Konya gezilecek yerler ve daha fazlası

Konya Gezi Rehberi

Memleketimizin en büyük şehri olan Konya’yı merak edenler böyle gelsinler. Sizler için hemen yollara düşeceğiniz bir Konya gezi rehberi hazırladık!

Gerek geçmişiyle olsun, gerekse doğasıyla oldukça güzel ve gezilesi bir şehir Konya. Bir kere kendileri Mevlana Celaleddin Rum-i’nin ömrünü tamamladığı yer. Bu bile Konya’yı çok değerli yapmaya yetiyor. Ama tabii ki biz bununla yetinmedik. Size Konya’nın nesi var nesi yok, hepsini anlatma niyetine giriştik ve bundan da hiç pişman değiliz! Zira Konya, pek çok övgüyü hak eden bir şehir. Buyursunlar, Konya gezi programı hazırlayacaklar için, her yönüyle Konya!

Konya Ne Tarafta Kalıyor?

Kendileri İç Anadolu Bölgesi’nin güney batısında kalmaktalar. Ankara’nın altında ve Mersin ile Antalya’nın üzerinde. Oldukça büyüktür zaten, illa ki denk gelirsiniz.

Kısa Konya Tarihi

Önce size adının nereden geldiğini anlatalım. Çeşitli mitolojilere göre burada bir ejderha yaşarmış ve kente dadanmış. Kente dadanan ejderhayı da en sonunda yiğit bir savaşçı öldürmüş. Hayır Oidipus değil, başka birisi. Sonra da bu hikayenin ürünü olarak kayalara bir tasvir oymuşlar ve bu tasvirin adını da İkonion koymuşlar. Daha sonra zaman içerisinde burayı ele geçiren devletler bir şekilde bu isimden yola çıkmışlar. Hatta Araplar buraya Kuniya demiş. Neticesinde Selçuklu ve Osmanlı döneminde Konya adını almış.

Gelelim Konya’nın geçmişisine. Aslında Konya tarihi epey gerilere gitmekte. Türkiye’nin ne insanlık tarihi açısından ne kadar önemli topraklar olduğu malum. İşte Konya, Türkiye’deki en eski yerleşim yerlerinden bir tanesi. Tarih öncesi devirlere kadar gidiyor geçmişi. Öyle ki, bastığınız topraklarda onlarca bin yıl önce birileri zaten yürümüş ve sizinle aynı gökyüzüne bakmış. Daha sonra buralardan Romalılar, Hititler, Frigyalılar, Selçuklular ve Osmanlılar geçiyor. Ne kadar önemli olduğu zaten ortada!

Konya Ne Kadar Büyük ve Kaç Kişi Yaşar?

Konya’nın yüzölçümü Türkiye’nin neredeyse 15’te biri. İçerisinde 10 tane İstanbul koyabilirsiniz. Yaklaşık olarak 41 bin kilometrekare ve buna karşılık Konya nüfusu sadece 2 milyondan ibaret.

Konya İklimi

Konya’nın ayazı pistir derler, ki öyledir gerçekten de. Eğer iyi hazırlanmazsanız neye uğradığınızı şaşırabilirsiniz. Burada karasal iklim hakim olduğundan dolayı gece ve gündüz arasındaki sıcaklık farkları 16 ile 22 dereceyi bulabiliyor. Aynı şekilde yazları sıcak ve kurak, kışları ise soğuk ve kar yağışlıdır. Konya iklimi sebebiyle biz size bahar aylarında buraya seyahat etmenizi öneriyoruz. Yazın sıcağından, kışın soğuğundan kaçıp rahat rahat gezersiniz güzelim şehri.

Konya Ekonomisi

onya bir zamanlar Türkiye’nin tahıl ambarıydı. Bu unvanını kısmen korusa dahi kötü tarım politikaları ve plansız sanayileşme yüzünden tarım açısından gücü epey azaldı. Buna karşılık sanayi, şehirde önemli bir ekonomik kaynak. Kimyadan tekstile, otomotivden gıdaya kadar pek çok alanda sanayisiyle öne çıkıyor Konya. Ayrıca kendileri, Türkiye’nin orta noktası sayıldığından, memleketin de ticaret merkezidir. Pek çok yurtiçi ticari olay burada cereyan etmektedir.

Konya’ya Nasıl Gidilir?

Tren buldunuz mu kaçırmayacaksınız. Konya trenle ulaşabileceğiniz şehirlerimizden bir tanesi. Tabii hangi şehirde olduğunuz da önemli. Eğer denk gelirseniz treni tavsiye ederiz. Biraz yavaştır ama hem rahat edersiniz hem de gezip, manzaranın tadını çıkarırsınız.

Türkiye’nin ortasında olduğu için aslında ulaşımı oldukça kolaydır. Özel aracınızla çıksanız dahi yolculuğunuz birkaç saati geçmeyecektir.

Havayolunu da tercih edebilirsiniz. Konya Havalimanı orada duruyor mis gibi, özellikle İstanbul’dan her gün Konya’ya uçuş bulabilirsiniz.

Konya’da Şehir İçi Ulaşım

Konya toplu taşıma açısından oldukça gelişmiş bir şehir. Tramvay’dan tutun da otobüse kadar oldukça geniş bir ağı var. Hiçbir zorluk yaşamazsınız. Üstelik belediye tarafından hazırlanan ATUS diye bir sistem var ki, size toplu taşıma hakkında her bilgiyi sunuyor: Nereye nasıl gidilir, hangi araç kaçta gelir, gibilerinden.

Konya’nın seyahat kartı Elkart’ı edinirseniz, 2.10 TL’ye, indirimli olarak da 1.55 TL’ye seyahat edebilirsiniz.

Konya’da Nerede Kalınır?

Konya otel fiyatları çok da değişiklik göstermiyor. 150 – 300 TL arasında bir yerde dolaşıyorlar. Tabii bunların hepsi de iyi oteller. Merkeze yakınlık ve sundukları hizmetlerden dolayı fiyatları değişmekte. Ama zaten herhangi bir şekilde ulaşım sorunu yaşamayacağınız için, cebinize ve keyfinize göre bir oteli rahatlıkla tercih edebilrisiniz.

Turistler genelde Karatay ilçesinde toplanıyorlamış. Hatta Mevlana’nın türbesi de burada. Burada bulacağınız bir otel, sizi pek çok yere yakın kılacaktır. Aynı zamanda oldukça otantik havalı otelleri de mevcut.

Konya’da Ne Yenilir Ne İçilir?

Geldik en sevdiğimiz bölüme. Burası yemek turizmi sevenleri hayal kırıklığına uğratmayacağı gibi, kendisine aşık da edebilir. Mevlana böreği, su böreği, bamya çorbası, etli ekmek, et ve yoğurtla sunulan tirit, batırık, çorba ve ana yemek olan topalak, höşmerim, iki sac arasında pişirilip adını da buradan alan sacarası tatlısı, kaygana tatlısı Konya’nın vazgeçilmez yemeklerindendir. Biz size sıralı tam listeyi verdik. Konya’da ne yenir, diye soranlara selam olsun!

Konya’da Alışveriş

Konya pazarlarıyla meşhur bir ilimiz. Mesela Kadınlar Pazarı. Kendileri Mevlana Türbesi’ne de çok yakındır. Eğer alışveriş yapmak istiyorsanız, Kadınlar Pazarı’na mutlaka uğrayın. Konya ucuz alışveriş yerleri arasında yöresel pek çok ürünü bulabileceğiniz güzel bir yer. Halı, kilim, el işleri, çeşitli heykeller ve hatta bir sürü yemek. Konya gevreği, Mevlana şekeri, meşhur küflü peynir ve daha bir çok yöresel lezzeti de bulabilirsiniz.

Ayrıca Konya’da birçok AVM bulunmakta. Eğer dilerseniz bu AVM’leri gezerek pek çok ünlü markanın mağazasından alışveriş yapabilirsiniz.

Konya Festivalleri

  • Tuz, Avcılık, Kültür ve Sanat Festivali: İlginç bir karışım değil mi? Konu Konya olunca hiçbir şeye şaşırmamalıyız. Burada her şey mümkün. Her yıl temmuz ayının ikinci haftasında düzenlenen bu festivalde bilinçli avlanma teknikleri, avlanma üzerine sohbetler bulabilirsiniz. Bir yandan da Konya’nın doğasını tanıma fırsatı elde edebilirsiniz.
  • Bir Nefes Bir Ses Uluslararası Tiyatro: Bu tiyatro festivali, Konya festival ve şenlikleri arasında en önemlisi olabilir. Hem Türkiye’de hem de Dünya’da oldukça prestijli bir festival. Nisan aylarında düzenlenir kendileri ve hem Türkiye’den hem de Dünya’da önemli tiyatro ekiplerini konuk eder. Sanatsever gezginlere duyurulur.
  • Şeb-i Arus Mevlana’yı Anma Etkinlikleri: Mevlana’yı anmak, onu anlamak ve onunla kavuşmak adına 7 – 17 Aralık tarihleri arasında pek çok etkinlik düzenlenir. Sema gösterileri, ney dinletileri, sohbetler ve okumalarla birlikte, şehir pek çok ziyaretçiyi de ağırlar.

Konya Gece Hayatı

onya muhafazakar bir şehir olduğu için gece hayatı da mütevazıdır. Burada bar veya gece kulübü aramak yerine akşamları dışarı çıkıp yemek yiyebilir veya kafelerinde oturarak sohbet edebilirsiniz. Ayrıca Konya’da akşamları uzun yürüyüşler de oldukça keyiflidir. Sizi Alaeddin Tepesi’ne, Zafer Caddesi’ne ve Bosna – Hersek Mahallesi’ne davet edelim. Üniversite öğrencilerinin toplanma yerleri buralardır. Buralarda eğlenmek için pek çok mekan bulabilirsiniz.

Konya Gezilecek Yerler

Mevlana Müzesi ve Türbesi

Konya’nın en meşhur ve hemen akla gelen yerlerinden bir tanesi Konya Mevlana Türbesi. Konya’ya gelip de burayı ziyaret etmeyene kötü bakışlar atıyorlar, zira Konya’nın en önemli kültür miraslarından bir tanesi de Mevlana. Hem müzeye giderek ve hem türbeyi ziyaret ederek, Mevlana hakkında daha geniş bilgilere ulaşabilirsiniz.

Sille Köyü

Konya Sille Köyü, dünya üzeirndeki en güzel yerlerden bir tanesi. Tarihi olarak çok önemli bir yer. Geçmişi taa Büyük Selçuklu’ya kadar dayanıyor. Son yıllarda restore edilmeye başlamış köy. Bu yüzden kıymeti yeni yeni anlaşılıyor. Ayrıca köyde bir de 1500 yıllık bir kilise var. Eğer bu tarz tarihi yerlere meraklıysanız gidip görün deriz. Zira kendileri dudaklarınızı uçuklatacak haşmete sahip.

Selimiye Camii

Konya’nın bir başka meşhur yeri de Selimiye Camii. Camii’nin Mimar Sinan’ın eseri olduğu düşünülüyor ve aslına bakarsanız onun eseri olabilecek kalibrede bir camii zaten. Üstelik çok iyi korunmuş durumda. İster ibadet için, isterseniz de gezmek için burayı ziyaret edebilirsiniz. Mevlana Müzesi’ne de oldukça yakındır.

Alaaddin Tepesi

Bu tepeyle ilgili birçok rivayet vardır ve aslına bakarsanız hangisini gerçek olduğu da anlaşılacak durumda değildir. Sultan Alaaddin’in adı verilmiştir tepeye ve Keykubat Camii de bu tepenin üzerindedir. Tarihi eserlerin yanı sıra, duraklar arasında güzel bir mola yeridir de: üzerinde çay bahçeleri, kafeler ve parklar da bulunmaktadır.

Kilistra Antik Kenti

Değeri bilinmeyen önemli yerlerden birisi burası ve Konya içerisindeki en önemli tarihi yerlerden da bir tanesi. Hatunsaray Gökyurt Köyü içerisinde kalıyor ve tarihi yaklaşık olarak M.Ö. 1. Yüzyıl’a kadar gidiyor. Kapadokya’ya çok benzeyen bir yer. Bu şehirde şapelden tutun da kiliseye kadar pek çok alan görebilirsiniz.

Yerköprü Mağarası

Konya’ya gidip de bir doğa harikası görmek isterseniz sizi buraya alalım. Bu mağara dile kolay, hemen hemen 5 bin metre uzunluğunda. Git git bitmiyor. Kendisi aynı zamanda Göksu Nehri’nin de üzerindedir ve çeşitli şelaleleri de barındırır. Gidip bu şelalelere bakarak kendinizden geçebilirsiniz. Bölge biraz engebeli ve karışık olduğu için tehlikeli olabilirmiş.

Tuz Gölü

Tuz Gölü efsanesi diye bir efsane anlatılır, size de aktaralım: Efendim neymiş, bir zamanlar bölge halkı küçük bir gölden tuz ihtiyacını karşılarmış ve bu gölde tuz bitince, Tuz Gölü’ne tuz döküp buradan karşılar olmuşlar. Her ne kadar tutarsız bir efsane olsa da, Tuz Gölü hakkındaki efsanelerden bir tanesi. Yolunuzu mutlaka düşürün buraya. Zira çok ilginç bir manzarası var. Ayrıca kendileri ülkemizin en önemli tuz kaynaklarından bir tanesi.

Çatalhöyük

Burası, Göbeklitepe ile birlikte tartışmasız dünyanın en önemli yerleri arasında bulunuyor. Yerleşimin ilk başladığı yer olarak kabul ediliyor şimdilik. Üstelik iyi korunmaya başlandı ve kazılar devam ediyor. Buradan çıkarılan eserleri görebilirsiniz ve burayı inceleyebilirsiniz. Oldukça ilginç bir deneyim olacağı konusunda size garanti verebiliriz.

Beyşehir Gölü

Bizlik bir şey yok, Konya büyük olunca, matematiksel olarak bir çok güzel yeri ve gölü de içinde barındırıyor. Beyşehir Gölü, Türkiye’nin en güzel ve büyük gölleri arasında yer alıyor. Hem size iyi bir manzara sunacak, sizi rahatlatacak ve dinlendirecektir, hem de buradaki plajları kullanarak Beyşehir Gölü’nün suyunun tadını çıkarabilirsiniz. Bizim tavsiyemiz bütün bunların hepsini yapmanız ve bir de güneşin batışını izlemeniz. Zira Beyşehir Gölü’nden güneşin batışını izlemek insana ayrı bir zevk veriyor!

Artık Konya ile ilgili her şeyi biliyorsunuz! Umarız yolunuz oraya düşer, iyi yolculuklar!

İlginizi Çekebilir :  Gordion Antik Kenti

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir