Japonya:Binlerce Yıllık Kültür

Sadece eğlence amaçlı değil, kültürel bir seyahat de yapmak istiyorsanız destinasyon listenizde en üst sıralarda yer alması gereken ülkelerden biri de Asya kıtasında bulunan Japonya olmalı. Dini inançlar, benzersiz dövüş sanatları, ilginç damak tatları sayesinde Japonlar dünya üstündeki en zengin kültüre sahip milletler arasında yer alıyor. Eğer siz de Japonya’ya doğru yola çıkacaksanız size yardımcı olacak bilgilerin yer aldığı bu yazımızı mutlaka okumalısınız.

JAPONYA’YA NASIL GİDİLİR?

Öncelikle pasaportunuzun olması gerektiğini hemen söyleyelim. Ancak eğer 3 ay süre ile turizm ya da iş amaçlı seyahat ediyorsanız Japonya ile olan vize muafiyet anlaşması uyarınca vize almanıza gerek yok.

Bu aşamada bir sorun yoksa sıra uçak bileti bakmaya geliyor. 8537 km uzaktaki bir ülkeye doğru yola çıkacaksanız yapmanız gereken ilk şey uçak biletlerine bakmak olmalı. Türkiye’den Japonya’ya olan uçuşlarda Tokyo, Osaka, Nagoya, Sapporo ve Sendai’ye direkt olarak uçak bulabilirsiniz. Türk Hava Yolları’nın yaptığı kampanyaları takip ettiğinizde normalden daha uygun fiyatlarda bilet bulabilmeniz de mümkün olabiliyor.

Japonya’ya uçuş süresi ortalama olarak 11 -12 saat kadar sürüyor. Bu yüzden kendinizi uzun bir uçak yolculuğuna hazırlamanızda fayda var. Aktarmalı seferlerde bu süre biraz daha uzayabiliyor. Ancak her iki şekilde de uçak biletinizi alırken Japonya ile Türkiye arasında bulunan saat farkını da mutlaka göz önünde bulundurmalısınız. Japonya ile Türkiye arasında yazları 7, kışları ise 6 saatlik bir fark bulunuyor.

Bütün seyahatlerde yanınızda bulunması gereken en önemli şeylerden biri de elbette ki para. Japonya’nın para birimi Yen oluyor. Eğer türk lirası ile giderseniz kur farkından dolayı epey zarar edebilirsiniz. Bu yüzden Türkiye’den ayrılmadan önce paranızı dolara çevirin ve Japonya’ya indiğinizde de Yen’e çevirmeniz daha mantıklı olacaktır.

İlginizi Çekebilir :  Maldivler'in Dillere Destan Olmasının 8 Nedeni

JAPONYA’DA GEZİLECEK YERLER

Ülkeye varıp da gezmeye başlamadan önce mutlaka iyi bir rota çizmeniz gerekiyor. Bunun için de yapmanız gereken şey öncelikle Japonya’da görülmesi gereken yerler olarak belirlediğiniz destinasyonlar arasındaki ulaşım seçeneklerini maliyet ve zaman faktörlerine göre değerlendirmek olacaktır.

Peki, nereleri gezmelisiniz? Zengin kültürüne sadık bir millet olan Japonlar bu özelliklerini her açıdan belli ediyorlar. Bu yüzden de Japon kültürünün sıra dışı mimarisini, tarihini, sanat eserlerini ve doğal güzelliklerini yakından görebileceksiniz.

Japonya denildiğinde ilk akla gelen şeylerden biri de dini inançlarıdır. Bu yüzde Kyoto’da bulunan Fushimi Inari Tapınağı listenizin en üst sıralarında yer almalı. Eşsiz mimarisiyle sizi büyüleyecek olan bu Şinto tapınağı adını, eteklerinde bulunduğu Inari Dağı’ndan alıyor.

Eğer Nagasaki’ye gidecekseniz -ki gitmelisiniz- Atom Bombası Müzesi’ni mutlaka ziyaret etmelisiniz. Sorumlusunun kim olduğuna bakılmaksızın tarihin bir döneminde ne kadar büyük zararlar verilmiş olduğuna yakından tanıklık ediyor gibi hissedeceksiniz.

Nara’da yer alan Todaiji Tapınağı da görmeniz gereken başka bir dini mekân. Ancak Todaiji Tapınağı’nın bir diğer özelliği Japonya’yla özdeşleşmiş simgelerden biri olan ünlü Buddha Heykeli’nin de burada yer alması. Bu devasa dini-sanatsal objeyi görmek gerçekten büyüleyici bir tecrübe olacak.

Japonya’ya gidip de Japonların benzersiz güzellikteki bahçelerini görmemek olmaz. Japon bahçeleri tam anlamıyla mimari ve doğal sentezden ortaya çıkmış birer sanat eseri gibi… Eğer Tokyo’daki Ashikaga Flower Park’ı ziyaret ederseniz tam olarak neden bahsettiğimizi görmüş olursunuz.

Aslında daha birçok destinasyon noktası olan Japonya’ya gitmeden önce mutlaka detaylı bir araştırma yapmalısınız. Yola çıkmadan önce sizin için genel hatlarıyla oluşturduğumuz bu Japonya gezi rehberinin de işinize yaramasını dileriz. İyi yolculuklar…

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 comments

  • Japonya hem kültürüyle hem doğal güzelliğiyle mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir ülke ama malesef uzun süren yol buna engel oluyor insan gerçekten o uzun yolculukta sıkılabiliyor ama indiğinizde inanın bütün yolculuğa değiyor . Özellikle japon bahçelerini gezmenizi tavsiye ederim insan o güzellikte kayboluyor

  • Merhaba İsmail,

    Yorumun ve tavsiyelerin için teşekkür ederiz. Mutlu keşifler 🙂