Kıbrıs'ta yapılacak şeyler

Kuzey Kıbrıs Gezi Rehberi

Yavru vatanı merak edenler ve orada bir ülke var uzakta diyenler buyursunlar: Sizin için Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti gezi rehberi yazdık! Kimisi tatile gider anlatır, içiniz gider. Kimisi öğrenciliğini burada yapmıştır ve öve öve bitiremez, yine içiniz gider. Kimisi de askerliğini burada yapmıştır ama size tatil yapmış gibi anlatır, daha da içiniz gider! Eh, eğer hala gitmediyseniz de size gitmek düşer. “Abi burada alkol çok ucuz ya,” diyenlerden tutun da, “O değil de insanları çok tatlı insanları,” diyenlere kadar, siz de onlardan biri olmak istiyorsanız işte size Kuzey Kıbrıs gezi rehberi!

Genel Bilgiler

Yakın Geçmişi

Bilindiği üzere Kuzey Kıbrıs, Türkiye ve Yunanistan arasında epey gerilimlere sebep olmuş veya bu gerilimlerin tam ortasında kalmıştır. 1960 yılında Büyük Britanya’dan ayrılan ada – ülke Kıbrıs Cumhuriyeti olarak anılmaya başlamıştı. Ancak olaylar 1974’te Yunanistan’ın adaya asker çıkartmasıyla birlikte başladı ve bugüne kadar da bu gerilim hiç durmadı. Türkiye’nin karşı hamle olarak asker çıkarması, kuzeyde bir Türk cumhuriyetinin kurulması, çeşitli arabulucuların araya girmesi, Ayşe’nin tatile çıkması, derken, bugün adada iki tane Cumhuriyet bulunmaktadır. Türkiye dışındaki bütün devletler adayı Kuzey Kıbrıs Cumhuriyeti olarak isimlendirmekte ve Türkiye’yi işgalci olarak görmektedir. Yalnızca Türkiye, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti adıyla kuzeyi bağımsız bir devlet olarak tanımış ve adanın iki parçaya ayrıldığını Kabul etmiştir.

Kıbrıs Nerede Kalır?

Kıbrıs, Akdeniz’de, Antalya ile Mersin’in karşısına denk geliyor. 5 tane pek tatlı şehre sahip: Lefkoşa, Girne, Gazimagusa, Maraş ve İskele. Ülkenin başkenti Lefkoşa’dır ve en çok turisti de Lefkoşa’yla birlikte Girne almaktadır.

Para Birimi ve Ekonomi

KKTC, yalnızca Türkiye tarafından tanınan bir devlet olduğundan bütün ekonomik ilişkilerini de Türkiye ile sürdürür. Para birimi olarak Türk Lirası’nı kullanırlar. Ekonomisi büyük oranda turizm ve eğitim üzerine kurulmuştur. İthalat ve ihracat gibi işler de Türkiye üzerinden yapılmaktadır.

Nüfus

2014’te yapılan sayımlara göre KKTC’de 300 bin civarından insan yaşamaktadır. 61 binlik nüfusuyla en kalabalık şehriyse başkent Lefkoşa’dır.

Hava Durumu ve İklim

Kuzey Kıbrıs, Akdeniz bölgesinde olduğu için burada Akdeniz iklimi görülmektedir. O yüzden yılın her mevsimi gönül rahatlığıyla buraya gidebilirsiniz. Kışları az soğuk olur. Ağustos ve Temmuz aylarında sıcaklık çok fazla olur. Hatta bu zamanlarda da deniz suyu da öyle bir ısınır ki “Biraz serinleyeyim,” diyerek denizden çıkma vakaları görülebilir. Keyifli ve dengeli bir tatil yapmak isteyenler Mayıs, Haziran ve Eylül, Ekim aylarını tercih edebilirler.

Kıbrıs’a Nasıl Gidilir ve Kıbrıs’ta Nasıl Gidilir?

KKTC uluslararası alanda tanınmadığı için, buraya yalnızca Türkiye’den gelen uçaklar ulaşabilir. Hava yolu en çok tercih edilen yoldur. Bununla birlikte Kuzey Kıbrıs tatil fırsatları uçak dahil fiyatlarıyla satıldığı için uçakla buraya ulaşmak da zaten uygundur. Ancak dilerseniz Alanya, Taşucu ve Mersin’den buraya düzenli olarak feribot seferleri yapılmaktadır. Bu sayede keyifli bir deniz yolculuğu geçirebilirsiniz. Ülkeye giriş yaptığınızda gümrükten geçmekte hiçbir sıkıntı yaşamazsınız. TC kimlik kartınızla dilediğiniz gibi ülkeye girip çıkabilirsiniz. Ancak yine de bunun bir turist vizesi olduğunu unutmayınız. Maksimum kalma limitiniz 90 gündür.

Kıbrıs ulaşım konusunda özellikle toplu taşımada sıkıntı yaratan bir memleket. Oldukça seyrek toplu taşıma saatlerine sahip. O yüzden toplu taşıma dışındaki alternatiflere yönelmek durumunda kalıyorsunuz. Örneğin havaalanından giriş yapıyorsanız, taksi tutma ya da araç kiralama mecburiyetinde kalabilirsiniz.

Nerede Kalınır?

Turizm en önemli ekonomik kaynaklardan biri olduğu için Kuzey Kıbrıs otelleri size aradığınız her şeyi – ve aslında pek çok durumda daha da fazlasını – sağlayacaktır. Bununla birlikte günlük veya haftalık daire de kiralayabilirsiniz. Konaklama için gecelik harcamalar 100 TL’den başlamaktadır. Bu fiyat şehirden şehre değişiklik gösterir tabii ki. Havuzu olsun, kahvaltısı olsun, ortalama bir otelde kalmak istiyorsanız, gecelik en az 250 TL’yi gözden çıkarmanız gerekmektedir. Bu fiyatlar sizin ihtiyaçlarınız – ve hayalgücünüz – ölçüsünde oldukça ilginç noktalara ulaşabilmektedir. Ancak ne olursa olsun, Kuzey Kıbrıs’ta nerede kalınır sorusu için her bütçeye göre bir yanıt vermek mümkündür.

Ne Yenir, Ne içilir?

Yemek konusunda Kıbrıs’ta kendinizden geçebilirsiniz. Hele bir de deniz mahsüllerini ve Akdeniz mutfağını seviyorsanız, hiç vakit kaybetmeden gitmenizi tavsiye ederiz. Gerek Türk mutfağından gerekse Rum mutfağından epeyce etkilenmiştir. Kıbrıs’ın meşhur iki yiyeceği vardır: Molehiya ve Kolokas. Molehiya aslında bir ottur ve nane, reyhan ve bambu karışımında bir tadı, kokusu, görüntüsü vardır.  Özellikle etli yemekleri yapılır. Kolokas ise aslında bir patates türüdür, ancak bildiğimiz patatesten daha tatlıdır.

Kıbrıslılar damak tatlarına epey düşkün insanlar. O yüzden gittiğinizde şeftali kebabı, pilahuna, çeşit çeşit reçel, macun, cacık, zeytin ve humus yemeyi ihmal etmeyin. Bu saydıklarımızı bilhassa öyle bir yaparlar ki tabak tabak yemek istersiniz ve bir bakmışsınız, bütün bir tatili yiyerek geçirmişsiniz.

Ayrıca eğer alkol kullanan biriyseniz, Kıbrıs market fiyatları sizi epey memnun edecektir, zira burada alkol oldukça ucuz. Bir rivayete göre, eğer uçak biletiniz erkenden alırsanız, Türkiye’den 2 tane 100’lük rakı alacağınıza, Kıbrıs’a gidip 3 tane 100’lük rakı alıp geri dönebilirsiniz. O derece ucuzluktan bahsediyoruz. Türkiye’nin beşte biri fiyatları görmek mümkün burada.

Kuzey Kıbrıs’ta Gece Ne Yapılır?

Kıbrıs gece hayatı muhtemelen duyduğunuz kadar var. Hatta daha da fazlasının olması olasılığı da mevcut. Eğer bir şey duymadıysanız biz anlatalım: Ağzınız bir karış açık kalabilir. Yer altı partileri mi ararsınız, lüks partiler mi istersiniz, “Ay ben yata bineyim, yattan ineyim kumarhaneme girip kumar oynayayım” mı, dersiniz, ne derseniz deyin, hepsini gayet makul fiyatlara yapabilirsiniz. Hazır kumarhane demişken hemen değinelim: Kıbrıs’ta kumarhanelerde kumar oynamak legal olduğu için elinizi sallasanız bir kumarhaneye çarpıyor. Kuzey Kıbrıs kumarhane isimleri ise saymakla bitmez: Nuh’un Gemisi, Cratos Premium ve Malpas en meşhurları arasında. Aynı zamanda otel de olan bu mekanlar, içeri girdiğiniz anda size adeta Las Vegas’ta ve petrol zenginiymişsinizcesine bir hava yaratacaktır. Ama hemen uyaralım, aman ha kendinizi çok fazla kaptırmayınız. Kuzey Kıbrıs kumarhane oyunları sizi çekip götürebilir ama sakın unutmayın: Her şey tadında güzel.

Bunlar dışında gayet heyecanlı, eğlenceli ve canlı bir gece hayatı vardır Kıbrıs’ın. Eğer kumar size göre değilse zaten kendinizi hemen bir gece kulübüne atabilirsiniz. Türlü türlü müzikleriyle illa ki kendinize uygun bir yer bulursunuz diye düşünüyoruz, zira oldukça geniş bir gece hayatı yelpazesi mevcut burada.

Kıbrıs’ta Gezilecek Yerler

Nereden başlasak bilmiyoruz ki… Coğrafi stratejik konumundan dolayı, tarih boyunca tam bir arzu nesnesi olmuştur Kıbrıs ve buradan bir çok kültür gelip geçmiştir. Hepsi de geriye bir şeyler bırakmışlardır. Bu yüzden Kuzey Kıbrıs turistik yerler açısından oldukça zengindir. Biz yine de sayabildiklerimizi sizin için sayalım:

  • Batık Gemi Müzesi
İlginizi Çekebilir :  Kıbrıs’ta Bulabileceğiniz En İyi 9 Plaj

Girne’deki bu müzede tek bir batık gemi var ve aslında bu da size yetiyor. Zira bu gemi tam olarak 2300 küsür yıllık bir gemi. 60’lı yılların sonlarında ilk olarak sünger avcıları tarafından rastlanılan bu geminin 2000’den fazla parçası bu müzede sergilenmektedir.

  • Saint Hilarion Kalesi

Girne’de meşhur Beşparmak Dağları’nın üzerindeki üç kaleden birisi de Saint Hilarion Kalesi. Vakti zamanında Saint Hilarion adlı bir aziz, Arap işgalindeki Kudüs’ten buraya gelir ve bu manastırda yaşamaya başlar. Daha sonraki yıllarda özellikle Araplara karşı gözetleme yapmak için kullanılan bu kale, adayı Venedikliler ele geçirdikten sonra terk edilmiştir.

  • Othello Kalesi

Kalenin tarihi 14. Yüzyıla dayansa da ismi görece olarak yenidir. Gazimağusa’daki bu kalenin tarihi epey kabarık tabii. Bir rivayete göre Leonardo da Vinci de burada bulunmuş ve şehrin savunması için Venedikliler’e tavsiyeler vermiştir. Daha sonra, Kıbrıs’ın İngiliz sömürgesi olduğu yıllarda kaleye, Shakespeare’in meşhur tragedya kahramanı, Othello’nun adı verilmiştir.

  • Mevlevi Tekke Müzesi

Ortaçağ’dan, Rönesans’tan kalma kaleleri bir kenara bırakalım. 50ler’den sonra müzeye dönüştürlen bu tekke 17. Yüzyılda Osmanlılar’dan kalma. İlginç ama Lefkoşa’nın Girne Caddesi’nde bulunuyor. Semahane, türbe, derviş odaları, mutfak ve misafir odaları bulunmaktadır. Müzede ise mevlevi giysileri, müzik aletleri ve etnografik malzemeler sergilenmektedir.

  • Bellapais Manastırı

Girne’de tarih biter mi? Bitmez. Bu manastır 1158 ve 1205 yılları arasında inşa edilmiş. Bu manastır da Kudüs’ün Araplar tarafından işgalinden sonra adaya gelen rahiplerin eseridir. Ayrıca, bu sıralarda konser salon olarak kullanılan bir de salonu bulunmaktadır.

  • Barış ve Özgürlük Müzesi ve Anıtı

Girne’nin bir tutam batısında kalan bu müze aynı zamanda bir anıt. Zira, 1974’teki Barış Harekatı sırasında askeri üs olarak kullanılırken buraya isabet eden bir roketatar mermisi askerlerimizi şehit ediyor. Müzede hem şehit askerlerimize hem de harekata ilişkin bilgilere ulaşabilirsiniz.

  • Büyük Han

Bu, hem han hem de kervansaray olan güzide binamızın soyu 16. yüzyıla dayanmaktadır. Vakti zamanında – ve muhtemelen hala – Lefkoşa’nın ve tabii ki Kıbrıs’ın en büyük şehir içi ticaret hanıydı. Kıbrıs’a gelen tüccarların önemli bir kısmını misafir etmişliği varmış.

  • Namık Kemal Zindanı

Gazimağusa’daki bu zindan, Venedik Sarayı’nın avlusunda yer almaktadır. 1873 – 76 yılları arasında Vatan Yahut Silistre oyunundan ötürü Namık Kemal buraya sürülmüş ve burada tutulmuştur.

  • Karpaz Milli Parkı

Bu park aynı zamanda adanın en batısında bulunan bölgedir. Mersin’e olduğu kadar Suriye’ye de yakındır. Müthiş bir denize ve doğaya sahiptir. Yolunuz düşerse muhakkak ziyaret ediniz. Yüzünüzün gözünüzün huzur dolacağının garantisini veriyoruz.

  • Girne Kalesi

Şehirle iç içe muazzam bir kale. İnsanın gerçekten de hayret ettiği bir yer. Tarihi 7. Yüzyıla ve Bizanslılara kadar uzanmaktadır. Muhtemelen Kuzey Kıbrıs’ın sahip olduğu en eski yerlerden biridir. Tarih boyunca, stratejik konumundan ötürü, oldukça önemli bir yer olarak kabul edilmiştir ve Kıbrıs’ın incisi olarak anılır.

Kıbrıs ve Hediyelik

Eh, o kadar gezip gördük, eşe dosta hediye almazsak olmaz. Tutup birini çevirseniz, Kıbrıs’ta ne alınır, diye sorsanız şüphesiz size alkol ve sigara, diyecektir. Onlar zaten cepte. Zira epey ucuzlar. Bunlarla birlikte dünyaca ünlü pek çok giyim markasının ürünlerini de uyugn fiyatlara bulabilirsiniz. Ancak daha yerel lezzetler peşindeyseniz, size hellim peynirini öneririz. Hellim, anavatanı Kıbrıs’ta yenirse, oradan da alınır. Çeşit çeşit el işi danteller, onların yanına bademli gül suları ve pek çok meyve reçeli alabilirsiniz.

Kıbrıs’ı dilimiz döndüğünce size anlattık! Artık size de gidip keyfini çıkarmak düşer. Güzel yolculuklar!

 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir