Kocaeli mutlaka görülmesi gereken yerler

Kocaeli’de Gezilecek En İyi 10 Yer

Kocaeli, nam-ı diğer İzmit turistik yerler denince akla gelen ilk yer olmasa da içinde saklı birçok güzelliği barındırıyor. Turizm denince aklınıza hemen deniz-kum- güneş gelmesin. Ormanlar, şelaleler, dereler ve dağlar açısından da oldukça renkli ve kalabalık bir ülkede yaşıyoruz. Kocaeli gezilecek yerler nereler gelin birlikte bakalım.

İzmit Saat Kulesi

Sultan 2. Abdülhamit’in tahta çıkışının 25. Yılı şerefine yaptırılan kule, İzmit’in simgesi niteliğinde. Hem görüntü hem de kültür açısından İzmit’te görülmesi gereken yerler arasında sayılıyor.

Adres : Kemalpaşa Mahallesi 41200 İzmit

Gayret Gemi Müzesi

Hiç, bir denizaltının içinde olmak nasıl bir duygudur diye düşündünüz mü? Eminiz bir ara merakınızı cezbetmiştir. İşte bu müzede bir savaş gemisinin ve denizaltının içi gezilecek şekilde düzenlenmiş. Kocaeli’de yapılacak aktiviteler arasında bu müzeyi görmek de var!

Adres : Kozluk Mahallesi, No:56, Alsancak Cd., 41200 İzmit

Ballıkayalar Tabiat Parkı

1994 senesinde koruma altına alınarak milli park ünvanını alan bölge, eğer yeşillikler içinde yürümeyi sevenlerdenseniz (Kim sevmez ki ?) tam size göre. Bölge ekstrem sporlar arasındaki kaya tırmanışı için de uygun bir doğaya sahip. Ailece, sevgiliyle veya tek başınıza gidilecek cennet gibi bir lokasyon…

Adres : Barış Cd., 41400 Tavşanlı Köyü/Gebze

Kartepe

Önümüz yaz olduğundan, Kartepe’de kayak yapma fikri bir yanda dursun. Bu bölge aslında her mevsim bir ayrı güzel. Doğası, teleferiği ve geyikleri ile size huzur dolu bir ortam sunuyor. İzmit’te sevgiliyle gezilecek yerler denince hemen akla gelmesi de bu yüzden olsa gerek.

Kuzu Yaylası Milli Parkı

Şimdi bu kadar yeri saydıktan sonra sıra en muhteşemlerinden birine geldi. Sizin de gördüğünüz gibi Koceli turistik yerler açısından oldukça yoğun! Bu milli park Kartepe’de yer alıyor. Göz alıcı doğası ve sunduğu manzaralar ile fotoğraf çekmekten keyif alan okurlarımızı da cezbedeceğini düşünüyoruz.

Adres : Nusretiye Mahallesi, 41250 Kartepe

Yuvacık Barajı

İzmit’e bağlı olan bölge trekking yapmak için ideal bir alan sunuyor. Bunun dışında Yuvacık Barajı kahvaltı yaparak güne başlangıcın çok güzel yapılabileceği bir yer. Kirazdere Çayı üzerinde kurulu olan barajın diğer adı Kirazdere olarak anılmakta. Bölgede Beşkayalar Tabiat Parkı ve Menekşe Yaylaları’nı mutlaka görmenizi öneririz.

Adres : Camidüzü Mahallesi, Kurtuluş Cd., 41090 Başiskele

Kerpe

Kocaeli tatil yerleri arayanlar için Kerpe en güzel seçenekler arasında bulunuyor. Güney şehirlerinden birinin ilçesi kıvamındaki Kerpe gezilecek yerler açısından oldukça çok şey vaad ediyor. Dalga sörfü yapabileceğiniz Kerpe’nin mavi bayraklı plajlarında denize girebilir, Kartal Kayalıkları’nda gün batımını seyretmenin keyfine varabilirsiniz.

Eskihisar Kalesi

Eski yapıların yanında kendinizi bir hoş hissediyorsanız burası tam size göre. Bizans döneminde yapılan ve Fatih Sultan Mehmet tarafından da askerlerini yerleştirmesiyle kullanılan kale Kocaeli’de gidilmesi gereken yerler arasında. Tarihseverler burayı mutlaka ziyaret etmeliler!

Adres : Eskihisar Mahallesi, 41700 Gebze

Bağırganlı

İşte bir doğa harikası lokasyon daha. Bu şirin mi şirin köy Kandıra ilçesinde yer alıyor. Çevresinde birçok güzel koy barındırıyor. Gideceğiniz zamana göre buranın sakin halini yakalayabilirsiniz. Oldukça ilham verici bir bölge. Kumlarda yürüyüp hayatla ilgili sorularınıza cevap arayabileceğiniz, film sahnesinden fırlamış gibi bir coğrafya.

Maşukiye

Küçük patikalar, akan dere, ufacık köprüler, doğayla iç içe şekilde tasarlanmış restoranlarla Maşukiye de Kocaeli’ne gitme sebepleri arasında! Sapanca Gölü kıyısında yer alan bölge kafa dinleyip sakinleşmek ve kendinizi dinlemek için hem yaz hem kışın gidebileceğiniz mekanlar arasında. Ayrıca burada Kocaeli’nin en güzel tatil köyleri bulunuyor.

Kocaeli İstanbul’un gölgesinde kaldığı için mi, ülkemizin her tarafında saklı cennetler olduğu için mi çok meşhur değil bilmiyoruz. Ancak gördüğünüz gibi gezilip görülecek birçok yere ve harika aktivitelere ev sahipliği yapıyor. Ülkemizin her yerinden bu denli güzellikler fışkırırken sizin keşfetmeme bahaneniz nedir? Herkese çevresinde güzellikleri gördüğü ve takdir ettiği bir yaşam dileriz!

İlginizi Çekebilir :  İki “İlk” Bir Kamp: Sahilköy Camping

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir