Kuyucak Köyü: Türkiye’nin Lavanta Masalı

Lavanta hakkında konuşurken akla ilk gelen Fransa’nın Provence bölgesi olsa da, Türkiye’nin mor çiçeğin kokusu ile dolu bir köyü var. Gizli Kuyucak köyünü ve güzel lavanta alanlarını bu yazımızda keşfedeceksiniz.

Türkiye’nin Akdeniz Bölgesi Isparta ilinde (aslında gül yetiştiriciliği ile ünlüdür) bulunan bu pastoral köyü henüz keşfetmemiş olan ziyaretçiler Kuyucak köyü hakkında çok az bilgiye sahipler. Kuyucak, yakınlardaki Kuşçular, Çukurören ve Yeşilyurt köylerinin yanı sıra, Türkiye’nin lavanta üreticilerinin bulunduğu köylerden biridir. Sadece yaklaşık 90 hane halkı ile Kuyucak köylüleri, ülkedeki bitki dükkanları için bölgenin doğal olarak büyüyen çiçeklerini yetiştirerek, papatya ve kekik tohumlarını toplayıp kurutarak,lavanta yetiştiriciliği yaparak ve balık tutma yoluyla geçimlerini sağlıyorlar. Doğal Arnavut kaldırımı sokakları, kerpiç evler ve kaldırımların her yanında bulunan yabani lavanta çalılarıyla Kuyucak köyü keşfetmek için gerçekten güzel bir yer.

Kuyucak’ın hikayesine gelince, 1975 yılında bölgenin gül tüccarlarından Zeki Konur, Fransa’dan aldıkları lavanta fidelerini köyde bulunan 30 aileye dağıttı. Fideler ilk önce gül tarlalarının kenarına ekildi ve 1990 yılına kadar ticari yollarla yetiştirmeye başlandı. İlk fidanlardan günümüze kadar, 3.000 hektardan daha fazla lavanta tarlası başarıyla ekildi ve alan günümüzde Türkiye’nin lavanta üretiminin yaklaşık % 90’ından sorumlu.

Haziran ayında yavaş yavaş çıkmaya başlayan lavanta tarlaları, Temmuz ayında tamamiyle çiçek açıyor ve tüm alan güzel bir mor renk ile kaplanıyor. Elbette, lavanta kokusu da tüm bölgeye nüfuz ediyor. Ağustos ayına kadar hasat başlamış oluyor. Hasat sırasında çimenler, gelecek sezonun daha da büyümesini teşvik etmek için kökten dikkatlice kesiliyor. Lavantanın fazla suya ihtiyacı olmadan hayatta kalabilmesi ve bir kökün yaklaşık 20 yıl boyunca çiçek üretebilmesi nedeniyle, Kuyucak köyü’nün lavanta tarlaları oldukça verimli bir girişimdir.

İlginizi Çekebilir :  Mut Sason Kanyonu

Hasattan sonra bazı lavantalar kozmetik için kullanılmak üzere yağ haline getirilirken, bazıları kurutularak ülke çapında çeşitli firmalara satılmaktadır. Buraya gelen ziyaretçiler leziz lavanta balı, lavanta çayı, kurutulmuş lavanta, lavanta yağı, lavanta tozu ve lavanta sabunu da dahil olmak üzere bol miktarda lavanta bazlı alışverişler yapılabilir. Kuyucak’ı ziyaret etmek için en iyi zamanlardan biri, lavanta tarlalarının dolduğu Temmuz ayının ikinci haftasıdır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir