Kültür, Sanat, Tarih ve Bilim: Dünyadaki En İyi 7 Müze

Her biri insanlık mirası denilebilecek hazineleri görmek isteyenler müzeleri gezmeden geri dönmeyecekler!

Bir seyahatin en güzel taraflarından biri de yeni şeyler öğrenmek. Hiç bilmediğiniz bir yere gidip daha önce görmediğiniz yerleri görürken bir yandan da kültüre ve tarihe dair, sanat ve bilimle ilgili ne varsa keşfetmek heyecan verici oluyor. Biz de bunu düşünerek keşfe çıkmaya hazırlananlar için dünyanın en iyi müzelerini kaleme aldık. Buyursunlar…

Ulusal Çin Müzesi

Geçtiğimiz yıl 7,5 milyon ziyaretçi çekere dünyanın en popüler müzeleri arasında liste başına da geçmiş olan Ulusal Çin Müzesi gezmekle kolay kolay bitiremeyeceğiniz kadar büyük bir yapı. 100 yılı aşkın bir zamandır varlığını koruyan müzede 1 milyondan fazla kültür ve sanat eseri bulunuyor. Sizi tarih ve sanat dolu bir yolculuğa çıkaracak olan müzeyi mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Ermitaj

Temelleri 1700’lü yıllara dayanan Ermitaj Müzesi 3 kattan oluşuyor. 1. katında dünya üzerindeki her ülkeden toplanmış antik döneme ait eserler; 2. katta 15 – 18. yüzyıllar arasındaki döneme ait eserler ve 3. katta da 18. yüzyıldan günümüze kadar olan eserler yer alıyor. Ayrıca Ermitaj  barok mimarinin de en nadide örneklerinden biri sayılıyor.

Ulusal Hava ve Uzay Müzesi

Washington’da bulunan müze 1976 yılında açılmış. Hava ve uzay araçları koleksiyonu bakımından dünyanın en büyük müzesi olan Ulusal Hava ve Uzay Müzesi’nde Spirit of St. Louise ‘den Apollo 11 Command Modul’e kadar birbirinden etkileyici sergileri ziyaret edebilirsiniz. Bunun dışında ise üniformalar, uzay giysileri, teknik ekipmanlar, elyazmaları gibi geniş bir koleksiyonu da görebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir :  Erasmus Yaparak Gidilebileceğiniz En İyi 9 Ülke

Louvre Müzesi

Fransız İhtilali’nden sonra Fransa’da kurulan ilk devlet müzesi olan Louvre, her ne kadar Fransa’da yaşanmış terör saldırılarından dolayı eskisi kadar ziyaretçi almıyor olsa da hala en çok ziyaret edilen müzeler listesinde baş sıralarda yer alıyor. Klasik ve modern sanat eseri şaheserlerinde büyük bir farkla diğer müzelerden ayrılan Louvre, 3 kat ve 8 bölümden oluşuyor. İçeride göreceğiniz harikalar için yeterince zaman ayırdığınıza emin olun!

Prado

İspanya’nın başkenti olan Madrid’de yer alan burası aynı zamanda bir sanat galerisi. Resim ve heykel müzesi olarak kurulmuş olan Prado Müzesi’nde binlerce çizim, baskı ve madeni parayı görebilme şansınız var. Yapıda göreceğiniz onlarca sanat eseri arasında Dürer’in Adem ve Havva’sı, Mantegna’nın Bakire’nin Ölümü ve Ribera’nın Jacob’ın Rüyası tabloları mutlaka görmeniz gereken sanat eserleri arasında.

Ulusal Antropoloji Müzesi

Dünyaca ünlü olan müzelerden bir diğeri de Meksika’da bulunan Ulusal Antropoloji Müzesi. Ev sahipliği yaptığı ve ünün borçlu olduğu sanat eserlerinden Güneş Taşı ve 16. yy Aztek Xochipilli heykelciği kesinlikle görülmesi gereken eserlerin başında geliyor. Bunlar dışında da birçok eserin sizi büyüleyeceği Ulusal Antropoloji Müzesi’nde tarih ve kültürle dolu bir yolculuğa çıkacaksınız.

Vatikan Müzeleri

Roma Katolik Kilisesi’nin Rönesans Dönemi’nde inşa etmiş olduğu Vatikan Müzeleri dünyanın en büyük müzeleri arasında yer almaktadır. Adından da anlaşılacağı gibi Vatikan’da bulunan Vatikan Müzeleri sadece tavanlardaki resimler ve işlemelerle bile aklınızı başınızdan alabilir. Bu yüzden tavana bakarken dünyanın en ünlü heykellerini gözden kaçırmayın! 😉

Sanat, tarih, bilim ve kültür dolu bir yolculuk yapmak ve daha çok keşfetmek için hemen yola çıkın! Gideceğiniz yer için bilet satın almadan önce de tavsiyelerle dolu uçak bileti yazımızı okumayı unutmayın!

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir