Kuzey ışıkları izleyebileceğiniz yerler

Kuzey Işıkları Ziyafeti Sunacak En iyi 10 Şehir

Önce biraz bilgi verelim; kuzey ışıkları adını, aslında başlıkta da hayranlığımızı sunduğumuz Roma mitolojisindeki Şafak Tanrıçası Aurora’dan alıyor. Ancak bilimsel açıdan bakacak olursak güneşte meydana gelen manyetik fırtınalar kutuplar ve çevresinde renkli ışımalar oluşturuyor. Bu da nefes kesen bir güzelliği ortaya koyuyor. Haydi, gidelim o zaman!

Norveç – Tromsø

Kayak sporunun anavatanı olan Norveç, kuzey ışıkları dendiği anda akla geliyor. Tromsø ise Norveç’e gittiğinizde bu güzide güzelliği izleyebileceğiniz şehirler arasında bulunuyor. En iyi destinasyonlardan biri olan Tromsø, size soğuğu hissettirmeyecek bir güzelliği sunacak.

Norveç – Svalbard

Hazır buradayken hemen ayrılmayalım, listenin ikinci sırasında da Svalbard yer alsın dedik. Norveç’e bağlı olan bu adada kuzey ışıkları ne zaman izlenir diye merak ediyorsanız hemen cevabını verelim; Kasım ve Şubat ayları arasında. Bir diğer bilgi ise “Polar Gece”. Hiç gün ışığı olmayan “Polar Gece” zamanları dışında giderseniz morslar, kutup ayıları ve ren geyikleri ile kuzey ışıklarını izleyebilirsiniz

İlginizi Çekebilir :  Laponya Gezi Rehberi : Noel Baba ve Kuzey Işıkları

Alaska – Denali Milli Parkı

Soğuk, soğuk, soğuk ve kuzey ışıkları. Şehir ışıkları gözünüzü almadan, kuzey ışıklarına gölge düşürmeden seyir keyfi yaşamak istiyorsanız destinasyonunuz Denali Milli Parkı olabilir. Kuzey ışıklarını izlemek için Denali Milli Parkı’na gittiğinizde kelimenin tam anlamıyla “Into The Wild”ın içinde gibi hissedebilirsiniz.

Finlandiya – Kakslauttanen

Efendim, ben keyfime de pek düşkünümdür, diyorsanız sizin seçiminiz Kakslauttanen olmalı. Çadır insanı olmayan, olsa bile farklı bir deneyim yaşamak isteyenler için camdan yapılmış Eskimo evleri bulunuyor. Şömine karşısında ağzınızda şarabın tadı, başınızda kuzey ışıkları… Anlatırken bizi bile mest ediyor.

İsveç – Kiruna

İsveç’in kuzeyine çeviriyoruz rotamızı ve diyoruz ki “Belki şurada küçük bir kasaba vardır”. Bir de ne görelim?! Gerçekten de var. O küçük ve doğal güzelliğinin içinde rengârenk bir gökyüzü taşıyor üstelik. Zorlu yollardan geçerek ulaşacak olsanız da kuzey ışıklarına gitmek tüm zorluğuna değer.

İsveç – Jukkasjärvi

İsveç’e giderim ama daha kolay bir ulaşım isterim, diyenler için de seçeneğimiz hazır: Jukkasjärvi sizin için ideal. Bu küçük köyde geceleri düzenlenen kuzey ışıkları turu da bulunuyor. Bu turlarla birlikte güzelliğe doyabilir, “ben kolay doymam” derseniz Esrange Uzay Merkezi turuna çıkıp İsveç’in yıldızlarla dolu gökyüzünden nasiplenebilirsiniz.

İzlanda – Reyjavik

Unutmuyoruz, unutturmuyoruz; elbette, kuzey ışıklarının görüldüğü ülkeler içinde İzlanda ve İzlanda’nın içinde de Reyjavik yer alıyor. Öğrenciler, toplanın: Reyjavik en çok sizi sevindirecek çünkü kuzey ışıklarını en uygun fiyatlara izleme fırsatı sunuyor. Şimdiden para biriktirmeye başlayın!

İskoçya – Dunnet Head

İskoçya’nın kendine has tarihinden, kültüründen de faydalanmak, farklı bir atmosferden kuzey ışıklarının güzelliğine doymak isterseniz kuzeyde yer alan Dunnet Head size istediğinizi verecek. Bunun dışında Isle of Sky, Northern de seçenekleriniz arasında bulunuyor.

İlginizi Çekebilir :  Iona Adası'na hoşgeldiniz: İskoçya'nın Gizli Mistik Yeri

Kanada – Kuzey Bölgeleri

Aklınıza ilk gelen Ren geyikleri, biliyoruz. Ancak artık kuzey ışıklarını canlı izlemek için de aklınıza gelmesini isteriz. Zira, Yukon, Kuzey Batı Eyaletleri, Newfoundland, Nova Scotia size bu paha biçilemez ve nefes kesici doğa harikası için ideal bir perspektif sunuyor.

Rusya – Sibirya

Vodka ile içinizi ısıtın ve gökyüzündeki renk kuşağı ile ruhunuzu doyurun. Oksijene sizi doyuracak olan ormanların içinde, sizi bambaşka bir dünyada hissettirecek izole köyleri ile dinlenin. Sibirya size kusursuz bir deneyim yaşatacak destinasyonlar arasında.

Şimdiden planınızı yapın ve bir an önce yola çıkın. O kadar gitmişken bu anları ölümsüzleştirmek için kuzey ışıklarını fotoğraflamaktan geri durmayın. Yanınıza başka ne gibi elektronik eşyalar almanız gerektiğini düşünüyorsanız da düşünmeyin, okuyun: Biz sizin için listeledik bile!

Bol keşifler… =)

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir