Kamboçya gezi aktiviteleri

Kamboçya Gezilecek Yerler ve Yapılacak Aktiviteler

Zamanla geri adım atıp Angkor İmparatorluğu’nun antik kentlerini keşfederek, parmaklarınızı ıssız tropik adalarda açık turkuaz sulara daldırarak ya da fillerin gölgesindeki ormanın içinde dolaştırmak istermisiniz? Eğer öyleyse Kamboçya tam da aradığınız yer. İşte, Krallık Harikası’nda görülecek ve yapılacak en iyi şeylerden bazıları bu yazımızda. Buyrun başlayalım.

Angkor Wat Arkeoloji Parkı

Bir numaralı cazibe merkezi olan Angkor Wat’a gezi yapmadan Kamboçya’yı ziyaret etmek imkansız. Çok eski tarihlere dayanan bu antik yer bir zamanlar 9. yüzyıldan 15. yüzyıla kadar bölgenin çoğunu yöneten Angkor İmparatorluğu’nun başkentiydi. Günümzde Angkor Wat, Kamboçya’nın en çok turist çeken yeri olarak kalırken Bayon ve Ta Prohm gibi yerler de popüler bir günlük gezinizde listenize eklemeniz gereken yerler arasında bulunuyor. Bununla birlikte, 400 kilometrekarelik bir alana yayılan park, dar yoldan çıkmaya değecek yüzlerce başka antik yapıya sahip.

Kraliyet Sarayı

Phnom Penh’deki Kraliyet Sarayı, Kral Sihamoni’nin resmi konutu olarak hizmet vermektedir. Klasik Khmer mimarisine dair vasiyetin yerine getirildiği bu saray kompleksine gelen ziyaretçilerin, Bayon tapınağından esinlenmiş 59 metrelik bir kulenin ve çevredeki binaların bulunduğu tepede bakımlı bahçeler bulunuyor ve buraya Throne Hall denmektedir. Sadece, kıyafetlerin omuzları ve dizleri örttüğü şekilde giyinerek içeri girebilirsiniz. Kurallarını görmezden gelmeyi seçenler bilet gişesinde çalışan kişinin bir aylık maaşını ödeyecek şekilde cezalandırılıyor. Siz siz olun kuralları sakın es geçmeyin.

Koh Rong Samloem

Palmiye ağaçları ve kristal berraklığındaki sularla kuşatılmış toz beyazı kumların üzerinde tembellik etmek, Kamboçya’ya gelecek turistlerin mutlaka yapması gereken aktiviteler arasındadır. Hızlı feribotla Sihanoukville ana karasına yaklaşık 45 dakika uzaklıkta bulunan Koh Rong Sanloem, kartpostallarda bulmayı beklediğiniz sahillere sahiptir. Bu cennet adasında şnorkelle yüzme, dalış ve daha bir çok su sporu aktivitesi yapabilirsiniz.

Mekong Nehri

Mekong Nehri, içerisinde yaşayan bir çok balıklara ve bitkilere ev sahipliği yaptığı için Kamboçyalı’ların can damarı oluşturmaktadır. Ülkenin tam içinden geçen müthiş Mekong Nehri , ziyaretçilerin listelerinde bir zorunluluktur, çünkü yerel yaşama bir bakış sunmaktadır. Yine bu nehrin bir kolu olan Kratie nehri ziyaret etmek için en iyi yerlerden biridir çünkü, nesli tehlike altında olan Irrawaddy yunuslarının bir bölümünün yanı sıra bir çok hayvan türüne ev sahipliği yapmaktadır.

İlginizi Çekebilir :  Maldivler'in Dillere Destan Olmasının 8 Nedeni

Tonle Sap Gölü

Mekong ülkenin ana can damarı ise, Tonle Sap da aynı şekildedir. Siem Reap eyaletindeki dev tatlı su gölü olan Tonle Sap Nehri, Phnom Penh’deki Mekong Nehri’nden beslenir. Suyun derinliği 1 ila 10 metre arasında değişirken, bu devasa genişlikteki sular 2.500 kilometreden 12.500 kilometre kareye kadar uzanmaktadır. Göl yüzen köylere, doğa rezervlerine ve kuş gözlemcilerine ev sahipliği yapmaktadır.

 

Kampot Nehri

Gerçek huzuru arayanlara Kampot nehri harika yerler sunmaktadır. Gökyüzünden gelen sakinleştirici kuş seslerinden, baygın bakışlı maymunlara, horozların huzur veren sesinden uzaktaki balıkçı teknesinin seslerine kadar aradığınız her şey burada bulunmaktadır. Tembellik yapmak ve tatilin tadını çıkarmak için harika seçenekler olan  GreenHouse ve Champa Lodge misafir evleri burada bulunmaktadır. Gece partilerini seven birisiyseniz, bölgedeki Bodhi Villa ve Naga House sıklıkla DJ’lere ve canlı müziklere ev sahipliği yapar.

Preah Vihear

Prasat Preah Vihear ya da bizim dilimizle Kutsal Dağ tapınağı, on yıllardır çatışmanın merkezinde yer almıştır. Kamboçya-Tayland sınırının kenarında, iki ülke arasında kutsal alanın mülkiyeti üzerindeki vahşi çatışmalar son yıllara kadar devam etti. 2015 yılında, ateşkes ilan edilerek bölge güvenli kabul edildi ve birçok yabancı ülke ziyaret edilmesi yasaklı yerler listesinden çıkardı. Bölgenin Askeri varlığı günümüzde hala güçlü kalırken, tapınak görülmeye değerdir. Prasat Preah Vihear, 9. ve 12. yüzyıllar arasında birkaç Kamboçya kralı tarafından inşa edilmiştir ve zirvesinden eşsiz bir manzaraya sahip etkileyici bir dizi yapıdır.

Fillerle takıl

Kamboçya ayrıca Mondulkiri biçimindeki yavaşça yükselen dağlara kucak açan yoğun tropikal ormanlara da ev sahipliği yapmaktadır. Bölge, ünlü filleriyle bilinir ve bölgedeki çeşitli projelerle memelilerin nüfusunu artırmaya yönelik çalışmalar yapılır. Aynı zamanda buradaki filler serbest şekilde doğada dolaşmaktadır ve aralarında hastalanan ya da yaralanan olursa diye bir fil hastanesi bile bulunmaktadır. Fil Vadisi Projesi, ziyaretçilere fillerle birlikte gün boyu ormanda gezme şansı da tanımaktadır. Bu yönüyle Kamboçya’da ilginç ve dingin bir tatil yaşayabilirsiniz.

 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir