Komor adaları gezi rehberi

Komor Adaları (Komorlar) Gezi Rehberi

Ada tatili yapmayı sevenler beri gelsinler! İşte sizin için yazdığımız, Afrika’nın en güzel adalarından olan Komor Adaları gezi rehberiAfrika’nın en güzel ada takımlarında biri olan Komor Adaları, kıyıda köşede kalmış bir ada gibi gözüküyor, ancak oldukça işlek bir yer. Çok fazla turist çektiği gibi, buraya gelen Türkiye şirketleri de çeşitli işler yapıyor. Müslüman bir millet olan Komor milleti, kültürel olarak da bize oldukça yakın. Ama tabii bir o kadar da uzak. Hal böyle olunca, oldukça ilginç bir yer haline geliyor Komor Adaları. Biz de baktık, nedir, ne değildir araştırdık ve sizin için Komorlar hakkında bilgiler ile dopdolu bir Komor Adası rehberi hazırladık!

Komor Adaları Hakkında Genel Bilgiler

  • Komor Adaları Nerede?

Kardeş, Komor Adaları nerede, diye sorarsanız anlatalım hemen: Komor Adaları Afrika’nın doğusunda, Madagascar ile Mozambik arasında kalıyor. Dört tane adadan oluşuyor, ancak bu dört adadan sadece 3 tanesi Komor Devleti’ne bağlı. Dördüncü ada olan Mayotte’ta ise, birazdan anlatacağımız sebeplerle işler biraz karışık.

komor adaları haritası

  • Komor Adaları Tarihi

Adaların tarihi 14. Yüzyıl’a kadar uzanıyor. Bu zamanlarda Müslüman kaşiflerin adalara yerleşmesi ve 4 adada, 4 tane sultanlık kurmalarıyla, adada hayat başlıyor. Müslümanlardan önce büyük oranda boş olan ada, uzun bir süre kendi aralarında da çatışarak geçinip gidiyor. Ancak 19. Yüzyıl’ın sonunda Fransız sömürgeciler tarafından işgal ediliyor ve uzun yıllar Fransızlar’ın sömürgesinde kalıyor. Her ne kadar 1912’de Fransa, adadaki İslam öğelerini ortadan kaldırmaya çalışsa da, Komor Adaları dini İslam olarak günümüzde devam ediyor. Fransa, 1974’te bir referandum yapıyor ve bu referandum sonucunda, 4 adadan üçü bağımsızlığını kazanırken, dördüncü ada olan Mayotte, Fransa yönetimi altında hayatına devam ediyor.

  • Para birimi

Komor Adaları’nda, Komor Frangı kullanılıyor. Yaklaşık olarak 1 kuruşa, 1 tane Komor Frangı alabiliyorsunuz. Her ne kadar gelişmekte olan bir ülke olmasına rağmen, bu anlamda yaşam standartları epey düşüktür.

  • Nüfusu

Komorlar nüfus verilerine göre, adalarda yaklaşık olarak 900 bin kişi yaşıyor. Nüfusun büyük bölümü, başkenti de içinde barındıran ve takımın en büyük adası olan Büyük Komor Adası’nda ikamet etmekte.

  • Komor Dili

Komor Adaları’nda Fransızca ve Arapça kullanılıyor çoğunlukla. Bir de kendi yerel dilleri var, ancak bu dil de Fransızca ve Arapça’nın karışımı bir dil. Halkın büyük bir kesimi İngilizce bilmemekte, o yüzden Fransızca ya da Arapça bilmiyorsanız biraz sıkıntı yaşayabilirsiniz.

  • İklimi

Bölgede tropikal deniz iklimi hakim. Bu yüzden yıl genelinde sıcaklık farklılığı pek görülmüyor. Ekvator çizgisinin güneyinde yer aldığı için en soğuk aylar Temmuz ve Ağustos ayları. Ama bu aylarda da sıcaklık 22 derecenin altına inmiyor. En sıcak aylarsa Şubat ve Mart ayları; bu aylarda termometre 27 dereceyi gösteriyor.

  • Bitki Örtüsü ve Yaban Hayatı

Ada tam bir kuş ve kaplumbağa cenneti. Dünyanın başka yerlerinde göremeyeceğiniz kuş ve kaplumbağa çeşitlerini burada görebilirsiniz. Hepsi de birbirinden renkli, birbirinden güzel. Ayrıca adaya özgü başka bir hayvan olan, lemura benzeyen ama aslen maymun olan kuyruksüren makisi de bu adada yaşamaktadır.

Her ne kadar son yıllarda yağmur ormanlarında azalma görülse de, ülkede bolca mango, hindistan cevizi ve muz ağaçlarına rastlayabilirsiniz. Kıyı kesimlerinde, kökü suda olan mangrov ağaçları da görebilirsiniz. Bu ağaçların epey ilginç ağaçlar olduğunu da belirtelim.

Ulaşım

Komor Adaları’na nasıl gidilir sorusunun cevabı gözünüzü korkutabilir; epey bir meşakkatli. Ama yılmak yok! Afrika’daki birkaç ülke dışında Komor Adaları’na direkt olarak uçuş bulamıyorsunuz ne yazık ki. O yüzden birkaç seçeneğiniz mevcut. Bunlardan en insancası Madagaskar ya da Mozambik’e gidip, oradan deniz yoluyla adalara ulaşmak. Bu iki ülkeye gitmek için de çeşitli aktarmalar yapmanız gerekeceğinden dolayı, yolculuk süresi bir günü bulmakta, bazen de aştığı olmaktadır.

Adalar içerisinde toplu taşıma yok denecek kadar az. Bulabilirseniz özel minibüsler bulabiliyorsunuz bir yerden bir yere gitmek için. Şehir içinde ihtiyacınız olmuyor, ancak ada içerisinde gezmek için ihtiyacınız olabilir. Adalar arasında ise, denk getirebilirseniz feribot seferleri mevcut. Ancak dilerseniz, özel bir tekne kiralayarak da ulaşımınızı sağlayabilirsiniz.

Nerede Kalınır?

Muhteşem okyanusu ve plajlarıyla, Komor Adaları tatil açısından tam bir cennet mekan. Zaten ekonomisinin önemli bir bölümü de turizm üzerine kurulduğu için, pek tatlı ve değişik oteller bulmak mümkün. Ancak iyi bir tatil için önemli bir parayı gözden çıkarmanız gerekiyor. Şehir içi otelleri fiyatları gecelik 100 TL’den başlarken, kıyıda, okyanusa bir ayak mesafesindeki egzotik bungalow otellerinin geceliği 450 – 500 TL’yi bulabilmekte. Bu paraya değer mi peki? Paranız varsa elbette değer. Zira gerçekten de harika bir kumsalı ve denizi var. Üstelik sabah uyanır uyanmaz gözünüzü okyanusa açmak da cabası.

Güvenlik

İnsanlar pek çok Afrika ülkesine giderken kendilerini güvende hissetmediklerini söylüyorlar. Bu düşünce kısmen doğru olmasına rağmen biraz da abartılmış bir düşünce. Bununla birlikte Komor Adaları güvenlik açısından sizi rahatlatacak bir ada. İç karışıklıklara sahne olsa da, bunlar siyaset alanında kalıyor ve sokaklara taşmıyor. Adi suç oranı ise ülkede oldukça az. Kimse sizi yabancısınız diye gasp etmeye, kaçırmaya, öldürmeye çalışmayacaktır. Oldukça misafirperver bir millet. Aynı şekilde kırlara dolaşmaya çıktığınızda da kendinizi güvende hissedebilirsiniz. Hatta yerel halkla sohbetler edip onlar hakkında daha fazla bilgi alabilirsiniz. Bu anlamda oldukça açıklar.

Ne Yenilir Ne İçilir?

Komor Adaları’nda Fransız ve Arap mutfağının etkilerini görmek mümkün. Başka memleketlerde yiyemeyeceğiniz yemekleri yok, ancak pişirme usülleri bu yemekleri oldukça lezzetli yapıyor. Çok iyi ızgara yaptıkları söyleniyor. İçine ne katıyorlar bilemiyoruz ama epey lezzetli yemekler yapıyorlarmış. Bunların yanı sıra adalardaki meyve ağaçlarından bahsetmiştik. Birbirinden lezzetli egzotik meyveleri burada bulabilirsiniz. Kendileri yetiştiriyorlar. Hatta kendilerinin yetiştirmesine bile gerek kalmıyor, kendiliğinden yetişiyorlar.

Alkol konusunda oldukça uygunlar. Eğer alkol kulanan biriyseniz, rahat edeceksinizdir. Hindistan’dan, Çin’den, Güney Afrika’dan ve Fransa’da gelen içki çeşitlerini bulmak mümkün. Özellikle şarapları Fransa’dan getiriyorlar. Bu gelenler ucuz şarap olsa bile en nihayetinde Fransızlar’ın ucuz şarapları. Ne kadar kötü olabilir ki!

Komor Adaları Gezilecek Yerler

Komor Adaları’nda gezip görülecek çok bir şey yok aslında. Biz yine de ne yapabilirsiniz, ne yapamazsınız hepsini sıralayacağız. Ancak buraya gelen önemli bir kesim, okyanus kenarında rahat rahat yatmak, denize girip çıkmak ve güneşlenmek için geliyor. Ama tabii ki eşsiz doğasıyla, insanlarıyla, şehirleriyle, Komor Adaları’nda gezilecek yerler de yok değil:

Moroni

Moroni, Komor’un başkenti. Ancak Doğu Afrika’nın diğer başkentleriyle karşılaştırıldığında küçük bir köy gibi kalıyor. Varın Avrupa şehirlerini siz düşünün! Ancak oldukça sevimli ve egzotik bir şehir. Egzotik adaların o kendine has mimarisini hoş bir şekilde korumasını bilmiş. O yüzden sokaklarını keşfe çıkıp bol bol fotoğraf çekebilirsiniz. Ayrıca şehir içinde çok güzel plajları da var. O plaj senin, bu plaj benim dolaşıp, en iyi plajı seçebilirsiniz.

İkoni

Moroni’den biraz uzakta olan bu kasabada oldukça tanıdık mimariler görmek mümkün. İkoni’nin en meşhur binası, ünlü İkoni Camii’si. Özellikle memleketten bu kadar uzakta, bambaşka bir kültüre ait bir cami görmek epey ilgi çekici. Yanı sıra, deniz kenarındaki tepeleri ve kayalıkları da ziyaret edebilirsiniz. Rivayete göre, 19. Yüzyıl’ın başlarında, korsanlar bu adaya kadınları kaçırmak için gelirlermiş. Kadınlar da bu tepelerden aşağıdaki kayalıklara atlayıp ölümü tercih ederlermiş. Ayrıca şehrin biraz dışında volkanik bir krater de bulabilirsiniz. Kısa bir yürüyüşle buraya varabilir, doğanın tadını çıkarabilirsiniz.

Karthala Dağı

Büyük Komor Adası’nın en güneyinde bulunan Karthala Dağı, aynı zamanda Komor Adaları’nın da en yüksek yeri. Bununla da yetinmiyor, aynı zamanda dünyanın en büyük ve en tehlikeli aktif yanardağlarından bir tanesi. Patladığı zaman, etrafındaki 3 – 4 kilometrelik bir alana yayılabiliyor. Geçtiğimiz 300 yıl içerisinde de yaklaşık olarak 20 kere patlamış. En son patlama 2005 yılında gerçekleşmiş. O yüzden Karthala Dağı’nı görmenizi tavsiye ediyoruz. Yanardağların patlayacağı çok önceden belli olduğu için, siz oradayken tehlikeli olmayacağını belirtelim. Ayrıca volkanik küller oldukça besleyici olduğu için de, yanardağın etrafında yemyeşil ormanları gezebilirsiniz. Ciddi söylüyoruz: Böyle bir yeşili her yer göremezsiniz.

Moheli

Bu ada, Büyük Komor Adası’nın hemen güneyinde bulunuyor. Nispeten küçük olan bu adanın muazzam bir doğası var. Üstelik daha az tahrip edilmiş. Hal böyle olunca, muhteşem bir doğa yürüyüşüne çıkma ikmanı yaşayabiliyorsunuz. Giden herkes, bunu macera dolu eşsiz bir deneyim olduğunu belirtiyor. Artık havasından mıdır, suyundan mıdır, yoksa ağaçlarından mıdır bilinmez, Moheli’nin gizemli ve büyülü bir havası var. Zira burada devasa kaplumbağaları yumurtalarının üzerindeyken, dünyanın en büyük yarasalarını mağaralarında uyurken görebilir, başka memleketlerde insanların içine ev yaptıkları baobab ağaçlarının arasında kaybolabilirsiniz. Eğer gözünüzü denize çevirirseniz, nefes almak için su üzerine çıkmış bir balinanın su püskürtmesini, size cilve yapan bir yunus sürüsünün türlü türlü oyunlarını görebilirsiniz.

Doğa Yürüyüşleri

Biz birkaç tanesini belirttik ama sayamadığımız tonla doğal güzellik mevcut Komor’da. Çantanızı sırtınıza taktığınız gibi yola koyulabilir, çiçeklerin üzerinden, ağaçların arasından bir gezgin gibi yürüyebilir ve yeni yerler keşfedebilirsiniz. Örneğin, Komor’un plajları çok fazla olduğu için, sessiz ve kimsesiz bir plaj bulup, burada tek başınıza ya da sadece arkadaşlarınızla denize girebilirsiniz. Ya da uzaklardaki bir tepeye ulaşmaya çalışırken, yolda rastladığınız hayvanları, bitkileri inceyelebilir, nihayetinde de ulaştığınız tepeden adayı seyredebilirsiniz. Hepsi size ve hayalgücünüze kalmış!

Yerel Halkla Sohbet

İletişim kurmakta biraz zorluk çekebilirsiniz, zira konuşmak için bulabileceğiniz bir ortak dil olmayabilir. Ama olsun, siz yine de deneyin. Zira Komor halkı, yabancılarla konuşmayı çok seviyor. Bir şekilde size kendi hayatlarını, adayı, adaya dair kimsenin bilmediği şeyleri anlatacaklardır. Tabii Fransızca biliyorsanız işiniz biraz daha kolay, zira Fransızca anadillerden bir tanesi.

Düğünlere Katılın!

Komor’un oldukça efsanevi bir düğün geleneği varmış diye duyduk. Geleneklerine oldukça bağlı bir millet oldukları için, düğün kültürünün de onlar da ayrı bir yeri var. Ne demişler? Bir kültürü tanımak istiyorsanız, onların düğünlerine katılacaksınız. Aynı bizdeki köy düğünleri gibi. Herkese açık düğünler oluyor bunlar. Duyduğumuza göre düğün sezonu Ramazan’dan hemen önceymiş. Belki tatilinizi planlarken, bunu da göz önünde bulundurursunuz!

Komor Adaları hakkında pek çok bilgiye artık sahipsiniz! Bol bol fotoğraf çekmeyi ve insanlarla sohbet etmeyi sakın unutmayın!

İlginizi Çekebilir :  Ruanda (Rwanda) : Mutlaka Yapmanız Gereken 11 Şey

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir