La Sagrada Familia Hakkında Bilinmeyen 15 İlginç Özellik

La Sagrada Familia, İspanya Barselona’da bulunan kesinlikle nefes kesen bir kilisedir. Hala tamamlanmayan bu geminin arkasındaki mimar Antoni Gaudí’den başkası değil. Gaudi’nin dünyaca ünlü başyapıtları Barselona’ya yayılmış olsa da, hiçbrisi La Sagrada Familia gibi ilginç bir arka plana sahip değildir. Burayı ziyaret etmeden önce Hristiyan aleminin bu kutsal alanı hakkında bilmeniz gereken bazı inanılmaz gerçekleri sizler için hazırladık.

Yüzyıldan Fazla Bir Sürede Yapıldı

Sagrada Familia projesi için inşaat 1882’de başladı. 1926’da Gaudí öldüğünde, bazilikanın sadece dörtte biri tamamlandı. Her ne kadar Gaudí son birkaç yılını bu projeye adamış olduğundan emin olunsa da, yaşamı boyunca bitmeyeceği belliydi. İnşaatın son aşamasına 2026 yılında gelineceği tahmin edilmektedir.

Dünyanın En Uzun Sürede Yapılan İnşaatı

150 yıl kesinlikle bir şey inşa etmek için uzun bir süre olsa da, şunu düşünün: La Sagrada Familia tamamlandığında, inşaatı Mısır Piramitlerinden daha uzun sürecek ve Çin Seddi’nden sadece 50 yıl daha az sürecek. Bu oldukça şaşırtıcı bir bilgi olsa gerek.

İçerisi Önceden Okuldu

La Sagrada Familia’nın yapımının ilk günlerinde Gaudi, Sagrada Familia Okulları binası olarak adlandırılan bir okul inşa etti. Okul, inşaat işçilerinin çocuklarının katılması için inşa edilmiş, babaları günlerini ve gecelerini tüm Avrupa’daki en görkemli yapılardan birini inşa ederek geçirmişlerdir. 1909 yılında tasarlanan okul, şimdi Sagrada Familia’da bir serginin yeri. Gaudí çok düşünceli bir adam gibi görünüyor.

İlginizi Çekebilir :  Barselona Gezi Rehberi

Bilgisayar Olmasaydı Yapımı Daha Uzun Sürecekti.

İnşaata 1800’lerin sonlarında başladığı zaman, projeye güvenecek bilgisayar veya dijital animasyon yoktu. Geçmişte, inşaatçılar bu büyük yapıyı doğru bir şekilde ortaya koymak için kağıt eskizlerine güvenmek zorunda kaldılar. Ancak, 20. yüzyılın ortalarında bilgisayarların buluşu sayesinde, ilerleme hızlanmaya başladı.

La Sagrada Familia, UNESCO Dünya Mirası Sit Alanıdır

La Sagrada Familia, tamamlanması uzun yıllar alacak olsa da, 1984’te UNESCO Dünya Mirası olarak belirlendi. Bu tasarım, büyük ölçüde eşsiz mimarisi ve Gaudí’nin çok yenilikçi ve sanatsal bir şey yaratma kabiliyeti nedeniyle ortaya çıktı. Ancak bu bir sürpriz değil; La Sagrada Familia, Gaudi’nin bu kategoriye giren yedi binasından biridir.

Artık bir katedral değil

La Sagrada Familia’nın inşaatına başladığında, basit bir Roma Katolik kilisesi olarak düşünülüyordu. Daha sonra bir katedral olarak belirlenmiş ve daha sonra 2010 yılında Papa Benedict XVI  burayı bir bazilika ilan etmiştir. Bu ayrıma aşina olmayanlar için bu katedral bir piskoposun yeridir, bu nedenle bina için büyük bir onur olduğu ortaya çıkmıştır.

18 Kulenin Her Biri Önemli

La Sagrada Familia tamamlandığında 18 kulesi olacak. Kulelerin 12’si havarileri temsil edecek, dördü evanjelistleri temsil edecek, biri Bakire Meryem için belirlenecek ve elbette sonuncusu yani en yüksek olanı İsa Mesih’i temsil edecektir. Ancak, şu anda sadece sekiz kule var.

Gaudí Burada Gömülü

La Sagrada Familia, Antoni Gaudí’nin mezarına ev sahipliği yapmaktadır. Binanın yer altında bulunan kısmını gezen ziyaretçiler, mezarı rahatlıkla görebilirler. Mezar, her biri farklı bir figüre adanmış dört şapel ile çevrilidir. Gaudi’nin mezarı El Carmen Virgin’e adanmış şapelde tutulur.

İnsanlar Burayı Ele Geçirmeye Çalıştı

1936’da İspanya İç Savaşı’nın ortasında, bir grup anarşist Sagrada Familia’ya girdi ve burayı ele geçirmeye çalışmıştır. Bu nedenle inşaatın yapımında kullanılan birçok önemli malzeme kaybolmuş olmasına rağmen, sadece birkaçı kurtarıldı. Tarihte bu dönemde, yapının tüm inşaatı bariz nedenlerle son derece yavaştı.

Tartışmalı Cepheler

La Sagrada Familia’da üç cephesi var ve Nativity Cephesi Gaudí’nin kendisi tarafından tamamlanmıştır. Passion Cephesi ve Zafer Cephesi çok daha sonra inşa edilmiştir ve Mesih’in haç heykelleri Josep Maria Subirachs tarafından tutku cephesine eklendiğinde, pek çok kişi çok soyut olduklarını, Gaudi’nin tarzı ve vizyonundan uzaklaştıklarını savundu.

Doğa, Mimarı Tasarımda Önemli Bir Rol Oynadı

Çoğu katedral ya da dini kuruluş düz bir yapıya sahip olmasına rağmen, Gaudí buranın doğaya benzemesi için inşa edilmesi gerektiğini düşünüyordu. Gaudí, doğal kemerlerin nasıl oluşacağını görmek için tavandan bir ip sardı ve gördüğü şeylere göre La Sagrada Familia’nın iç tasarımını tasarladı.

İlginizi Çekebilir :  Rumba de Barselona- İspanya

Yüksekliği Olağanüstü

La Sagrada Familia tamamlandığında, tüm Avrupa’da en uzun dini bina olacak. Ortadaki merkez kule 170 metre yüksekliğe ulaşacak. Güçlü bir boyuta sahip olmasına rağmen, Gaudí insan yapımı hiçbir şeyin Tanrı’nın çalışmalarından daha yüksek olmaması gerektiğine inanıyordu. Nihai yüksekliğin, aynı zamanda şehrin en yüksek noktası olan Barselona’daki dağ Montjuïc’den bir metre daha az olması tesadüf değildir.

İçeride Asansörler Var

Tamam, bu kadar yüksek bir yapının içinde asansör var olması o kadar da şaşırtıcı değil, ama kulelerin ne kadar ince olduğuna baktığınızda, bunun nasıl çalıştığını merak edebilirsiniz. Willy Wonka’nın yarattığı sihirli cam asansörler olmasalar da, ziyaretçilerin yapının en alçak ve en yüksek kısımlarını görmelerine izin veriyorlar. Elbette, asansörlerden çıktıktan sonra, şehrin muhteşem manzarasını görebileceğiniz kulelere ulaşmak için sıska yürüyüş yolları ve merdivenlerden geçmeniz gerekecek.

Karmaşık Sembolizm

Gaudi’nin bu yapısının her tarafında tonlarca sembolizm var. Dini sembollerin dışında, dikkat etmeniz gereken iki tane şey daha var. Birincisi, iç sütunlar aslında ağaçları andırır ve onlara baktığınızda şekilleri sürekli değişir, çünkü gerçek ağaçlar görünür. Ayrıca, hem yeryüzünü hem de denizi temsil eden bu sütunları tutan bir kaplumbağa figürü de vardır.

Yolculuğunuz devam ediyor

La Sagrada Familia’yı yakında ziyaret etmeyi düşünüyorsanız, iki kez düşünmeyin. Her yıl üç milyon ziyaretçi bu projeyi destekliyor ve bu da yıllık yaklaşık 25 milyon avroya mal oluyor. Ziyaret ettiğinizde (bağışçıların yanı sıra) katkılarınız sayesinde, bir başyapıtın yapımında yer aldığınızı söyleyebiliriz!

Bu bilgiler sayesinde burayı tekrar ziyaret etmeyi düşünebilirsiniz. Emin olun farklı bir bakış açısıyla burayı tekrar görecek ve şaşıracaksanız. Ayrıca ilk defa gidiyorsanız şanslısınız, çünkü gidenlerin bile bilmediği bir çok bilgiyi öğrenmiş oldunuz. Keyifli geziler!

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir