Van gezi noktaları

Kahvaltısı Yeter: Van Gezilecek Yerler

Doğu Anadolu’nun en güzel şehirlerinden biri olan Van hem tarihi hem de doğal yapısı sayesinde her yıl birçok ziyaretçiyi ağırlıyor. Bir dönem canavarıyla ünlenmiş olan gölünden tutun da birçok kalesine kadar gezilmesi gereken noktaları barındırıyor. Biz de bir liste yapalım, elinizin altında bulunsun istedik.

Van Gölü

En çok olduğu zannedilen bir canavar ile adını duyurmuş olması aslında haksızlık. Çünkü bu göl aşağı yukarı 600 bin yıllık bir tarihe sahip bulunuyor. Üstelik burada yapılabilecekler de saymakla bitmiyor. Birbirinden güzel plajlar sayesinde gölde yüzebilir, meraklısı için harika bir su altı yaşamına sahip olduğu için dalış yapabilir, motorlu araçlar, sandal, yelkenli ile gezebilir, piknik ya da dağ yürüyüşü yapabilirsiniz. Üstelik hepsi bu kadar da değil. Van’da kahvaltı yapılacak yerler arasında da bir numara olduğunu söyleyebiliriz. Hem lezzet hem doğa… Daha ne olsun?

Akdamar Adası

Gölün bu kadar yakınındayken Akdamar Adası’nı anlatmadan olmaz. Çünkü bu doğal güzellik gezi rehberinizin içinde mutlaka yer almalı. Adada M.S. 915 yılında yaptırılan ve Orta Çağ Ermeni Sanatı’nın da en güzel örneklerinden biri olan Akdamar Kilisesi de bulunuyor. Eşsiz manzarasına doyamayacağınız Akdamar Adası’na ulaşım ise feribotlarla sağlanıyor.

Eski Van Şehri

Daha çok bir arkeolojik kazı alanı olduğunu söylemek yanlış olmaz. Bu bölge önceden bir yerleşim yeriydi. Genellikle tek ya da iki katlı yapıların yer aldığı bilinenler arasında. Rus işgaline kadar da bir yerleşim yeri olarak kullanılmış. Ancak işgalden sonra ne kiliseler ne camiiler ne de evler kullanabilir durumda kalamamış. Van Ulu Camii’nin bile sadece harap olmuş minaresi ve birkaç harabe ev görebilmeniz mümkün.

St. Bartholomeus Kilisesi

Kesin bilgi olmamakla beraber yapımının 3. yy’a dayandığı düşünülüyor. Albayrak Köyü’nde bulunan kilise gezilecek yerler listesinde kesinlikle yer almalı. Turist popülasyonunu artırması amacıyla restorasyon çalışmalarının da yapıldığı kilisedeki oymalar bugüne kadar güzelliğini korumuş durumda. Bölgedeki az sayıda Hristiyan yapıdan biri olan kiliseyi görmenizi mutlaka tavsiye ediyoruz.

Şeytan Köprüsü

Altından gürül gürül akan sular ve yapının güzelliği birleşince ortaya hem doğal hem de insan yapımı bir güzellik çıkmış. İki kayanın arasına kurulmuş olan Şeytan Köprüsü’nün İlhanlılar tarafından yapıldığı düşünülüyor. Beni Mahir Çayı üzerinde kurulu olan köprüyü gezdiğinizde azıcık meditasyon niyetine burada durup akan suyu izlemeyi unutmayın.

Zernek Kalesi

Sarp bir kayalık üzerine konuşlanmış bu kalenin Zernek Beyi tarafından yaptırıldığı tahmin ediliyor. Kale içinde Zernek Beyi’nin ikamet ettiği bir de köşk bulunuyor. Yalnızca bu şehrin değil Türkiye’nin de en önemli tarihi yapıları arasında yer alıyor. 4 katlı olan bu yapının çok önemli bir bölümü bugün artık yok olmuş olsa da hala görülmeye değer.

Van Kalesi

80 metre yüksekliğindeki bu yapı Urartular tarafından M.Ö. 840 – M.Ö.825 yılları arasında yaptırılmış. Şehir merkezine 5 km uzaklıkta ve Van Gölü kıyısında bulunan bu kale Van görülecek yerler listenizde mutlaka bulunmalı.

Van’da gezilecek yerler bu kadarla da sınırlı değil. Oldukça doğal güzellik ve tarihi yapı bulunuyor. O yüzden gezmeye başlamadan sıkı bir Van kahvaltısı ile bol bol enerji toplayın.

İlginizi Çekebilir :  Nostaljik Bir Yolculuk: Doğu Ekspresi ve Kars Gezi Rehberi

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir