Lili Marlene’in Aşkı İçin: Almanya’da Görülmesi Gereken Yerler

Bu hüzünlü ama güçlü bir aşkın melodisini kulaklarınızda duydunuz, değil mi? O zaman sıra gözlerinizde! Bavulu toplamadan önce size Almanya’da gezilecek yerler listesi veriyoruz! Gidince kadeh kaldırmadan, köpüklü ve soğuk biranın tadını alamadan dönemeyeceğiniz Almanya’nın harikulade şehirlerinde turlamak, kültürel zenginliklerini tanımak ve Avrupa’nın en ünlü ülkelerinden birinde keyifli vakit geçirmek isteyenleri düşündük. Biz keyifle hazırladık, siz de keyifle okursunuz umarız.

Aachen Katedrali

İhtişamlı mimarisi ile Berlin’de bulunan katedral 700’lü yılların sonlarında inşa edilmeye başlandı. Şarlman’ın emriyle inşa edilen Aachen Katedrali “Azize Meryem Katedrali” olarak da biliniyor. Alman Kralları ve Kraliçeleri’nin taç giyme törenlerinin yapıldığı sekizgen bazilikası ve kümbetiyle görülmeye değer bir tarihi yapı.

Berlin Duvarı

Berlin’e kadar gittiyseniz Almanya’nın tarihi yerleri arasında en bilineni olan Berlin Duvarı’nı da görmelisiniz. Avrupa’da hala “Utanç Duvarı” olarak anılan bu yapı soğuk savaş zamanlarında bir ülkenin Doğu ve Batı olarak ayrımının ve iki farklı ülke tarafından yönetilmesinin acımasız gerçeğinin bir kanıtı.

Bremen Belediye Binası

Bir devlet binasını görmek size ilk etapta ilginç gelmeyebilir. Ancak aklınıza hemen karamsar bir tablo gelmesin. Estetiğin ve güzelliğin izlerini taşıyan Bremen Belediye Binası Almanya’da mutlaka görülmesi gereken yerler arasında bulunuyor. Avrupa Gotik sanatının ve Weser Rönesansı’nın en başarılı mimari örneği akşamları ışıklarla birlikte daha da büyüleyici görünüyor.

Hohenzollern Kalesi

Sttutgart’ta mısınız? O zaman ilk işiniz Hohenzollern Kalesi’ni görmek olsun. Adını aldığı Hohenzollern Hanedanlığı tarafından, 855 metre yüksekliğinde bir dağın tepesine yaptırılan kalenin bir masaldan çıkmış olmadığına inanamayacaksınız. Yemyeşil bir alanın içinde kaleden görülen manzaranın da nefes kesici olduğunu hemen belirtelim.

İlginizi Çekebilir :  Stockholm Gezi Rehberi-İsveç

Frankfurt Römer Meydanı

Almanya’da gezilecek yerler Frankfurt söz konusu olduğunda akla Frankfurt Römer Meydanı’nı getiriyor hemen. Geçmişi Romalılar’a kadar uzanan bu alana adım attığınızda atmosferin sizi büyüleyeceği kesin. Noel zamanı gidip de harika elma şarabının tadına bakamasanız da üzülmeyin; birbirinden lezzetli sıcak şarapların adresindesiniz!

Goethe Müzesi

Söylemeden geçmek ayıp olur tabii; Frankfurt, Goethe’nin de doğduğu şehir. Eğer siz de Faust’un yazarının doğduğu eve bir ziyarette bulunmak istiyorsanız Almanya’da gezilecek yerler listesi içinde Goethe House da olmalı, diyoruz. Çocukken oynadığı kuklayı ve erken dönem eserlerinin durduğu odasını görmek edebiyat tutkunları için harika olacaktır.

Hedielberg Sarayı

Almanya’nın en bilinen tarihi yerleri hakkında bilgi arıyorsanız Hedielberg Saray’ının nefesinizi kesecek olduğu bilgisini hemen verelim. 14. Ludwig’in askerleri tarafından tahrip edilmiş olmasına rağmen hala ihtişamını koruyan saray Almanya’nın en bilinen harabelerinden biri.

Köln Katedrali

632 yıl! Katedralin yapımından bahsediyoruz. İnşası 632 yıl süren bu yapıyı gördüğünüzde bunca zaman gerektirenin ne olduğunu anlamak hiç de zor olmayacak. Köln’de bulunan bu tarihi katedralin 1880 yılında hizmete açılmasından bu yana ziyaretçisinin az olmadığını belirtmekte fayda var. Köln’e gittiyseniz mutlaka gezmelisiniz.

Rezidans Würzburg

Yapımı neredeyse 60 yıl süren Barok tarzındaki bina mimarı Balthasar Neumann tarafından inşa edildi. UNESCO tarafından Dünya Miras Listesi’ne alınan yapı İkinci Dünya Savaşı’nda çok büyük oranda zarar görmüş bulunuyor. Tavanında bugüne kadar çizilmiş en büyük freski barındıran Rezidans Würzburg mutlaka görülmesi gereken bir yapı.

Speicherstadt

Hamburg’a gittiyseniz burayı mutlaka görmelisiniz. Hamburg Limanı’nda bulunan ve dünyadaki en büyük depolama alnı olan Speicherstadt, Franz Andreas Mayer tarafından inşa edilmiş. Baumwall ve Oberhafen arasındaki bölgeyi içine alan bu tarihi yapının dokusunun sizi de büyüleyeceğine eminiz.

Artık elinizde bir liste de olduğuna göre Almanya’yı keşfetmeye hazırsınız! İyi eğlenceler. =)

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir