Komşu Komşu: Bulgaristan Gezilecek Yerler

Bize komşu ülkelerden olan Bulgaristan Türkler’in de en çok ziyaret ettiği ülkelerden biri. Öyle de tatlı bir ülke ki gezilecek yerleriyle size harika bir tatilin kapılarını açıyor. Osmanlı Devleti, Bizans, Slav, Trak… Pek çok kültürün bu topraklarda yaşamış olması Bulgaristan’ı kültürel anlamda da bir beşik haline getiriyor. Bu sebeple Bulgaristan’da gezilecek görülecek yerler de epey fazla oluyor. Büyük bir sırt çantası yapıp yola çıkmadan önce bu güzel ülkede görülmesi gereken yerler hakkında bir fikriniz olsun istedik ve sizin için bir liste hazırladık. Okuyun bakalım, soracağız bunları… 😉

Sofya

Bulgaristan denildiği zaman Sofya’nın akla gelmemesi imkansız. Bu kültürler beşiği olmuş güzel şehir aynı zamanda Bulgaristan’ın başkenti oluyor. Bulgar kimliğini, kültürünü ve mutfağının özelliklerini de hala yaşatıyor. Sofya’da gezilecek yerler saymakla bitmeyecek kadar çok. Bu yüzden iyi bir rota çıkarıp hepsine yeterli vakti ayırmanızı tavsiye ederiz. Zira Sofya Arkeoloji Müzesi’nde zamanda geriye gidip kaybolabilir; Alexander Nevski Katedrali’nin mimarisiyle büyülenebilir; Zlatnine Mostove tırmanışında vaktin nasıl geçtiğini anlamayabilirsiniz. Bunlar daha sayılabilecek bir sürü güzellikten sadece birkaçı üstelik.

Varna

Varna’ya adım attığınızda burnunuza yine buram buram tarih kokusu gelecek. Bununla bitmeyecek ama; Bulgaristan Varna’da gezilecek yerler arasında Karadeniz’in hırçın dalgalarının çartptığı mis gibi sahiller de var. Eğer bu sahillerin hakkını vermek istiyorsanız 30 derece sıcaklığı görebileceğiniz yaz aylarında gitmeyi tercih edebilirsiniz. Tabii sadece Bulgaristan’ın en ünlü plajı Altın Kumlar’da keyif yapmayın; Cyril and Methodius Meydanı’nda yer alan Katedrali, Rönesans izlerini taşıyan Evksinograd Sarayı, şehir merkezine 5 dakika yürüme mesafesindeki Sea Garden parkının içinde bulunan ve çoğu Karadeniz’e özel canlıların olduğu Akvaryum’u mutlaka görün.

İlginizi Çekebilir :  Üsküp Gezi Rehberi - Gezilecek Tüm Yerler

Balçık

Bulgaristan’da gezilecek tarihi yerler arasında Balçık da bulunuyor. Balçık’ta da ilk destinasyon noktanız “Sessiz Yuva Sarayı” olarak da bilinen Balçık Sarayı. Sanat dolu ruhlara da esin kaynağı olmuş bu şehirdeki Mavi Liman’a Nazım Hikmet dizeleriyle seslenmiştir. Şiir şarapsız olmasın diyenler için de Balçık’ta görülecek bir diğer yer Queen’s Winery House. Bu taş binanın içinde huzuru da romantizmi de sonuna kadar deneyimleyebilirsiniz. Son olarak, Balçık’a gittiğinizde 20. yy’ın ilk yarısından son dönemlerine kadar olan sanat eserlerini barındıran Balçık Sanat Galerisi’ni gezmeyi de unutmayın.

Burgaz

Yaz aylarında ziyaret edecek olanlar için hemen Burgaz Plajı’nda uğramaları gerektiğini söyleyerek başlayalım. Bulgaristan Burgaz’da gezilecek yerler bununla kalıyor sanmayın ama. Madem Bulgaristan’da Burgaz’a gittiniz, o zaman ülkenin en büyük gölü olan Vaya Gölü’nün kenarından gezmeden, Arkeoloji Müzesi’nde Bizans, Roma ve Yunan dönemine ait eserleri görmeden, yeşilin ve mavinin ayrı ayrı tadını çıkarabileceğiniz Sea Garden parkında soluklanmadan geri dönmeyin.

Plovdiv

Bulgaristan’dan gezilmesi gereken yerler listesine Plovdiv ile nokta koyuyoruz. Yalnız Plovdiv’i anlatmadan bitirmiyoruz. Roma Amfitiyatrosu ve Roma Forumu’nu Plodiv’e gidince görmeniz gerektiğinizi söylüyoruz. Bulgaristan’ın ikinci büyük şehri olan Plovdiv’de Eumolpias Harabeleri’ni, Plovdiv Güzel Sanatlar Galerisi’ni, Bachkovo Manastırı’nı da listeye eklemeniz gerektiğini hatırlatıyoruz.

Şimdi sıra sizde! Çantayı toplayıp yola çıkıyorsunuz ve komşu ülke Bulgaristan’da gözünüzün görmediği daha nice yeri geziyorsunuz. İyi yolculuklar. =)

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 comment

  • Bulgaristan ulaşım masrafları için yeterli bütçe ayırmayanlara güzel bir yurtdışı gezisi sunuyor Bulgaristan da gezilecek yerler tatmin edici sayıda . Bulgaristan gezisine başlamadan önce Bugaristan gezi rehberine göz atmayı unutmayın özellikle Sofya gezi rehberine bakıp Sofyayı ziyaret edebilirsiniz