low cost uçak bileti

Low Cost Havayolu Nedir, Ne Değildir?

İnsanların çok ucuza uçak bileti aldıklarını duyuyor ve nasıl aldıklarını merak mı ediyorsunuz? Low cost yani düşük maliyetli havayolu firmaları sayesinde gerçekleşen bir olay bu. Peki low cost uçuş nedir? Bu sorunun cevabıyla beraber “Ucuz uçak bileti almak için ne yapmalıyım?” sorusunun da cevabını vermek adına sizlerle bu yazımızı paylaşıyoruz.

Öncelikle düşük maliyetli uçak bileti almanız kuyrukta seyahat edeceksiniz anlamına gelmiyor! Diğer yolculardan daha niteliksiz bir muamele göreceğiniz anlamına da gelmiyor. Hakkınız olan şeylerden vazgeçmek değil, ihtiyacınız olmayan hizmeti almamanız için ortaya çıkmış bir sistem low cost.

Düşük Maliyetli Havayolu Özellikleri

Bu sistem oldukça basit bir mantığa dayanıyor. Türkiye’de bilinen Pegasus örneği üzerinden incelersek daha iyi anlaşılacağını düşünüyoruz. Pegasus havayollarının bilet fiyatlarının genellikle piyasadaki en ucuz fiyatlar olduğu dikkatinizi belki çekmiştir. Peki Pegasus ne yapıyor da biletlerini uygun fiyattan satışa çıkarabiliyor? Bu sadece biz yararlanalım diye değil aynı zamanda da bir satış stratejisi. Bilet fiyatına belirli bir ağırlığın üstündeki bagajlar, online koltuk seçimi, uçağın içinde servis edilen yemek ve su dahil değil. Bu masraflardan kısan Pegasus, biletleri diğer firmalara göre çok daha uygun fiyatlardan satabiliyor. Tüm bunlar elbette en konforlu uçuşu yaşamanız için değil, cebinizi yormadan yolculuk edebilmeniz için. Eğer isterseniz uçakta -uçak fiyatlarıyla satılan- yiyecek, içecek, hediyelik eşya, alkol gibi ürünler tabii ki mevcut. Düşününce çok da gerekli değil. Örneğin, 2 saatlik bir uçuşla Avrupa’ya gideceğinizi varsayalım. Uçuş zaten çok uzun olmadığından yiyecek içecek gibi hizmetlerden kısılarak bileti uyguna fiyata denk getirmiş olmanın keyfi ağır basacaktır eminiz. Eh, bu denli uygun fiyata bilet alıp “Su bile ücretli” dememeniz, ayarlamalarınızı ona göre yapmanız gerekiyor. Türkiye’de uçak kullanımı son 10 yılda çok yaygınlaştığından ve öncesinden sadece ekonomik durumu çok iyi insanların karşılayabildiği bir ulaşım hizmeti olduğundan  düşük maliyetli havayolu veya diğer adıyla low cost carrier nedir sorusunun cevabı bizim için önemli görünüyor.

Ucuza bilet nasıl bulunur

Türkiye’de low cost şekliyle hizmet veren firmanın Pegasus olduğundan bahsettik. “Peki yurtdışında hangi havayolu firmalarını tercih edebilirim?” diye soruyorsanız onu da cevaplayalım.

Ryan air, uçuşlarınızda tercih edebileceğiniz düşük maliyetli havayolu firmalarından birisi. İrlanda menşeili firma, aşırı ucuz biletleriyle nam salmış durumda. Artık uçak kullanmanın neredeyse günlük bir ulaşım şekli olduğu günümüzde, Ryan air adındaki bu firma, size uçakta bir hizmet sunmuyor, valiz hakkı tanımıyor ve koltuklarınızı kendinizin seçmesine izin vermiyor. Tüm bunlar kulağa kötü gelmiş olabilir ama bilet fiyatları sudan ucuz! Tam öğrenci ve gezgin işi. Fazla konfor arayışı gezme ruhuna aykırı zaten!Bir diğer lowcost firması da Wizz Air. Doğu avrupa menşeili firmadan 1 euro gibi komik fiyatlara bile bilet denk getirebilirsiniz promosyon dönemlerinde. Kısıtlı bagaj hakkı ve uçakta yemek yememeyi önemsemiyorsanız hiç durmayın biletlerinizi alın!

Size bu yazımızda düşük maliyetli havayolu firmalarının ne olduklarını, ne olmadıklarını ve ne şekilde biletlerini bu denli uygun fiyatlara satabildiklerini aktarmaya çalıştık. Artık low cost denildiğinde, ne olduğunu çok iyi bileceksiniz! Okuduklarınızın size faydalı olduğunu ve sizi gezmeye yüreklendirdiğini umuyoruz. Ucuz uçak bileti bulmak insanı gezmek konusunda cesaretlendiren bir unsur. Örneğin, önce 5 euroya bilet alıp sonra pasaport ve vize çıkaran insanları duymuşsunuzdur. Sizin de hayatınız yeni kültürleri tanıyacağınız ve hiç sıkıntı yaşamadan gezebileceğiniz kadar bilgi ve sevgi dolu geçsin efendim, iyi yolculuklar!

İlginizi Çekebilir :  Mutlaka Görülmesi Gereken Türkiye'deki Mağaralar

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir