Küba-Tarih,Rom ve Puro

Küba denildiği zaman akla ilk gelenler tarihi zenginliği, lezzetli romları ve dünyaya ün salmış olan puroları. Bunun dışında ise çok neşeli ve sıcakkanlı insanların toprakları olduğunu da söylemek gerekiyor. Hem kültürel hem de keyifli bir gezi için gidilebilecek olan Küba’da mutlaka görülmesi gereken yerler listesini okurken bile İspanyol ve Afrika kültürünün hakim olduğu bu güzel ülkeye doğru yola çıkmak için sabırsızlanacaksınız.

Old Havana (Eski Havana)

Dans eden neşeli insanlar, tarih kokan sokaklar, birbirinden lezzetli yemekler… Şüphesiz ki Eski Havana, Küba’nın kalbinin attığı yerlerin başında geliyor. Daracık sokaklarında zamanın nostaljik dokusunu hissederken gezeceğiniz Eski Havana Küba’nın kültürüne dair de güzel bir tablo sunuyor. Maalesef her gün biraz daha kendine has dokusunu kaybediyor olan Küba’ya gittiğinizde rotanızdaki ilk destinasyon noktası surlarıyla sınırlarını çizen Eski Havana olmalı.

Plaza Vieja (Eski Meydan)

Eski Havana’nın sokaklarını gezip iyice yorulduktan sonra dinlenirken bile atmosferden kopup uzaklaşmak istemiyorsanız gideceğiniz yer Eski Meydan olmalı. 1559 yılında düzenlenmiş olan bu neredeyse 500 yıllık meydan önceleri askeri tatbikatlar için kullanılmış olsa da şu anda barların, kafelerin hizmet verdiği bir yer haline gelmiş. Bunun yanı sıra Küba’ya has mimari dokuyu da taşıyor olmasıyla mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri.

Catedral de San Cristobal (San Cristobal Katedrali)

Havana’dan ve meydanlardan bahsettikten sonra San Cristobal Katedrali’nden bahsetmemek olmaz. 17. yy başlarında çok fazla yağış aldığı için “bataklık meydanı” olarak adlandırılan bu yer 1727’de katedralin inşasının başlamasıyla dolayısıyla Katedral Meydanı olarak da anılmaya başlanıyor. Dünya üstünde mimari açıdan çok büyük etki yaratacak birçok katedral yanında biraz zayıf kalmasına karşın yine de Küba’nın en güzel mimari ve tarihi yapılarından biri. Ayrıca ihtişamlı bir mimarinin hemen önündeki meydanda bulunan restoranlarda bir şeyler yiyip içmenin de farklı bir yanı olduğunu söyleyebiliriz.

İlginizi Çekebilir :  New York Gezi Rehberi

Sirena Beach (Sirena Sahili)

Turkuaz rengi sularda yüzerken ayaklarınız da bembeyaz kumlara basacak ve gözlerinize palmiye ağaçlarının yeşilleri değecek… Bu cennet gibi tablonun tam da içinde olmak için Küba’nın gezilecek yerleri listenize mutlaka Sirena Beach’i de eklemelisiniz. Cayo Largo şehrinde bulunan sahilde servis edilen enfes içeceklerle ve masmavi suyun içinde serinlerken Küba halkının yaşam tarzına da tanıklık edeceksiniz.

Valle de Ios Ingenios (Şeker Vadisi)

UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan Şeker Vadisi 225 kilometrekarelik bir alan üzerinde yer alıyor. 18. ve 19. yüzyıllarında Karayip şeker tarım ve endüstri bölgesi olduğunu söylersek yanılmış olmayız. Tarihi dokunun en iyi şekilde korunduğu örneklerden biri olan Şeker Vadi’sinde eski şeker plantasyonları, değirmen binalar ve diğer tesisler bulunuyor. 1827 yılında 11.000’den fazla kölenin çalıştırılmış olduğu bu eşsiz yapı da Küba’nın görülecek yerleri arasında bulunuyor.

Che Guevera Anıtı

En çok bilinenlerden birini listenin sonuna bıraktık. Küba denince devrim, devrim denildiğinde de Che Guevera’yı akla getirmemek mümkün değil. Küba’nın dans, müzik ve tarih dolu sokaklarına işlemiş olan politik tutumun izinden yoksun bir gezi Küba gezisini eksik bırakacağından Che Guevera Anıtı da mutlaka görmeniz gereken yerler arasında bulunuyor.

Elbette ki Küba’da görülmesi gereken yerler bu kadarla kalmıyor. Ancak bu destinasyonlar mutlaka uğramanız gereken yerler arasında bulunuyor. Ayrıca her seyahat içinde keşif barındırmalı. Bu yüzden gittiğiniz yerlerdeki yerel halktan da biraz fikir almayı sakın ihtmal etmeyin! 😉

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir