Kuzey Amerika Kıtası

Filmlerde bile gördüğümüzde bizi etkileyen Büyük Kanyon’un bulunduğu Kuzey Amerika Kıtası  görülecek yerler açısından oldukça fazla destinasyona sahip bulunuyor. Biz de oraya doğru bir yolculuğa çıkmadan önce kıta hakkında genel hatlarıyla bilgi vermenin faydalı olacağını düşündük.

İklimi Nasıldır?

Kuzey Amerika’daki iklimin değişken olabilmesi sebebiyle gideceğiniz destinasyonlardaki hava durumlarını lokal olarak incelemenizde fayda var. Kıta üstünde bulunan ülkelerin birbirinden çok büyük farklarla değilse bile yine de birbirinden ayrılabildiğini söylemek mümkün. Örneğin, ABD ve Kanada’nın batı kıyıları yağışlı olabilirken, New Mexico ve Arizona eyaletlerinin kurak çöllerinde değişken bir iklim yapısı görülebiliyor.

Nereleri Görmeli?

Kuzey Amerika Kıtası’ndaki ülkeler ve ülkelerde görülmeye değer şehirler çok uzun bir liste oluşturuyor. Ülkelerin başında elbette Amerika Birleşik Devletleri geliyor. ABD’yi takiben de en popüler ülkeler Kanada, Meksika ve Küba takip ediyor. Her ülkede ayrı ayrı destinasyonlar ve farklı kültürler tanımak mümkün oluyor.

Kuzey Amerika’nın alternatif sayılan ama son yıllarda giderek daha fazla ziyaretçiyi çekmeye de başlayan destinasyonlar arasında ise Cayman Adaları, Dominik Cumhuriyeti, Haiti, Guetamala gibi ülkeler yer alıyor. Kuzey Amerika’nın cok fazla insanın ayak basmadığı, hala gizemli kalmış yanlarını keşfetmek isteyenler için popüler olanlar listesinin alt sıralarında yer alan bu ülkelerde de görülmeye değer yerler bulunuyor.

Nasıl Bir Rota Çizmeli?

Elbette rotayı belirleyecek olan ilk şey nereleri görmek istediğinizdir. Eğer olan vaktiniz içinde en fazla yeri görmeyi istiyorsanız rotanızı ülke sınırlarına göre belirleyebilirsiniz. Kıtanın bir ucundan diğer ucuna gideceğiniz bir rota yerine birbirine yakın olan ülkeler arasından birden fazla seçim yaparak ilerleyebilirsiniz. Örneğin, Kanada’dan başlayan yolculuğunuza farklı ada ülkelerini gezerek devam edebilir ve finali Grönland olarak belirleyebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir :  Alaska'daki En Güzel 10 Kasaba

Bunun dışında tek bir ülkeyi hedef alabilir ve görmek istediğiniz yerler arasında bir rota çizebilirsiniz. Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada, kıtada bulunan en büyük ülkeleri oluşturuyor. Örneğin, ABD’ye gitmeyi düşünüyorsanız ülkeyi eyaletlere ve sonra da şehirlere indirgeyerek bir rota oluşturabilmeniz mümkün olabilir.

Nasıl bir rota belirlerseniz belirleyin, Kuzey Amerika’da görülmesi gereken yerleri görmeden dönmeyin! Şimdiden iyi yolculuklar…

 

 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 comment

  • Kuzey amaerika kıtasında birbirinden çeşitli ülkeler bulunuyor keşke kuzey aamerika kıtasında gezilecek yerler yazınızı biraz ayrıntılı ve uzun tutsaydınız daha iyi olurdu