Jamaika gezi notları

Jamaika Gezi Rehberi

Adını sıkça duyduğumuz, kendine has kültürüyle Karayip Denizi’nin nev-i şahsına münhasır adası Jamaika’yı merak edenleri böyle alalım. Sizlere eksiksiz bir Jamaika gezi rehberi hazırladık! Özellikle adını Bob Marley ile sıkça duyduğumuz bu güzel ülke, barışçıl müzikleri ve renkli insanlarıyla tanınan bir yer. Buna bir de muhteşem denizi ve ormanları da eklenince, oraya gitmek için pek çok sebep oluyor elimizde. Bazen böyle yerlere gitmek zor ve korkutucu gibi gözükebilir halbuki Jamaika’ya gitmek hiç de öyle değil. Bütün bunlar birleşince biz de biraz bu ülkeyi anlatmaya ve övmeye karar verdik. Buyursunlar Jamaika hakkında bilgi bulabileceğiniz, eksiksiz Jamaika rehberimiz!

Jamaika Nerede

Kendisi Orta Amerika’nın meşhur denizi Karayip Denizi’nin tam ortasında bulunur. Karayip Denizi, kuzeyden Küba, Dominik ve Porto Riko’nun, batıdan Guatemala, Nikaragua ve Kostarika’nın, güneydense Panama, Kolombiya ve Venezuela’nın çevrelediği bir deniz. Bütün bu ülkeler de Jamaika’nın komşusu zaten. Hepsi de burada kendi hallerinde takılmaktalar.

Jamaika’nın Tarihi

Ada, Avrupalı sömürgeciler tarafından keşfedilene kadar kendi halinde yaşayıp gidiyordu. 1494’te Kristof Kolomb adaya geldiğinde burası için “gözlerin gördüğü en güzel ada,” demişti. Yerliler adaya Xaymaca diyordu o yüzden adı da Jamaica kaldı. Bu keşifle birlikte İspanyol sömürgeciler adaya geldi ve yerli halkın neredeyse tamamını katletti. Daha sonra 1655’te İngilizler adayı ele geçirdiler ve bu sefer de onlar hem kaynakları hem de insanları sömürmeye başladılar. Jamaika’nın sömürgeliği 1962’de bağımsızlığını kazanana kadar devam etti. Ancak ada şu anda hala İngiliz Milletler Cemiyeti’nin bir üyesi.

Jamaika’nın Nüfusu ve Yüzölçümü

Burası oldukça küçük bir ada ülkesi. Yaklaşık olarak 11 bin kilometrekare. Ankara’nın 25 bin kilometrekare olduğu düşünülürse ne kadar küçük olduğu daha iyi anlaşılabilir. Adanın nüfusu ise sadece 3 milyon civarında.

Jamaika Dili, Dini ve Kültürü

Jamaika dili, “Jamaican Paitos” olarak geçer. Ancak yüzyıllardır bir sömürge adası olduğu için resmi dili İngilizcedir. Adada iyi derecede İngilizce konuşulur. Eh, dil etkilendiyse, başka bir çok şey de bundan nasibini alıyor. Örneğin adada, daha geleneksel olan pagan inançlarına sahip çıkan küçük bir kesim var. Çoğunluk ise Hıristiyan. Ancak Katolik değil, Protestanlar.

Bu sıcak ülkenin insanları ise oldukça sıcakkanlı ve cömert. Kanlı tarihlerinin izlerini taşıyorlar elbet ancak bunu size öfke ya da başka bir kötü enerji olarak aktarmıyorlar. Oldukça insansever bir millet kendileri. Yeter ki onların kültürlerine ve yaşayışlarına saygı duyun.

İklimi Nasıldır?

Jamaika tropikal iklime sahiptir. Yılın çoğunluğu sıcak geçer. Yazlar ise nemli olur. Güney kıyılarına giderseniz, oralar kuzey esintilerini engelleyen dağlar yüzünden daha da kurudur. Aynı zamanda kendileri kasırga bölgesinin içerisinde yer almaktadır. Bundan dolayı zaman zaman oldukça kuvvetli kasırgalar görülebilir.

Ziyaret etmek için en güzel zaman ise kasım ve nisan arasındaki aylardır. Zira bu aylarda hem sıcaklık gayet gezilebilir bir seviyede olur hem de ülke çok kalabalık olmaz. Ayrıca seyahatinizi şubat ayına denk getirirseniz, sizi oldukça renkli görüntüler bekliyor olacaktır. Zira bu ay Bob Marley’in doğumgünü olduğu için müzik festivalleriyle geçer ve Jamaikalılar müzik yapmayı çok iyi biliyorlar!

Jamaika Ekonomisi ve Para Birimi

Jamaika’nn ekonomisi çoğunlukla tarıma, madencilik ve sigorta sektörüne dayanır. Memlekete her yıl 1,5 milyona yakın turist geliyor. En büyük para kaynaklarından biri de turizm.

Jamaika’nın para birimi ise Jamaika Doları. 1 TL’ye yaklaşık olarak 30 Jamaika Doları alabilirsiniz. Bu açıdan gayet uygundur.

Jamaika’ya Gitmeden Önce Yapılacaklar

Jamaika’da sinek çok yaygın olduğu için sıtma da sık görülen bir hastalık. O yüzden gitmeden önce mutlaka aşı olunuz. Ayrıca eylül, ekim ve kasım ayları şiddetli fırtınaların görüldüğü aylar olduğu için de bu aylarda oraya gidecekseniz dikkat edin. Aynı zamanda bu aylarda turist yoğunluğu da çok az oluyor ve bu yüzden hırsızlık oranları da artış gösteriyor.

Jamaika’ya Nasıl Gidilir?

Jamaika denizin ortasında bulunduğu için en kolay ulaşım yolu da havayolu. Ancak Türkiye’den Jamaika’ya doğrudan uçak bulamazsınız. Bunun yerine civardaki ülkelere gitmeniz gerekiyor. ABD gibi, Küba gibi. Ya da Avrupa’dan aktarma da bulabilirsiniz. Normalde bu reggea ülkesi, Türkiye’ye vize istemiyor, ancak aktarma yaptığınız ülkelerde vize işlemlerine tabii tutulabilirsiniz.

Jamaika uçak bileti fiyatları biraz pahalı olabilir. Erkenden almakta fayda var. Eğer erkenden alırsanız oldukça uygun fiyatlara yolculuk edebilirsiniz.

Jamaika’da Konaklama

Jamaika’da çok güzel oteller bulmak mümkün. Üstelik geniş bir yelpazesi var, cebinize uygun bir otel bulabilirsiniz. Eğer sadece bir odam olsun, uyuyayım diyorsanız, gecelik fiyatları 100 TL’den başlıyor. Eğer havuz da isterseniz, fiyatlar 300 TL civarında. Ama tabii her şey içinde olsun, çok güzel olsun, ben biraz coşayım derseniz, 1000 TL civarında pek güzel odalar bulmak mümkün.

Jamaika Yemekleri

Çok kültürlü olmanın en büyük getirilerinden biri de, mutfağının zengin olması. Jamaika mutfağında pek çok kültürün izlerini bulmak mümkün: İngiliz, Hint, Çin ve Afrika mutfağının etkisi çoktur burada. O yüzden ülkenin yemekleri de çok lezzetli olur.

Özellikle ülkenin her yerinde deniz mahsulleri çok seviliyor. Mutlaka deniz mahsullerinden deneyiniz, pişman olmayacaksınız. Sokak yemeği kültürü de çok gelişmiştir. Sokaklarda dolaşıp pek çok lezzetli yiyecek bulabilirsiniz. Özellikle tavuk ve bifteğin de yeri ayrıdır.

Adaya özgü pek çok tropikal yiyecek bulabilirsiniz. Ekmek ağacı var burada. Ancak meyvesi kiviye benziyor. Hindistan cevizi, elma, mango ve tarçın çok tüketilen besinler arasında.

Ülke İçi Alışveriş

Ülkede yerel kültüre ait pek çok ürün bulmak mümkün. Örneğin el sanatları oldukça yaygın. İnsanlar burada ürünlerini sokaklarda tezgahlarda satıyorlar. Sadece gezip bu ürünleri bulmak mümkün.  Ayrıca çok güzel kahveleri de var. Kahve içmek için ve sevdiklerinize kahve götürmek için çok güzel bir yer.

Jamaika bayrağının renklerini taşıyan pek çok ürün de bulabilirsiniz. Rastafaryan sarı, kırmızı ve yeşil demek. Rastafaryan ürünler de hediyelik eşya olarak tercih edilebilecek ürünler.

Müzik sektörü burada çok gelişmiş olduğu için, alışverişlerinizde müzik mağazalarına denk gelip, buradan alışveriş yapabilirsiniz.

Jamaika Gece Hayatı

Bu ülke vatandaşları eğlenmesini çok iyi biliyorlar. Özellikle müziği ve dansı çok sevdikleri için, gece geç saatlere kadar ayaktalar ve müzik yapan pek çok yer bulabilmek mümkün. Üstelik müzik yelpazesi de çok geniş. İsterseniz yerel, isterseniz de başka tarzda müzikler dinleyebilirsiniz. Hem canlı müzik hem de dans edilen bir yere giderseniz, tadından yenmez. Siz istemeseniz bile, zaten sizi eğlendireceklerdir. Bu eğlence mekanlarından bazılarını deniz kenarında bulmak mümkün. Eğer dans etmekten sıkılrsanız ya da çok terlerseniz, atın kendinizi denize!

Jamaika Festivalleri

  • Bob Marley Haftası (6 – 13 Şubat): Daha önce de bahsetmiştik. ülkenin en büyük festivali. Zaten kendileri müziği çok severler, bu haftada iyice kendilerinden geçiyorlar. 6 Şubat, Bob Marley’in doğum tarihi. Bütün bir hafta bunu kutluyorlar.

  • Afrika Jamfest (Ekim): Müzik, dans ve kıyafet kültürü Afrika kültürünün de önemli bir parçası. Ekim ayında düzenlenen bu festivalde, moda gösterilerinin ardından çok güzel konserler veriliyor.

 

  • Skazz (Mart): Yine bir müzikle harmanlanmış güzel bir festival. Hem ska ve caz müziği dinleyip, hem de Jamaika’nın yemeklerini tadabileceğiniz bir festival.

Jamaika Gezilecek Yerler

Büyülü Bahçe ( The Enchanted Gardens )

Büyülü Bahçe, ülkenin en güzel yerlerinden bir tanesi. Önemli bir merkez olan Ocho Rios yakınlarında bulunuyor. 20 dönümlük bir arazi burası ve içerisinden uzun bir nehir geçiyor ve nehir üzerinde de 14 tane şelale bulunuyor. Dinlenmek, doğanın keyfine varmak isteyenler için çok güzel bir yer.

Bob Marley Müzesi

Olmazsa olmaz zaten. Bob Marley hayatı ile ilgili pek çok önemli bilgiye buradan ulaşabilirsiniz. Vakt-i zamanında Bob Marley burada otururmuş. Ölümünden 6 yıl sonra da eşi Rita Marley, burayı müzeye çevirmiş. Kendisi başkent Kingston’da yer almakta. Mutlaka görün deriz.

Mavi Dağlar

Tartışmasız Jamaika’nın en güzel yeri de Mavi Dağlar. Yakın bir zamanda hükümet tarafından koruma altına alınarak milli park ilan edilmiştir. Burası aynı zamanda dünyanın en büyük ikinci kelebek popülasyonuna da ev sahipliği yapmaktadır. Bütün bunlar birleşince UNESCO da demiş ki, e madem öyle o zaman bunları dünya mirası listesine alalım!

Dunn’s Nehri Şelaleri

Burası da aynı Büyülü Bahçe gibi Ocho Rios’ta bulunur. 55 metre yükseklikten akan bir şelaledir kendileri. Çeşitli düzenlemelerle şelalenin akışı kademeli olarak gerçekleştiriliyor, bu da farklı yüksekliklerden akışı izlemeye olanak tanıyor. Bu yüzden de zaten, ülkenin en çok tursit alan ve en popüler yerlerinden bir tanesi.

Reggae Beach

Burası adanın kuzeyinde yer alan Reggae konseptli güzel bir plaj. Hem denizi, hem kumu, hem de insanları ve ortamı çok güzel olduğu için sıklıkla tercih edilen bir yer. Hem suyu hem de hareketi seviyorsanız sizi buraya alabiliriz. Eğer olur da biraz sakinlik ararsanız, kumsalın hemen arkasındaki ormanlara doğru kısa bir yürüyüş yapabilirsiniz.

Jamaika Ulusal Galerisi

Başkent Kingston’da bulunan bu sanat galerisi, yerel sanatçıların işlerini takip etmek için güzel bir yer. Yüzlerce heykel, resim, fotoğraf, baskı ve iş var. Aynı şekilde çeşitli zamanlarda burada gerçekleştirilen performanslara da denk gelebilirsiniz. Son yıllarda uluslararası sanatçıların işlerini de burada görmek mümkün.

Mayfield Şelaleri

Jamaika gezilecek noktalar arasında şelaleler saymakla bitmiyor. Ama hepsi de gidilip görülmeyi hak ediyorlar gerçekten. Zira hem manzara, hem keyif hem de sakinlik çok güzel. Mayfield nehri üzerindeki çağlayanların oluşturduğu bir topluluk aslında burası. Zaman zaman çok kalabalık olsa da, insanların toplanmadığı kesimlerine giderseniz, hem sakinliği hem de güzelliği bulabilirsiniz.

Green Grotto Mağaraları

Mağara’nın geçmişi oldukça gerilere gitmektedir ve epey de derindir. Yapılan kazılar sonucunda yerlilere ait çanak çömlekler bulunmuştur. Burası da turistlerin sıklıkla gittiği bir yer olduğu için çoğu zaman kalabalıktır. Ancak görmülmeye değer bir mağaradır. İçeri girince içinize şöyle bir huşu dolacaktır.

James Bond Plajı

Aslında dünya üzerinde James Bond adıyla anılan başka plajlar da bulmak mümkün. Bu aynı Yeni Zelanda’nın Yüzüklerin Efendisi’nden prim yapması gibi. Bu plajın hakkı gerçekten de veriliyor: Hem doğası çok güzel hem de çok çeşitli aktivitelerle burası epey canlı tutuluyor. Özellikle su sporlarını sevenleri buraya mutlaka davet ediyoruz.

Artık bu ülke hakkında pek çok bilgiye sahipsiniz. Güzel seyahatler!

İlginizi Çekebilir :  Jamaika'da Hayran Kalacağınız En Güzel 7 Plaj

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir