Kışın bisiklet sürmek

Kışın Bisiklet Turu Yapmak İsteyenlere 12 Altın Öneri

Kışın bisiklet keyfini çıkarmak isteyenlere yola çıkmadan önce birkaç şey söyleyelim: Buyrun, kışın bisiklet turu yapmak isteyenler için önerilerimiz!

Her ne kadar bisiklet, yağışsız ve sıcak havaların aracı olarak kabul edilse de, gerekli ekipmanla, bilgiyle ve istekle kışın da pek’ala bisiklete binilebilir. Hatta ve hatta kış bisikletçiliğinin kendine has, Zen Budizmi’ne yakın bir tarafı da vardır: Daha içsel bir keyif. Biz de bu keyfi yaşamak isteyenler için kimisi hayati önem taşıyan birkaç bilgi verelim dedik. Buyursunlar kışın bisiklet kullanmak ve yolculuk yapmak isteyenler için önerilerimiz!

Türkiye İçin Kış Bisikletine İhtiyacınız Olmayabilir

Kış ayları için özel bisikletler üretilse de, sizin bunlara ihtiyacınız olmayabilir. Zira Türkiye’nin genelinde kış, çok da çetin geçmemekte. Ama tabii bunu, bulunduğunuz bölge epey etkiliyor. Örneğin İstanbul’da kullanacaksanız, yeni bir bisiklete ihtiyacınız olmayabilir, ancak Erzurum gibi, karın sürekli etkisi altında olan bir yerdeyseniz, bir kış bisikleti ihtiyacınız olabilir.

Bisikletinizi Temiz Tutun

Kış aylarında çamurlar, kirler daha fazla olduğu için bisikletiniz de daha çabuk kirlenecektir. Her sürüşten sonra veya her fırsat bulduğunuzda mutlaka bisikletinizi temizleyin. Zira biriken kir, pedallarınıza ve özellikle de frenlerinize zarar verebiliriz. Kışın, frenin ne kadar önemli olduğunu hatırlatmamıza gerek yok.

Lastiğinizi İyi Seçin

Lastik seçimizde iki kriter en önemlisi: Bir tanesi hangi mevsimde bineceğiniz, diğeri nerede ve ne kadar uzunlukta bineceğiniz. Kışın bisiklete binecekseniz kış bisiklet lastiği tercih etmenizi öneriyoruz. Zira bu lastikler, aynı arabalardaki gibi, yola tutuşu kuvvetlendireceği gibi, fren yaptığınızda kaymanızı da engelleyecektir. Donmalara ve darbelere karşı dayanıklı olanları tercih ediniz. Kimi yerlerde gerçekleşen buzlanmalardan dolayı, lastiğiniz darbelere maruz kalabilir.

Uzun Yol İçin Uzun Yol Lastiği Kullanın

Uzun yola çıkacaksanız mutlaka hazırlıklı olun. Birazdan birçok madde sıralayacağız, ama bunlardan en önemlisi uzun yola dayanıklı bisiklet lastiğinin seçilmesi. Hem yıpranmayı önleyip, daha uzun süre dayanır, hem de yolculuğunuzun tadı kaçmaz. Üstelik çok pahalı değiller. Hele ki söz konusu hayatınız ve tatilinizse.

İlginizi Çekebilir :  Sonbahar ve bisiklet

Mutlaka Yedek Lastik ve Gerekli Ekipmanı Bulundurun

Kazanın nerede, ne zaman başınıza geleceği bilinmez. Şehrin göbeğinde, etrafınızda bir sürü bisikletçi varken de olabilir, orman yolunun ortasında, yoldan kimsecikler geçmezken de. O yüzden mutlaka yanınızda yedek lastik ve onu değiştirmek için gerekli ekipmanları bulundurun. Hatta yola çıkmadan önce lastik değiştirme provası yapın. Unutmayın: İnsanın aklına gelen başına da gelebilir!

Uygun Şekilde Giyinin

Kışın bisiklete binecekseniz giyiminiz çok önemli. Kışın bisiklet giyimi diye sayfalar dolusu makaleler mevcut. Bir kere en önemli sorununuz rüzgar olacak. Eğer dikkatli giyinmezseniz, hasta olmanız işten bile değil. O yüzden mutlak suretle sıkı sıkı giyinin. Polar kıyafetlerin yanı sıra, rüzgar önleyici kıyafetleri de tercih eden. Bu kıyafetler biraz pahalı olabilir ama, tercih etmediğiniz takdirde iki seçenekle karşı karşıya kalıyorsunuz: Ya lahana gibi kat kat giyinmek, ya da hasta olmak. Bunlarla birlikte kafanızı ve boynunuzu mutlaka koruyun. Bu ikisini korumazsanız hemencecik hasta olabilirsiniz.

İlkyardım Bilin ve İlkyardım Çantanız Olsun

5. maddede söylediğimiz gibi, kazanın nerede gerçekleşeceği belli olmaz. O yüzden mutlaka bir ilkyardım kursuna gidin ve temel bilgileri edinin. Umarız olmaz ama herhangi bi kaza anında, sakatlık ve daha ciddi tehlikeleri önleyebilirsiniz. O yüzden mutlaka bir ilkyardım çantanız da olsun. Bana çıkmaz demeyin, siz önleminizi alın. Üstelik sadece sizin başınıza da gelmeyebilir, beraber seyahat ettiğiniz veya yolda karşılaştığınız birinin de ilkyardıma ihtiyacı olabilir.

Tamir Ekipmanlarınız Yanınızda Olsun

Kış aylarında bisiklet sürmek, kaza riskini de beraberinde getiriyor. Kaza olasılığını azaltacağınız gibi, kaza anında oluşacak hasarı ve bunların sonuçlarını da minimuma indirmeniz gerekiyor. Kazadan sonra hem lastiğiniz, hem de bisikletin diğer parçaları için gerekli ekipmanı yanınızda taşırsanız, yolculuğunuz daha verimli geçecektir. En azından yolun ortasında bir başınıza kalmamış olacaksınız.

Nereye Gittiğinizi Mutlaka Birilerine Bildirin

Bunun en iyi yöntemi, yakınlarınızda birinin sizi takip edebileceği bir cihazı beraberinizde taşımak. Olmaz olur ve bir kaza anında durum epey kötüleşirse, size ulaşmaları daha kolay olur. Üstelik iletişim imkanınız olsa bile, yolu nasıl tarif edeceğinizi bilemeyebilirsiniz. Bu durumda yerinizin bilinmesi işi kolaylaştıracaktır. Olur da böyle bir imkanınız yoksa, düzenli aralıklarla yerinizi bildirirseniz, bunun da faydası olabilir.

Bisikletinize Alışın

Bisikletinizi iyi tanımanız gerekiyor. Sonuçta onunla uzun yolculuğa çıkacaksınız. Onu bir deneyin, frenleri nasıl, yol tutuşu iyi mi, virajları nasıl alıyorsunuz gibi gibi şeyler. Bu şekilde kısa bisiklet turu düzenlemeniz, olası kazaların da önüne önceden geçebilmenizi sağlar. Hele ki bisikletinizi yeni aldıysanız, mutlaka onunla kısa süreliğine turlara çıkın.

İlginizi Çekebilir :  Bir Tutkudur Bisiklet - Mersin Bisiklet Turu

Başkalarıyla Birlikte Seyahat Edin

Ekip olarak seyahat etmek hem daha çok keyif almanızı sağlayacaktır, hem de bir kaza anında bununla başa çıkmanızı kolaylaştıracaktır. Tek tabanca takılmayı seviyor olabilirsiniz. Ancak bu durumda da, aynı sizin gibi, beraber olsanız bile tek başınıza kalabileceğiniz bir yol arkadaşı bulmak size avantaj sağlayacaktır.

Yol Planınız Olsun

Her yolculukta mutlaka söyleriz: Kendinize bir plan program yapın. Ve bunun dışına çıkabileceğinizi de unutmayın. Yol her zaman size maceralar sunacaktır ve eğer planlarınıza sıkı sıkıya tutunursanız bunları kaçırabilirsiniz. Ancak tam tersi de mümkün. O maceralara atıldıktan sonra geri dönebileceğiniz bir planınız olsun ki, aklınız başınız yerinde kalabilsin.

Önceliğiniz güvenlik. Ama eğlenmeyi unutmayın! İyi yolculuklar!

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir