Kültür Şehri Lviv Gezi Rehberi

Lviv gezi rehberi yazımızın sizlere seyahatiniz öncesinde faydalı olacağını düşünerek ufaktan tanıtmak istedik. Ukrayna Lviv ucuz tatil yapmak isteyenler için en ideal seçeneklerden birini oluşturuyor. Yüzyıllar Alman, Yahudi, Polonyalı ve Ukraynalılara ev sahipliği yapan bu şehir tam bir kültür yumağı durumunda! Yüksek bir potansiyel barındırıyor olmasına rağmen hala turizm açısından tam keşfedilememiş olması Lviv’i diğer Avrupa ülkelerine göre de çok daha ucuz yapıyor. Ukrayna’nın ikinci büyük kenti olan bu güzeller güzeli şehri hala görmediyseniz Lviv gezi rehberi yazımıza bir göz atın ve keşfe çıkın!

Lviv Nerede ? Nasıl Gidilir ?

Lviv, Ukrayna’nın batısında ve Polonya sınırında yer almaktadır. Ukrayna’yı tamamiyle gezmek isterseniz en mantıklı seçenek başkent olan Kiev’e ilk yolculuğunuzu yapmak olacaktır. Kiev’de nereleri gezebilirim diyorsanız buraya tıklamanız yeterli. İstanbul’dan neredeyse her gün olarak düzenlenen uçak seferleri ile 1.5 saatte ulaşmanız mümkün. Bir kaç ay önceden ve birazda araştırma yaparak uygun fiyatlarla uçak biletinizi alabilirsiniz. Kiev-Lviv arası yaklaşık 540 km civarındadır. Ülkeye sizinde bildiğiniz üzere 14 Mart 2017 tarihinde yapılan anlaşma ile vize ve pasaport zorunluluğu kalktı. Ukrayna’ya giriş yapabilmek için yanınızda sadece kimlik kartınız olması yeterli.

Lviv Görülmesi Gereken Yerler

1- Rynok Square

500 yıllık bir tarihten bahsettiğimizi hemen belirtelim. Şehrin en bilinen ve en eski noktalarından biri olan Rynok Square de birbirinden farklı mimarideki yapılar tarihi dokusuyla atmosferi oluşturmaya yetiyor. Bunun dışında meydanda birçok mitolojik heykel de görebilirsiniz. Şehre tepeden bakmak isterseniz de belediye binasının seyir terasına belli bir ücret ödeyerek çıkabilirsiniz; sizi harika bir manzara karşılayacak. Rynok Square’de bulunan Latin Katedrali’de yine Ukrayna Lviv Gezi Rehberi yazımızın görülmesi gereken yerleri arasında bulunuyor.

2- Lviv Ermeni Katedrali

Bu kadar fazla millete ev sahipliği yapmış bir şehirde farklı inançların izlerini görmek de elbette mümkün. UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde yer alan Ermeni Katedrali 1363 yılında inşa edildi. 10. yy’dan kalma Ani Katedrali örnek alınarak yapılan kilise Rynok Meydanı’na yakın bir sokakta yaşayan ve geçmişte Selçuklular tarafından göç etmeye çalışmış olan Ermeniler için oldukça kutsal bir yer. Aynı anda başka başka kültürleri yakından tanımak isteyenler için mutlaka görülmesi gereken yerler arasında.

İlginizi Çekebilir :  2018’in En Popüler Tatil Adası: Santorini

3- Potocki Sarayı

Bir saray olarak inşa edilen bu bina sonrasında Cumhurbaşkanlığı binası ve en sonunda sanat galerisi olarak kullanılmaya başlamıştır. Lviv’de gezilecek yerler arasında bulunan binanın Barok mimarisi gerçekten de dikkat çekicidir. İçinde Orta Çağ Avrupası’ndan kalan eserleri görebileceğiniz binanın bir diğer ünü ise D’artagnan ve Üç silahşörler filminin bu bina yakınında çekilmiş olmasından gelmektedir. Geziniz esnasında hem kültürel hem de tarihi bir yolculuğa da çıkmak için Potocki Sarayı’nı mutlaka görmelisiniz.

4- Opera Binası

Lviv’e gidip de bu eşsiz mimari yapıyı görmemeniz mümkün değil. Avrupa’nın en iyi opera binalarından biri olan bu yerde hemen her gün bir tiyatro, bale ya da opera izleyebilme şansınız bulunuyor. Binanın mimari olan Gorgolevski tarafından nehir üzerine kurulması tasarlanmıştır. Temellerin sağlam olmamasından korkulmasına rağmen bina oldukça sağlam temeller üzerine kurulmuş ve bugün dünyanın en iyi sahne gösterilerine de ev sahipliği yapmaktadır. Binanın içindeki resim, rölyef ve heykeller ise bu sanatsal mimariyi oldukça etkileyici kılan bir diğer özelliktir.

5- Millenium Club

Ukrayna gece hayatı konusunda ilk akla gelen ülkelerden biriyken bazı klüpleri ya da barları gezmeden buradan gitmeniz düşünülemez. Tarihi, kültürel ve sanatsal bir gezi rotasının son destinasyonunun bir club olması şaşırtıcı olmasa gerek. Aslında Lviv gece hayatı içinde en ünlü yer Fashion Club olsa da Millenium Club farklı özelliklerle ayrılıyor. İçinde sinema, tiyatro, gazino gibi farklı eğlence anlayışlarına hitap eden yerlerin bulunduğu Millenium Club Ukraynalılar tarafından oldukça tercih ediliyor. Elbette siz, bambaşka bir eğlence anlayışı isterseniz İrlanda kültürünü yansıtan Dublin Irish Pub daha iyi bir seçenek olabilir.

Ukrayna Lviv gezi rehberi yazımızla birlikte geçireceğiniz tatil için hemen yola çıkmak dışında başka bir şeye ihtiyacınız kalmadı. İyi eğlenceler… =)

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir