Kapadokya peri bacaları ardındaki öykü nedir? Peri bacaları nasıl oluşmuştur?

Kapadokya Peri Bacaları Ardındaki Öykü

Oyuklaşmış, heybetle yükselen kaya oluşumlarının olağanüstü manzarası olan Kapadokya’nın ünlü peri bacaları hepimizi mutlaka etkilemiştir. Ancak bu garip doğal büyüme nasıl ortaya çıktı? Bu yazımızda Türkiye’nin en görkemli kayalarının ardındaki hikayeye göz atıyoruz.

Kapadokya’yı Türkiye’nin en popüler yerlerinden biri haline getiren kaya oluşumları, milyonlarca yıl önce başlayan jeolojik bir süreçten dolayı ortaya çıkmıştır. Eski volkanik patlamalar bölgeyi daha sonra ‘tüf’ olarak adlandırılan yumuşak bir kaya üzerinde yoğunlaşan kalın külle örtmüş. Ayrıca rüzgarın ve suyunda doğal güçleri birleşince günümüzde gökyüzüne kadar (130 metre olabiliyorlar) uzanan peri bacaları meydana gelmiş.

Kapadokya peri bacaları evleri

Bununla birlikte, Kapadokya’ya büyülü estetiğini vermiş olan şey birazda insan yaratıcılığıydı. Zulüm gören Hristiyanlar, Roma döneminde Kapadokya’ya (daha doğrusu Göreme kentine) kaçtılar ve zamanla buradaki tüflerin yararlı, yumuşak bir materyal olduğunu fark ettiler. Bölgede yaşayanlar burada yaşadıkları süre boyunca sosyalleşebilmek ve dayanışmayı sağlayabilmek adına yaşam mahallerine, kiliselere, ahırlara ve depolara ihtiyaç duyuyorlardı ve bunların hepsini yumuşak kayalar içine oyarak yapmaya karar verdiler. Günümüzde, tamamen el yapımı olan petek petek oyulmuş kayaların içinde geçen geçmiş hayatların belirgin belirtileri hala var. Çoğu peri bacaları oluşumlarında hayvanları bağlamak için kullanılan ahırlar, hava dolaşımı için oyulmuş delikler, duvarlar ve bir zamanlar mutfak olarak kullanılan bölümler hala sapasağlam duruyor.

Kapadokya’da bir çok yeraltı şehri de bulunuyor. Yeraltı şehirleri,  düşman güçlerin sığınaklarını keşfederek bulunması nedeniyle inşa edilmek zorundaydı. Derin geçitlerle bağlı yaklaşık 10 katlı bu yeraltı kentleri bir seferde 10.000 kişiye kadar insanı gizleyebiliyor. Peki bunca insan nasıl hava alıyordu? Havalandırma kanalları kuyularla gizlenmiş ve kentler oksijene kavuşmuş. Yeraltı girişlerini korumak için ise büyük taş kapılar takılmıştır.

Peri bacaları nasıl oluşmuştur?

Kapadokya’da bir çok kilise bulunuyor. Örneğin Göreme kiliseleri, aradan asırlar geçmiş olmasına rağmen hala ayakta kalmış güzel fresklerden oluşuyor. Buraya geldiğiniz zaman bu kiliseleri mutlaka gezilecek yerler listenize ekleyin. En güzel örneklerden biri, 11. yüzyılda inşa edilmiş olan Göreme’deki Karanlık Kilisedir. Duvarları Yeni Ahit’ten yapılmış renkli, karmaşık sahnelerle kaplıdır ve şaşırtıcı derecede iyi korunmuştur.

İlginizi Çekebilir :  Mavi’ye aşık olanlar için Çeşme

Bir zamanlar sığınma merkezi olan Kapadokya’nın ilham veren peri bacaları, şimdi sıcak hava balonu turlarıyla ziyaretçilere bu UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne bakmasını sağlayan bir turistik yer.  Peri bacaları içerisinde bulunan mağara odalarının bazıları, şöminelerle ve muhteşem manzaralar ile konfor sunduğu butik oteller haline dönüştürülmüştür.

Peri bacaları içerisine yapılmış oteller

Hala bu büyüleyici manzaralara sahip olan kente gitmediyseniz Kapadokya gezi rehberi yazımız size fayda sağlayabilir. Görmek için çokta geç kalmamanızı  öneriyoruz.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir