Kuveyt detaylı gezi rehberi ve gezilecek yerler

Kuveyt Gezi Rehberi

Kuveyt’i merak edenler ve gezmek isteyenler böyle gelsinler. Sizlere hakkında her şeyi yazdığımız bir Kuveyt gezi rehberi hazırladık!

Arap yarımadası deyince aklımıza her zaman birçok önyargı geliyor. Bunların kimisi gerçekten de doğruyken, kimisi de kulaktan kulağa yayılmış yalandan başka bir şey değil. Ne demişler, bilmemek değil, öğrenmemek ayıp diye. Biz de Kuveyt’i araştırdık ve gezmeye gitmek için gerekli bilgilerin hepsini çıkardık. Aslında sevilesi bir ülke. Hatta buna kendiniz karar verebilirsiniz. Buyursunlar size içinde Kuveyt hakkında tüm bilgiler bulunan gezi rehberimiz!

Kuveyt Nerede

Hemen anlatalım: Arap Yarımadası’nın yukarısında, tam Irak ile Suudi Arabistan’ın arasında, doğu sınırında kalıyor. Basra Körfezi’ne kıyısı olduğu için, diğer ülkelerle bağlantısı çoğunlukla deniz yoluyla sağlanıyor. Bizimle aynı saat diliminde yer aldığı için, Türkiye ile arasında saat farkı bulunmamakta.

Kuveyt Dili ve Dini

Resmi dil Arapçadır. Ancak nüfusun büyük çoğunluğunu yabancılar oluşturduğu için İngilizce de yaygın görülen bir dildir. Eğer bu iki dili biliyorsanız rahat rahat, hiç yabancılık çekmeden gezebilirsiniz.

Kültürü

Ülkenin çoğunluğu Müslümandır. Nüfusun %95’ini Müslümanlar oluşturmaktadır ve Müslümanlar’ın da büyük bir çoğunluğu Sunni’dir. Her ne kadar muhafazakar bir ülke de olsa, diğer Arap ülkelerine göre daha ılımandır. Örneğin kadın ve erkeğin el sıkışması, onlar için gündelik bir olaydır, garip karşılanmaz. Gelen turistlerden çeşitli kılık kıyafet kurallarına uyması beklenir. Kadınların yüzlerini veya saçlarını örtmesi gerekmez. Ancak herkes bacaklarını ve kollarını örten kıyafetler giymek zorundadır.

Kısa Tarihi

Medeniyet, buraya M.Ö. 4. Yüzyıl’da Antik Yunan kolonicileri ile birlikte geldi. Buraya koloni kuran Antik Yunanlar, bu topraklara Ikaros adını verdiler. Daha sonra çeşitli ulusların kontrolüne girdi, 7. Yüzyıl’da, Dört Halife döneminde, Arap Yarımadası ile birlikte işgal edildi.

Uzun yıllar bölgede istikrar hakim olsa da 1756’da Arap Bani Halit Kabilesi, burada bir emirlik kurarak günümüzdeki Kuveyt’in temellerini attı. 1756’da halk tarafından seçilen Sabah I Bin Cabir, ülkenin ilk emiri oldu. Şu anki hanedan hala Sabah soyundan gelmektedir.

19. Yüzyıl’da Osmanlı İmparatorluğu burayı topraklarına kattı. Ancak aynı yıllarda İngilizler’in Kuveyt üzerindeki etkisi hatrı sayılır miktarda arttı. Uzun süre İngilizler’in kontrolünde ve sonrasında da himayesinde kalan Kuveyt 1961 yılında bağımsızlığını kazandı. Ancak o zamandan bu zamana, bölgenin sürekli hareketli olmasından dolayı pek çok savaşa girdi.

Yüzölçümü ve Nüfusu

Diğer Arap ülkelerinin arasında minicik kalan Kuveyt’in toprakları toplamda 17 bin kilometrekare tutuyor. Bu da hemen hemen 10 tane İstanbul’a eşdeğer. Suudi Arabistan’ın yaklaşık olarak 150’de 1’i. Kuveyt nüfusu ise yaklaşık olarak 3 milyon. Hemen hemen ortalama bir Türkiye şehri kadar.

Kuveyt Ekonomisi

Petrole dayalı sağlam bir ekonomisi var. Aslına bakarsanız sadece petrole dayanıyor. Burası dünyanın en fazla petrol rezervine sahip beşinci ülkesi. Ülke gelirinin %80’i petrol ihracatına dayanıyor.

Ekonomisi o kadar sağlam bir memleket ki, gayri safi yurt içi hasılaya göre dünyanın en zengin yedinci devleti. Zaten para birimleri olan Kuveyt Dinarı da dünyanın en değerli para birimi. Bugünlerde 1 Kuveyt Dinarı alabilmek için yaklaşık olarak 20 TL’yi gözden çıkarmanız lazım.

Hava Durumu

Sanılanın aksine yağmurun uğramadığı, havanın soğumadığı bir ülke değil. Kış aylarında hava sıcaklığının 10 derecenin altına düştüğü görülebiliyor ve hem sonbaharda hem de kışın esen rüzgarlarla birlikte, çok soğuk olabiliyor.

Yazın ise sıcaklıklar 30 – 45 derece arasında seyrediyor. Zaman zaman körfezden esen rüzgarlar yüzünden hava nemli olabiliyor, o yüzden bu aylarda çok bunalabilirsiniz. Haziran ve temmuz aylarında esen rüzgarlar yüzünden kum fırtınaları görülebiliyor.

Ziyaret etmek için en güzel zaman ilkbahar ayları. Zira bu aylardaki ılık hava  karış karış gezmeniz için bire bir.

Nasıl Gidilir?

İstanbul ve Ankara’da neredeyse her gün doğrudan uçak bulmak mümkün. Bununla birlikte İzmir’den, Antalya’da ve Güneydoğu illerinden de uçuş bulabilirsiniz. Kuveyt uçak bileti fiyatları ise 450 – 700 TL civarında seyrediyor. Üstelik Türkiye’den vize istemeyen ülkelerden bir tanesi. 6 ay süreyle geçerli pasaportunuz varsa, 90 güne kadar rahatça dolaşabilirsiniz.

Nerede Kalınır?

Her cebe uygun olarak bulunabilen Kuveyt otelleri aslında çok da ucuz değil. Turistik merkezlerin ve nüfusun çoğu başkent civarında olduğu için, oteller de bu bölgede. Hiçbir lüksüm olmasın, sadece odam olsun diyorsanız gecelik 200 TL’yi gözden çıkaracaksınız.

Orta – üst düzey bir otel tercih ediyorsanız, gecelik fiyatları 600 – 800 TL civarlarında dolaşmakta. Deniz kenarında oldukça lüks oteller bulmak mümkün. Aynı şekilde şehir içinde de. Eğer bunlardan birinde kalmak isterseniz de gecelik fiyatlar 1000 TL’den başlıyor. Nispeten küçük bir şehir olduğu için, otelin bulunduğu konum çok da bir fark yaratmıyor.

Mutfağı

Gelelim en sevdiğimiz bölüme. Merak etmeyin. Hayal kırıklığına uğramayacaksınız. Kuveyt mutfak kültürü, pek çok kültürden etkilenmiş bir kültür. Arap, Hint, Akdeniz ve İran etkileri görebilirsiniz. Basmati pirinci ve baharatlarla hazırlanan, yanında etle servis edilen machboos, en meşhur yemeklerinden. Basra Körfezi’ne kıyısı olduğu için burada deniz ürünleri de oldukça lezzetlidir. Pek çok balık çeşidini oldukça lezzetli yapıyorlar, onları deneyebilirsiniz.

Alışveriş

Oldukça yaygın bir alışveriş kültürü vardır. Her ne kadar kur farkından dolayı fiyatlar pahalı gelse de, her cebe uygun dükkanlar bulmak mümkün. Sadece biraz dolanmanız gerekiyor. Zaten her yer dükkan. Ayrıca onlarca alışveriş merkezi var ve insanlar burayı dolduruyorlar. Buralarda dünyaca ünlü markaları bulmak mümkün.

Hediyelik olarak Kuveyt’ten ne alınır derseniz: Ortadoğu kültürüne ait pek çok eşya bulabilirsiniz. Kuzu yününden halılar, kilimler, şekerlemeler ve kuru kahveler.

Gece Hayatı

Oldukça muhafazakar bir Müslüman ülkesi. Nüfusun %95’i Müslüman. Ülkede alkol yasak olduğu için, Kuveyt gece hayatı alışık olduğumuzdan biraz fazla. Ancak eşinizle dostunuzla bir yerlere gidip, yemek yiyip muhabbet edebilirsiniz. Zaten belli ki burada yaşayanlar gece dolaşmayı pek sevmiyorlar zira neredeyse bütün mekanlar gece yarısına doğru kapanıyor.

Kuveyt Festivalleri

Bildiğimiz anlamda bir festival bulmak pek mümkün değil. İki tane festivalleri var: Bir tanesi haziran ayında düzenlenen Kuveyt Jazz Festivali, diğeriyse aralık ayında düzenlenen ulusal filmlerin sergilendiği kısa film festivali. Eğer yolunuz düşerse bu ikisine bakmakta fayda var. Bunların dışında ülkede dini bayram ve günler oldukça gösterişle kutlanmakta. Ayrıca bir de bağımsızlık günlerinin kutlanması var. Bu da 25 – 26 Şubat’a denk gelmekte.

Kuveyt Gezilecek Yerler

Gelelim gezilecek yerlere. Burada Arap kültürüne ait pekçok yer bulunmakla birlikte, daha çağdaş yerlere rastlamak da mümkün. Buyursunlar Kuveyt gezilecek yerler listesi!

Kurtuluş Kulesi

Burası yüksekliği 400 metreye yaklaşan bir televizyon kulesi. Akşamları ışıklarını açtığı zaman, şehrin içinde hemen fark ediliyor. Oldukça güzel bir görüntüsü var. Kuleye, Kuveyt’in Irak’tan bağımsızlık kazanmasını temsilen Kurtuluş adı verilmiştir.

Souk Al-Mubarakiya

En çok bilinen, geleneksel kapalı çarşısı. İçeride buranın kültürüne ait pekçok ürün satılmakta. Bizim Kapalıçarşı gibi. Gidip alışveriş yapabilirsiniz. Kuveyt’in neyi meşhur ise burada bulabilirsiniz. O yüzden gidip bir görün deriz!

Kuveyt Kuleleri

Bu kuleler üç tane kuleden oluşuyor. Aslında 70’li yıllarda su tankı olarak inşa edilmiş ancak daha sonra turistik bir merkeze dönüştürülmüştür. Kulelerin tepesine çıkıp hem şehir hem de körfez manzarası eşliğinde kahvenizi içebilir, dönen restoranda yemek yiyebilirsiniz.

Büyük Camii

Bu camii, 1986 yılında tam tamına 46 bin metrekarelik bir alana inşa edilerek adının hakkını veren bir camii. Geleneksel olanla çağdaş olanı birleştiren, modern İslam mimarisinin en önemli örneklerinden kabul edilir. Resmi din törenlerine ev sahipliği yapar ve bir dini merkez olarak görülür.

360 Mall

En büyük alışveriş merkezlerinden birisi. Zaten buranın alışveriş çılgını bir yer olduğunu söylemiştik. 2009 yılında hizmete açılan bu AVM’de aradığınız pek çok şeyi bulabilirsiniz. Kuveyt’te elektronik fiyatları oldukça uygun olduğu için burayı gezmek isteyebilirsiniz!

Aynalı Ev

Bu evin neredeyse her yeri aynalarla dolu. Orta yaşlı, tatlı mı tatlı bir kadına ait. Eğer yolunuz düşerse onun çayından içip keklerinden yiyebilirsiniz. Hatta iyi bir çocuk olursanız üst kattaki sanat galerisini de gezebilirsiniz!

Al Hamra Kulesi

Bu 77 katlı gökdelenin boyu tamı tamına 414 metre. Zaten kendisi Kuveyt’in en yüksek binası unvanına sahip. Dünyanın da en uzun 23. kulesi. Üstelik asimetrik mimarisi ile de oldukça ilginç bir görünüme sahip.

Kuveyt Ulusal Müzesi

Burası merkez bir bina ve 5 tane binanın toplamından oluşan büyük bir müze. Burada Kuveyt tarihine dair pek çok bilgiye ulaşabilir ve eşyaları görebilirsiniz. Bölge tarihinin ne kadar eski ve zengin olduğu düşünülürse, buraya gidip de kendinizi kaptırabilirsiniz.

Kobar Adası (Kubbar)

Kobar Adası, Basra Körfezi’nde çalılık alanlardan oluşan kumlu bir ada. Yaklaşık büyüklüğü 11 hektar ve Kuveyt’in en önemli turistik merkezlerinden bir tanesi. Burada denize girip dalış yapabilirsiniz. Muazzam bir su altı yaşamı var. Ada zaten mercan resifleri ile çevrili. Keyifli bir tatil yapmak için bire bir.

Kuveyt Bilim ve Doğal Tarih Müzesi

Müze, 1972 yılından bu yana Al-Mübarek Caddesi’nde hizmet vermektedir. Sadece bilim ve doğal tarih öğelerini barındırmıyor, aynı zamanda burada teknolojik ve bilimsel gelişmeler için araştırmalar da yapılıyor. İçerisinde birçok bölüm bulunmakta: Doğal tarih bölümü, uzay bilimi bölümü, planetaryum, elektronik departmanı, makine departmanı, zooloji bölümü, havacılık departmanı ve sağlık bölümü.

Seif Sarayı

20. Yüzyıl’ın başında inşa edilen bu saray, Büyük Camii’nin tam karşısında bulunmaktadır. En dikkat çekici özelliği ise saat kulesidir. Saat kulesinin tepesindeki kubbe saf altından üretilmiştir. Şeyh Mübarak Al Sabah tarafından inşa ettirilmiştir. Sabah sülalesinin önemine değinmiştik, o yüzden – ve altını yüzünden – Kuveyt’in en değerli eserlerinden biridir.

Bayan Sarayı

Bu sadece isim benzerliği. Saray, Kuveyt’in Bayan bölgesinde bulunuyor. 1986 yılında inşa ettirilmiş ve Kuveyt Emiri’nin resmi ikameti burası. Yani anlayacağınız ülkenin en meşhur binalarından bir tanesi. Kendisi aynı zamanda Kuveyt’in siyasi merkezidir. Resmi törenler ve toplantılar burada gerçekleşir.

Kuveyt hakkında pek çok bilgiye sahipsiniz. Ne dersiniz, ön yargılar yıkıldı mı? İyi tatiller!

İlginizi Çekebilir :  Havelock Adası (Andaman Adaları) Gezi Rehberi

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir