Kuzey Kore yasakları

Kuzey Kore Yasakları Hakkında 12 İlginç Bilgi

Tüm dünyaya kendini kapatmasına rağmen koyduğu yasaklarla dünyca üne kavuşmuş olan Kuzey Kore ile ilgili şaşırmaya hazır olun!

Kuzey Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti, yani Kuzey Kore, birçok noksan özelliği ile yakından tanınıyor olsa da beynimizi asıl ülkede var olan yasaklar yakıyor. Durum burada, dünyanın diğer ülkelerinden çok daha farklı, sevgili gezginler. Zira ilkel kabilelerin örf ve adetlerine bağlı olarak koydukları ilkel yasakları nasıl anlayamıyorsak buradaki yasakları da öyle anlayamıyoruz. Ama bu durum anlatmamıza engel olamadı ve sizinle de paylaşalım istedik. Buyurunuz efendim…

Saçımı Nasıl Yapsam?

Biz bunu sorabilir ve canımızın istediğini yapabiliriz. Ancak Kuzey Kore saç yasakları da olan bir ülke. Bir kere kadınlar için 18, erkekler için de 10 model belirlenmiş ve bunlardan başka bir saç modeli seçilmesi mümkün değil. Bunun dışında, ülke lideri Kim Jong-un’a özenilerek herkesin onun saç modelini yapmasının ardından “lideri taklit etme”nin önüne geçilmesi amacıyla onun saç modelini kullanmak da yasak!

Adını Ne Koyalım?

Bizler çocuklarımıza istediğimiz ismi verebiliriz. Hatta büyük liderlerin isimlerini vermeye daha bile yatkın olabiliriz ama Kuzey Kore’de durum böyle değil. Ülkeyi yasaklar çemberinde yöneten lider kendi adının, soy isimleri ne olursa olsun yeni doğan çocuklara verilmesini yasakladı. Hatta, hali hazırda kendi ismine sahip olan vatandaşlara da isimlerinin değiştirilmesi emredildi. Yani, liderin ismi yasak!

Wi-Fi Şifresi Ne?

Wi-Fi şifresi yok, çünkü wi-fi yok. Aynı şekilde World Wide Web’e, yani bizim gün içinde belki milyonlarca kere yazdığımız “www”ye de erişim yok. İnternet, diyoruz sevgili gezginler, yok! Dünyada var olan yığınlarca kötülüğü halkının görmemesi için interneti yasaklamış olan yüce gönüllü(!) lider Kim Jong-un’un ülkesinde yalnızca Kwangmyong adındaki ülke içi bir ağ bağlantısına izin veriyor. Ancak buna da halkın erişimi yok. Sadece üst düzey yetkililer için mevcut.

Bir Sigara Alabilir miyim?

Alabilirsiniz ancak yabancı olamaz. Kuzey Kore başkanı yasakları arasında bu da bulunuyor; ülkeye yabancı sigaranın girmesi yasak. Kendisi iyi bir tütün mamülleri kullanıcısı, hastane açılışında bile sigara içebilecek kadar tiryaki olsa da yabancı sigaralar yasak. O yüzden Kuzey Kore’ye giderken kendi sigaranızı bulamayacaksınızdır. Eh, bu bahaneyle bırakırsınız da belki…

Televizyonda Ne Var?

Fazla bir şey yok, izleyebilecek olduklarınız zaten devlet tarafından belirlenmiş yayınlar. Bir kanalda hiç durmadan haberler parti propagandasıymış gibi yayınlanırken diğer tarafta da bazı filmler, belgeseller, kültür sanat yayınları bulabilmeniz olası. Canınız iyi bir Hollywood filmi isterse, yabancı filmlerin ülkeye girişinin yasak olmasından dolayı bulamayacağınız kesin.

Bir Fotoğraf Çekebilir miyim?

Çoook yüksek bir olasılıkla çekemezsiniz. Çünkü bu da yasak. Özellikle flaşı açmanız bir ikaz ya da uyarı almanıza sebep olacaktır. Kuzey Kore ilginç yasaklar listesinde es geçemeyeceğimiz bu durum şimdiden aklınızda olsun, çünkü siz fotoğraf çekmeye kalkışsanız bile sizden kaçan insanlar ya da size doğru gelen bir asker görmeniz mümkün.

Tatile mi Çıksak?

Biz çıkabiliriz ama Kuzey Kore vatandaşları için durum o kadar da kolay değil. Ülke dışına çıkmak deveye hendek atlatmaktan daha zor. Devlet tarafından özel görevlendirilmiş az sayıda kişi haricinde yurt dışına çıkmak çok ama çok az kişinin yapabildiği bir şey. Bilin bakalım neden? Çünkü yasak, doğru bildiniz. Güç bela alınan pasaportlar bile dönüşte devlet görevlisine teslim ediliyor. Peki, tek seyahat zorluğu bu mu? Hayır. Seyahat etmek yurt içinde de hiç kolay değil.

Alışverişe Gidelim mi?

Gidin tabii. Ancak iPhone alarak cep telefonunuzu yenilemeyi, güzel bir kot almayı, alışveriş arasında Starbucks’ta oturup bir kahve içmeyi, hazır gitmişken saçınızı boyatmayı ve alışverişin sonunda da McDonald’ta güzel bir hamburger yeyip soğuk soğuk Coca-Cola yudumlamayı aklınızdan bile geçirmeyin. Çünküüü? Evet, bunların da hepsi ama hepsi yasak.

Kime Oy Verelim?

Duymamış olsunlar, aman diyelim. Zaten tek parti var, o da Kore İşçi Partisi. Bu parti dışında siyasi bir oluşumun ya da örgütlenmenin varlığından bahsetmek mümkün değil. Aslında bunu düşünmek de pek mümkün değil çünkü sonunda insanın kendini idam sehpasında bulma ihtimali var. Yani, Kore İşçi Partisi dışında bir seçeneği düşünmek de aslında yasak.

Şöyle Sıcak Bir Duş Alsam?

Sıcak suyu bulabilmeniz halinde alabilecek olduğunuz duştur, diye cevap verelim. Çünkü evlerde sıcak su kullanımına izin verilmiyor. Aslında merkezi bir ısıtma sistemi bile bulunmuyor. Kuzey Kore vatandaşlarının birçoğu hamamları kullanıyorlar. Evlerinde ısınmak için ise ahşap yakıyorlar. Elektrikli ısıtıcı da kullanmak imkansıza yakın.

Elektrik mi Gitti?

Gider. Kuzey Kore’deyseniz gecenin belli bir vaktinden sonra loş ışıkta oturup kitabınızı okumak, şarabınızı yudumlamak, Frank Sinatra dinleyerek yağmuru izlemek keyiflerinden mahrum kalabilirsiniz. Kuzey Kore yasaklar ülkesi olarak anılmayı ne kadar hak ettiğini elektriğe bile sınır koyarak gösteriyor.

Başka Bir Şey Var mı?

Olmaz mı? Bu bir yasak değil ama ne kadar baskıcı bir yönetim biçimi olduğunun kanıtı. Yasaklar da bu yönetim biçimlerinde kök salıyor zaten. Efendim, Kuzey Kore’de bir de “Sadık Yazılım 2.0” diye bir şey var. Bu yazılım sayesinde Songbun adı verilen dosyalar dijital ortamda muhafaza ediliyor. Songbug dosyaları ise her Kuzey Kore vatandaşının politik olarak güvenilir ya da riskli olduğunun kaydının tutulduğu dosyalar. Bu dosyalarda ise Kuzey Kore’nin bağımsızlığını ilan etmesinden itibaren büyük büyük dedelerin bile sosyoekonomik durumları, ailelerin Kuzey Kore savaşlarındaki etkinlikleri, Güney Kore ya da Çin’de -görüşmüyor olsalar dahi- akrabalarının bulunup bulunmamasına dayalı kıstasların belirlediği bir profiller saklı. Genellikle görücü usulü evliliğin olduğu Kuzey Kore’de Songbun puanları da önemli bir rol oynuyor. Yani, toplumun en küçük yapı taşları, daha baştan, devlet belirlediği bir puan sistemine dayalı olarak oluşup ayrışıyor.

Gitmenin de kolay olmadığı Kuzey Kore’ye yolunuz düşecekse etrafta istediğiniz gibi gezemeyeceğinizi de aklınızda bulundurun. Bir gezi rehberi yapma şansınız olsa dahi emin olun her istediğiniz yeri görmeniz zaten YASAK!

İlginizi Çekebilir :  Tayland'da Keşfedilmeyi Bekleyen En Güzel 21 Ada

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir