Kolombiya-Kahve Kokusu ve Dans

Salsanın başkenti olarak bilinen Kolombiya’da gezilmesi gereken yerler öncelikle dans ve müzikle dolu!

Bağımsız bir cumhuriyet olan ve uzun yıllar ispanya sömürgesi altında kalmış olan bu ülkede her şeyden önce dansa ve müziğe doyacağınızı söyleyebiliriz. Bunun dışında ise hala bakir olarak kalmayı başarmış ormanları, birbirinden farklı canlı türleri ve Karayipler’in büyüleyici kumsalları ile Kolombiya gezisi seyahatleriniz arasında unutulmaz bir yer tutacak.

Cartagena

Gabriel Garcia Marquez’in romanlarını okuyup da Cartagena’dan habersiz kalmak mümkün değil. Rengarenk dokusuyla büyüleyici bir yer olan Cartagena M.Ö. 4000 yıllarına kadar dayanan tarihiyle de doyurucu bir uğrak noktası oluyor. Şehirde görülecek en önemli noktalardan biri Cartagena Kalesi ve UNESCO tarafından korunmaya alınmış olan Cartagena tarihi şehir merkezi. Sur içi bölgesini de hiç acele etmeden gezmeniz gereken Cartagena’daki restoran, cafe ve barlara da uğramayı ihmal etmeyin.

San Felipe de Barajas Kalesi

Tarihi dokusuyla ziyaretçilerini büyüleyen San Felipe de Barajas Kalesi şehrin sıcak havasından bunalanlar için de serin bir durak yeri oluyor. Savaş zamanı yapılmış olan kalenin gizemli ve karanlık tünelleri yapılacak olan geziye esrarengiz bir hava katıyor. Ayrıca kaleden görülebilecek olan Cartagena manzarası da çekilen zahmete kesinlikle değiyor.

Las Lajas Tapınağı

Daha ilk gördüğünüz anda sizi büyüleyecek olan mimarisiyle mutlaka görülmesi gereken yerler arasında olan Las Lajas Tapınağı muhteşem bir manzaraya da sahip bulunuyor. Ekvador sınırında bulunan tapınak 20. yy’ın başında inşa edilmiş olan bir Roma Katolik Kilisesi’dir. 30 metrelik kemer bir köprü üzerine inşla edilen tapınak derin bir vadiyi iki yakasından birbirine bağlıyor. Gotik Revival mimariye sahip olan tapınağın altından ise Guaitara nehri akıyor. Doğal ortamın içine organik bir şekilde entegre olmuş bu yapıyı görmeden Kolombiya’dan ayrılmamalısınız.

İlginizi Çekebilir :  Şili'de Ziyaret Edilecek En İyi 15 Yer

San Agustin Arkeolojik Parkı

San Agustin’de yer alan bu park oymalı birçok sütunu görebileceğiniz bir yer. Ancak bu parkta bulunan arkeolojik yapıların hala gizemini koruyor olduğunu da hemen belirtelim. 1995 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi alınan San Agustin Arkeolojik Parkı tarihin gizemlerini sevenlerin oldukça hoşuna gidecek bir destinasyon. Ayrıca San Agustin de küçük olmasına karşın sevimli bir yer olmasıyla Kolombiya’da ziyaret edenlerin keyif aldığı yerlerden biri oluyor.

Salento

Yerli halkın hala kültürel alışkanlıklarını koruyarak yaşadığı Salento, Kolombi’yanın huzur dolu köşelerinden biri. Kolombiya’nın meşhur kahve çekirdeklerinin yetiştiği bu topraklarda doğal güzelliklerden etkilenmemek mümkün değil. Salento’da bulunan Los Nevados Ulusal Parkı’nın bir parçası olan Cocoro Vadisi’ne giderek ülkenin simgesi haline gelmiş olan Mum Palmiyeleri’ni de görebilirsiniz. Eğer yürüyerek gezmekten sıkılırsanız Salento gezinize ata binerek devam etmeniz de mümkün.

San Andreas

Özellikle çift olarak geziyor olacaksanız San Andreas mutlaka uğrak noktalarınız arasında yer almalı. Tatil yapmak için de seçilebilecek bir yer olan San Andreas romantik bir tatil için olduğu kadar huzur dolu birkaç gün geçirmek isteyenlerin de tercihi olabilir. Adadaki halkla biraz iletişim kurarsanız ilginç bir kültüre de şahit olabilirsiniz. Doğa yürüyüşleri yaparak da harika vakit geçireceğiniz bu ada güzelliğiyle aklınızı başınızdan alacak.

Her açıdan sizi tatmin edecek olan Kolombiya’da görülmesi gereken yerler listesini dilediğiniz kadar genişletebileceğinizi unutmayın. İyi yolculuklar!

 

 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir