. Buzul zirvesine sahip bu 700.000 yıllık stratovolkan, Jules Verne’nin 1864 Bilim-Kurgu romanı olan “Dünya Merkezine Yolculuk”ta yeryüzünün merkezine giden bir pasajın girişi olarak bilinir. Ayrıca bu buzul Nobel ödüllü Halldór Laxness tarafından” Buzul Altında 1968″ romanında yer aldı. Bir eserin estetik güzelliğine, sanat eserlerine ilham vermek için harika geometrik şekiller sunan buzul dünya üzerinden bir çok sanatçı tarafından ziyaret edilmiştir.

Þórsmörk Vadisi

Þórsmörk vadisi, Highlands’ın güney kesiminde bir doğa koruma alanı ve popüler yürüyüş rotasıdır. Vadi üç buzullarla çevrilidir: Eyjafjallajökull, Mýrdalsjökull ve Tindfjallajökull. Aynı vadide var olan manzaraların çeşitliliği ve ara sıra tüm bölgeyi saran sis, size kendi içinde ayrı bir dünyada yürüyüş yaptığınız izlenimini verir. Bölgedeki siyah kum çölü genişliğinin yanı sıra, zengin flora ve faunaları ve yukarıdan yükselen dağ sırtları ile buzul nehirlerini görebilirsiniz. Vadide bulunan birden fazla yürüyüş parkuru sizi bu şaşırtıcı manzarada harika vakit geçirmenizi sağlayacak.

Rauðasandur

Rauðasandur, Breifafjörður Koyu’ndaki İzlanda’nın harika bir kumsalıdır. Kırmızı renkli kum, özellikle siyah uçurumlar ve mavi okyanus ile tezat oluşturduğundan dolayı biraz gerçeküstü duruyor. Buradaki dalgalar, sığ sulardan yavaşça yükseliyor, düz ve geniş bir alanda yuvarlanırmış gibi yapıyor ve çok mucizevi manzaralar oluşturuyor. Kırmızı kum, rengini yüzyıllar boyunca biriken toz haline getirilmiş tarak kabuklarından alır. Açık bir günde, koyda Snæfellsjökull buzulunu görebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir :  Çekya'nın Şifalı Kenti Karlovy Vary

Jökulsárlon Plajı

Jökulsárlón plajı aynı zamanda “elmas plajı” olarak anılır ve adı, ana yolun hemen karşısındaki buzul gölünden hareket eden benzersiz şekilli buz parçalarından gelmektedir. Buraya yapılan her ziyaret bambaşka buz heykellerinin değişen bir rolünü sürekli olarak yansıttığı için size her seferinde farklı bir sahne getirecektir.

Reynisfjara Plajı

Reynisfjara Plajı, deneyimlenecek bazı dramatik ve unutulmaz güzelliklerin dokunulmaz bir ortamıdır. Bölgede siyah kumlu plajdan daha siyah olan, karanlığa dönüşmeden önce hayal edebileceğiniz gibi, okyanustan 66 metre yüksekliğe ulaşan, bazalt deniz tabanı yığınları bulunuyor. Burası İzlanda’nın güney kıyısında, Vík köyüne yakın ana yolun hemen yanında yer almaktadır. Dalgaların kıyıya karşı muazzam gürültülü çarpışmaları, uzaktaki deniz yığınlarına çarpıştıklarının görselliği ile birleştiğinde harika manzaralar ortaya çıkar. Ayrıca; buraya gelirseniz kıyıya bakan bazalt sütunlarına dikkat etmenizi öneriyoruz çünkü oldukça korkutucu.

Hraunfossar

Hraunfossar, bir lav alanından sızan ve nehir akıntısı haline gelen soğuk, yer altı kaynak suyunun sıradışı doğal fenomenlerini temsil eden şelalelerdir. 1987’den bu yana koruma altına alınan bu merkez, Batı İzlanda’da 518 no’lu karayolunda – Reykholt köyüne yakın, iç kısımda Borgarnes’de bulunmaktadır. Farklı boyutlarda ve yoğunlukta olan bu dolambaçlı sayısız su akışı, 900 metreden fazla bir alanda lav alanından geçmektedir. Nihayet nehre Hvítá’ya ulaştıklarında, su rengi robin yumurtasından maviyle çarpıcı bir turkuaz arasında değişir, nehir ise açık beyazdan safir tonuna kadar değişebilir.

Víti Gölü

Víti Gölü, Orta Highlands’teki Öskuvatn Gölü’nün kuzeydoğu kıyısında 150 metre çapında bir krater içerisindedir. Kükürt ve mineral bakımından zengin olan bu jeotermal gölün opak mavi suyu, bu yer hakkında çok güzel olan şeydir. Bu opak mavi rengi deneyimlemek için başka yerler olsa da, Víti kraterin kenarlarına inmek için dik bir inişe ihtiyaç duyuyorsunuz ve içinde yüzebiliyorsunuz, fakat size yardımcı olacak hiçbir turist altyapısı yok. Bu yüzden dikkat etmeniz gerekiyor. Hem göl kıyısından hem de krater kenarından gelen görünüm, yaradan estetiğin takdir edilmesinde önemli bir deneyimdir. Suyun dalgalı mavisinin üzerindeki çamur ve kaya katmanlarının zengin toprak rengi tonları size, mavi renklerin tüm tonlarının ortaya çıktığı tarih öncesi bir gözle baktığınız izlenimini verir.

Stakkholtsgjá Kanyonu

Þórsmörk vadisinin girişine yakın, 100 metre derinliğinde ve 2 km uzunluğundaki Stakkholtsgjá Kanyonu yer almaktadır. Her iki tarafa da uzanan ince, yosun kaplı kayalara sahip bu dar nehir yatağı ince ve zarif bir şelale ile son bulur. Neredeyse neon yeşili renk tonlarıyla,sarı yosunlarla, jut ve eğriye sahip doğal kaya oluşumlarını süslerken, kendinizi bu kadar yoğun ve çiğ renklerle boğulmuş hissedeceksiniz.

İzlanda gezilecek yerler tabiki bunlarla sınırlı değil. Kapsamlı bir gezi yapmayı düşünüyorsanız sizin için yakında hazırlayacağımız kapsamlı İzlanda gezi rehberini beklemenizde fayda var.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir