Senegal'de Kırmızı Göl : Lac Rose

Lac Rose Gölü (Retba Gölü) : Pembenin Sıvı Hali

Lac Rose hakkında biraz daha bilgi sahibi olmak isteyenleri böyle alalım, çünkü pembe gölü anlattık bile!

Lac Rose eşsiz doğanın içinde yer alan sayısız nefes kesici güzellikten biri. Özellikle doğayı ve doğal güzellikleri keşfetmek için yola çıkan gezginlerin de mutlaka uğrak yerlerinden biri olmalı. Bir masalın içinden çıkmışçasına var olan güzelliği ile Lac Rose gökyüzünde ve dünyanın suyla kaplı bölgelerinde görmeye alıştığımız mavi renk adına ezber bozuyor ve pembe bir göl ile bizi buluşturuyor. Peki, nasıl oluyor? Hepsini anlattık.

Pembe Göl Nerede?

Bu güzeller güzeli doğa harikası Senegal’de bulunuyor. Yani, yolunuz oraya düştüğü zaman mutlaka ilk durağınız olmayı da hak ediyor. Cap-Vert yarımadasının kuzeyi boyunca uzanan göl Senegal başkenti olan Dakar’ın da 30 km kadar kuzeydoğusunda yer alıyor.

Lac Rose’un Büyüsü Nedir?

Pembe göl hakkında bilgi isteyenleri biraz daha aydınlatalım. Elbette masal gibi görünen bu göl bir masal değil. Her milimetreküpü gerçek. Pembe rengi de bir elfin ya da büyücünün iyilik dolu değneğinin dokunuşu ile ortaya çıkmış değil. Her gerçek gibi bunun da bilimsel bir açıklaması var.

Pembe göl içinde bulunan Dunaliella Salina adından algleri bulunuyor. Bu algler suya pembe rengini veriyor. Algler, yani su yosunları gün ışığını aldıkları zaman kırmızı renk pigmentlere sahip oldukları için bu rengi yansıtıyorlar.  Tabii kırmızının bu kadar yoğun görülmesi yerine, pembe bir rengin ortaya çıkmasında bembeyaz kumların da etkisi olduğunu belirtelim. Yani, kırmızı pigmentlerden yansıyan kırmızı ışık, beyaz kumlardan yansıyan beyaz ışık ile bir kırılmaya uğruyor ve ortaya “piremses” gibi bir göl çıkıyor. 🙂

Gölün pembe rengini net bir şekilde görebilmek için en uygun sezonu ise Kasım ve Haziran arası oluşturuyor. Havanın açık olduğu bu sezon boyunca yosunlar gün ışığını bol bol absorbe edip bol bol pembe rengi yansıtıyorlar. Bununla birlikte yağmur sezonu açıldığı zaman -ki bu da Temmuz ve Ekim arası oluyor- gölün rengini capcanlı hali ile görmeniz pek mümkün olmuyor.

Tatlı Görünür Ama Yakar

Bu masum ve dingin görüntüsü ise size hemen yanıltmasın. Yani renginden yola çıkarak gölün pamuk şeker tadında olduğunu düşünürseniz diliniz yanabilir. Emin olun, için %40 oranın tuz bulunuyor. Bu oran o kadar yüksek ki bir insanın bu gölde batması mümkün değil. Hiç yüzme bilmeseniz bile suyun kaldırma kuvveti size yüzmeyi, yine beceremezseniz suyun üzerinde durmayı istemeseniz bile öğretir. Fizik kuralları pembe tanımaz! 🙂

Pembe göl Senegal’de ticaretin de bir kolunu oluşturuyor. Göldeki tuzdan ticari amaçla da faydalanılıyor. Batı Afrika’nın yerel halkının kadın ve erkeklerden oluşan 3000 kişilik bir ekibi gölden tuz çıkarmak için çalışıyor. Günde 6 – 7 saat çalışan işçilerin çıkardığı tuz ise başlıca olarak Senegalli balıkçıların yakaladığı balıkları muhafaza etmek için kullanılıyor. Bu arada merak etmeyin; bu kadar yüksek oranda tuz çıkarmak için göle giren işçilerin koruyucu birer kıyafetleri var ve bu sayede derilerine bir zarar da gelmiyor.

İşte pamuk şeker renginde ve çubuk kraker tadındaki pembe göl hakkında biraz da olsa fikir vermiş bulunuyor. Yine de gidip görmeden anlaşılacak gibi değil. Hakkında hiçbir şey bilmeseniz bile güzelliği ile sizi büyülemeye yetecek olan Lac Rose, diğer adıyla Lake Retba Senegal’de sizi bekliyor! 🙂

İlginizi Çekebilir :  Fas'ın Mutlaka Görülmesi Gereken En Güzel 10 Kasabası

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir