Luzon, Visayas, Mindanao: Filipinler’in 3 Harika Ada Grubu

Filipinler’de 7.000’den fazla ada olsa da, sadece 2000 adada insanların yaşadığı söyleniyor. Her yaşanabilir ada, Luzon, Visayas veya Mindanao gibi ülkenin ana ada gruplarının gölgesinde kalıyor. Bu bölgeler sadece coğrafi amaçlar için bölünmüş değil, aynı zamanda her ada grubunda farklı özellikler, gümrükler, diller bulunuyor. Bu sayede ada grubundan bir diğerine seyahat ederseniz sanki farklı bir ülkeye gelmiş gibi hissediyorsunuz. Arkanıza yaslanın ve bu adalar hakkında daha fazla bilgi edinin.

Luzon

Adada konuşulan dil Tagalogca. Tagologca’da kuzey kısım anlamına gelen Luzon, ülkenin en büyük adasıdır. Bu nedenle, üç ada grubu arasında en büyük nüfusa sahip olması normaldir. 42,458 metre karelik bir alana sahip olan Luzon, dört büyük alana ayrılmıştır – Kuzey Luzon, Merkez Luzon, Güney Luzon ve ülkenin ekonomik, sosyal, kültürel ve finansal kalkınma merkezi olan Ulusal Başkent Bölgesi.

Dünyanın en büyük 15. adası olarak kabul edilen ada, Palawan, dağlık araziler, Mt. Pinatubo, mükemmel koni şeklinde Mt. Mayon, Taal Volkanı yanındaki sıra sayısız göl, nehir ve ovalardan oluşuyor. Ayrıca bu ada gruplarında konuşulan diğer diller ise Ilocano, Kapampangan, Bicolano ve Pangasinense’dir.

Visayas (Visayan)

Luzon ve Mindanao bölgeleri arasında, kara alanı açısından en küçük bölge olan Visayas’ta küçük, dağınık adalar bulunmaktadır. Visayan adası Filipin tarihinde, Ferdinand Magellan’ın küçük adalarından birine götürdüğü sefer sırasında ülkeyi keşfettiği için önemli bir rol oynar. Tarihçilere göre, Visayas kelimesi, Visayan adalarının bazılarını yöneten güçlü Malayan Srivijaya İmparatorluğu’nun adını almıştır.

Zengin tarihinin yanı sıra Visayas, dini geleneklerin onuruna layık görülen Dinagyang, Ati-atihan ve Sinulog festivalleri gibi çok ünlü kültür etkinlikleri ile de ünlüdür. Hem yerli hem de yabancı turistler Boholay’daki beyaz kumlu plajları, Bohol’daki Çikolata Tepeleri’ni ziyaret etmek ve Cebu Şehri’nde balina köpekbalıkları görmek için Visayas bölgesine gidiyorlar. Bu bölgede, konuşulan üç ana dil ise Cebuano, Waray ve Hiligaynon.

İlginizi Çekebilir :  Hong Kong Gezilecek Noktalar

Mindanao

Mindanao, üç ada grubundan oluşur ve Filipinler’in en güneyindeki en büyük ikinci ada ülkesidir. Tarım, balıkçılık, ormancılık vb. ülkenin GSYİH’sinin en önemli katkılarını oluşturan parçalardır. Filipinli Müslümanların çoğunluğu bu ada grubunda, özellikle de Otonom’da yaşar. Müslüman Mindanao Bölgesi (ARMM) Borneo adasının yakınında olduğu için tarihçiler Mindanao sultanlarının, onları İslam dinine tanıtan Borneo liderleri ile tanıştıklarından bahsetmiştir.

Bu ada grubu çoğunlukla dağlık manzaralara sahip ve 250’den fazla kuş türüne ev sahipliği yapıyor. Ülkenin en yüksek dağı, Mt. Apo ve Filipin Eagles’ın koruma merkezi Mindanao bölgesinde bulunmaktadır. Bölgenin çevresindeki suların da derin deniz balıklarına ev sahipliği yaptığı bilinmektedir ve Surigao del Sur’da bulunan Enchanted Nehri, günümüze kadar bir gizem olarak kalmaktadır. Ayrıca Mindanao bölgesinde, kendi gelişim merkezi olan Davao kentini bulabilir ve dünyanın en güvenli şehirlerinden biri olduğu söylenen bu yerde harika bir tatil yapabilirsiniz.

Filipinler adaları dağılmış ve coğrafi konumu bazen ülkenin kalkınmasına bir engel teşkil ederken, üç büyük ada bölgesel farklılıklara rağmen Filipin geleneklerini ve kültürel uygulamalarını güçlendirmeye ve korumaya katkıda bulunur. Bu yüzden bu üç ada grubu Filipin’ler için oldukça önemlidir.

Farklı bir tatil arayışında olanlardan biriyseniz herkesin ziyaret ettiği Boracay gibi adalardan vazgeçip bu adaları keşfetmek sizi başka bir hayatla tanıştıracaktır. Gidenlere şimdiden iyi keşifler!

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir