Kıbrıs Gezi Rehberi

Yavru vatan Kıbrıs’ta gezilecek yerler bol! “Kuzey Kıbrıs’ta nereler gezilir?”, gitmeden önce defterinize not edilecek “Kuzey Kıbrıs gezi notları neler olmalı?” gibi soruları cevaplandıracağız.

Lefkoşa Gezilecek Yerler

Kuzey Kıbrıs’ın başkenti olan Lefkoşa ılıman iklimi ve sıcakkanlı insanlarıyla gezilip görülesi bir şehir. Müzelerin çoğunun saat 10 ile 15 arası açık olduğu Lefkoşa’da zamanınızı iyi değerlendirebileceğiniz bir sürü aktivite fırsatı bulabilirsiniz. Adanın merkezinde yer alan başkent birçok tarihi yapıya ev sahipliği yapıyor.

Selimiye Camii

1327 yılında katedral olarak yapılmış olan tarihi yapı, Osmanlı’yla camii haline gelmiştir. Zamanında kralların taçlarını giydikleri bu eski bina barındırdığı enerjisiyle sizi çok etkileyecek.

Milli Mücadele Müzesi

1878 yılında itibaren KKTC için anlam ifade eden belgeler, silah örnekleri ve fotoğrafların sergilendiği müzeye adayı daha iyi tanımak için mutlaka gitmeniz gereken bir yer.

Tarihi Girne Kapısı

Şimdi öyle olmasa da geçmişte şehrin etrafının surlarla çevrili olduğu zamanlarda, şehre giriş çıkış bu kapıdan yapılıyordu. Kapının güney yüzünde yer alan kitabede 1562 yılında inşa edildiği yazılı olan bu tarihi kent kapısı Lefkoşa’da mutlaka gezilmesi gereken yerler arasına giriyor.

Derviş Paşa Konağı

Tarihi sokaklarıyla ünlü Arabahmet Mahallesi’nde bulunan konak etnografya müzesi olarak hizmet vermesinin yanı sıra, Kıbrıs’taki ilk Türk gazetesini çıkaran Derviş Paşa’nın adını da yaşatıyor.

Girne Gezilecek Yerler

Başkent Lefkoşa’dan sonra Kıbrıs Girne gezi rehberi niteliğindeki bu listeyi de sizlerle paylaşmak istedik. Kıbrıs’ta Turizmin kalbi Girne’de atıyor. Kumarhaneleriyle ünlü Girne aynı zamanda cennet gibi plajları ile de adından bahsettiriyor. Kıbrıs’a geldiyseniz, mutlaka Girne’de birkaç gün geçirmelisiniz.

İlginizi Çekebilir :  Kuzey Kıbrıs Gezi Rehberi

Tarihi Liman

Hala işlerliğini sürdüren liman Venedikliler tarafından günümüzdeki biçimine getirilmiş. Kaleye olan yakınlığından dolayı bir zamanlar güvenliği sağlamış olan liman görülmesi gereken bir nokta.

Girne Kalesi

Aynı zamanda Batık Gemi Müzesi’ni de içinde barındıran eski kale limanın yanında yer alıyor. Yedinci yüzyılda inşa edildiği tahmin edilen kale, Venedikliler, Osmanlılar, İngilizler ve en son da Türkler tarafından kullanılıyor.

Bellapais Manastırı

Kktc gezilecek yerleri içinde en güzellerinden olan manastır 1158-1205 yılları arasında inşa edilmiştir. Göz kamaştırıcı güzelliğiyle Kıbrıs uçak bileti alma sebebi olan bu yapıyı mutlaka görmenizi tavsiye ediyoruz.

Saint Hilarion Kalesi

700 metre yükseklik ve 480 basamak çıkarak ulaşabildiğiniz kale, size tüm bu yorgunluğa değecek bir Girne manzarası sunacak.

Buffavento Kalesi

Bizans döneminde gözetleme kulesi olması amacıyla inşa edilen kale, Kıbrıs’ın en rüzgarlı noktasında kurulu olduğu için rüzgara kafa tutan anlamındaki Buffavento ismini almış olup kesinlikle ziyaret edilmesi gereken yerler arasında.

Kıbrıs Plajları

Kıbrıs’ın sıcak iklimiyle ve temiz sularıyla harika bir deniz tatili yapabilirsiniz. Hatta biz size Kıbrıs otelleri arasında deniz kenarında olanlardan birini tercih etmenizi öneriyoruz.

Altınkum Sahilleri

Afrodit’in doğduğu yer olarak anılan bu sahiller Afrodit’in kendisi kadar güzeller. Çok bilinen bir yer olmasına rağmen altın rengi kumları ve masmavi deniziyle tüm doğallığını koruyor.

Alagadi Plajı

Caretta carettaların da yuvası olan plajdaki yumurtalama alanlarına dikkat edin. Sessiz sakin olan bu plaj korunması adına akşam 8’den sonra kapatılıyor. Masmavi sularıyla Kıbrıs yerlilerinin de gözdesi olan plaja mutlaka gidip yüzmeli, orada güneşlenmelisiniz.

Kıbrıs’a doğru bir uçak bileti almak için çok fazla beklemeyin. Gördüğünüz gibi Kıbrıs’ta gezilecek bir sürü yer var. Kuzey Kıbrıs gezi yorumlarınızı bizimle bu gönderinin altında siz de paylaşabilirsiniz!

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir