Macaristan gezi rotası

Macaristan Gezilecek Yerler

Orta Doğu Ve Balkanlar’dan gelen soğuk havaya bir iade-i ziyaret yapmayı düşünenler için mis gibi bir Macaristan listesi hazırladık. Hemen okuyun!

Efendim, gezilecek yerlerini anlatacağımız Macaristan hakkında bilgi vermeye onların söylemiyle  başlayalım: “The country surrounded by itself”. Gerçekten de etrafı kendisi ile sarılı bir ülke burası. Çünkü başından geçmiş onca savaştan sonra toprakları küçüldükçe birçok Macar da komşu ülkelerde yaşamaya başlar hale gelmiş. Ama küçülse de ünü büyümeye devam etmiş. Paprikası, macar salamı ile mutfağıyla, sutopu sporundaki başarısı ve Orta Avrupa’nın en çok turist çeken ülkelerinden biri olmasındaki namıyla her gezginin durağı olmuştur, olacaktır. Sebepleri de saydığımız kadar değil elbette. Mimariden kültürüne, hatırı sayılır derin tarihine kadar her yönüyle turistlerin ilgi odağı olması için bir sebebi var. Biz de bu odak noktalarından bazılarını sizin için derledik, toparladık. Size düşen de yazıyı okuyup Macaristan Konsolosluğu resmi web sitesi’ne girmek ve işlemlere başlamak olacak. Haydi bakalım!

Parlamento Binası

Zaten görmemeniz de imkansız. Bu devasa ve muazzam mimariye sahip binanın Budapeşte’nin en görkemli yapısı olduğunu söylersek abartmış olmayız. Zira, Avrupa’nın da 3. en büyük parlamento binası olması kendileri. Binanın 691 odası bulunuyor. 96 metre yükseklik ile şehrin en yüksek yapısı olan bian neo-gotik mimari harikası.Ayrıca bu yükseklik bir tesadüf değil; Macaristan Krallığı’nın kuruluş tarihi olan 1896 yılına da bir gönderme. Din ve devlet işlerini ayıran bir sembol niteliğinde olan bina aynı zamanda kraliyet mücevherlerinin ve tacının da yuvası.

Tuna Nehri

Budapeşte’ye gidip Tuna Nehri’ni görmemek tabii imkansız. Zaten nehir, şehri ikiye ayırıyor. Macaristan turistik yerler denince akla gelmesi kaçınılmaz olan Tuna Nehri’nde yapabileceğiniz tekne turları size şehrin iki yanınından da harika manzaralar sunacak. Ayrıca nehir kenarında yürüyüş yaparsanız Tuna Nehri heykellerini de görebilme şansınız var. Bunlardan en ünlüsü “Küçük Prenses” ve “Tuna kıyısındaki ayakkabılar” heykelleridir. Budapeşte’yi biraz daha gezmek isterim diyorsanız, sizi Macaristan Budapeşte gezilecek yerler listesine alıp bilgilendirelim.

İlginizi Çekebilir :  Budapeşte Gezilecek En İyi 10 Yer

Hévíz Gölü

Budapeşte dışında da gezmeniz gereken Macaristan şehirleri ve o şehirlerde görülmeye değer yerler var. Bunlardan biri de Zala. Kendisi dünyanın en büyük termal gölü olan Hévíz Gölü’ne ev sahipliği yapıyor. Gölün suyu çok hızlı bir şekilde yenileniyor. Bu açıdan da sağlık turizminin en özde noktalarından birini oluşturuyor. Suyun içinde bulunan yayarlı miktardaki kükürtlü maddeler gezme keyfinize sağlık katsın isterseniz, Zala’ya uğramadan dönmeyin.

Hortobagy Ulusal Parkı

Debrecen’deki Büyük Ova’nın bir parçası olan park aslında 800 kilometrekarelik bir alana yayılmış bulunuyor. Park, Macaristan’da kurulan ilk milli parka özelliğine de sahip ve gördüğünüz anda UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne neden girdiğini anlaşılıyor. Birçok canlı türüne ev sahipliği yapan parkı en çok kuş gözlemcilerinin seveceğiniz düşünüyoruz, çünkü 342 farklı tür yaşıyor burada. Yanı sıra birçok başka canlının da evi olan parkta yürüyüş yapabilir, bisiklete binebilir ya da Tizsa Gölü’nde botla gezebilirsiniz.

Neo-Romanesk Katedrali

Epey uzun bir tarihi var katedralin. Roma İmparatorluğu’na kadar uzanan geçmişi boyunca inşası ve yapımı farklı zaman dilimlerinde yenilenmiş bulunuyor. Katedralin inşası 1064 yılında yapılmış. Romanesk mimari örneği olan bu yapımın ön cephesi ise 1882 ile 1891 yılları arasında tamamlanmış. Günümüzde bulunan haliyle ise bir 19. yy yapımı. Kulelerinin yüksekliği 60 metre olan katedralin 1064 yılına ait olan ancak artık yeni yapımında bulunmayan parçaları ise sergileniyor. İçindeki atmosfer ise nefes kesiyor.

Szentendre Kasabası

Macaristan’da yaşamak nasıl olurdu, diye düşünenlere söyleyebiliriz ki birçok farklı kültürün izleriyle, yoğun bir tarihi yapıyla ve enfes mimari örnekleriyle çevrili olmak demek. Szentendre Kasabası da buna bir örnek. Pest ilçesinde yer alan kasaba Sırplara da ev sahipliği yapmış. Ancak 19. yy’da Macarlar, kasabadaki Sıprlar’ın asimile olmasına neden olmuş. Kasabada bulunan Macar Açık Hava Müzesi size buranın tarihiyle ilgili daha fazla bilgi verecek bir yer. Bunun dışında kasabanın ana meydanı ise size çok da yabancı gelmeyecektir. Daha önce okuduğunuz dergilerde rastgelmiş olmanız mümkün. Siz yine de ayrı ayrı geçmişleri bulunan evlerin olduğu meydanı bizzat gidip görün.

Szeged Kasabası Katedrali

Szeged de bir başka tatlı Macar kasabası. Ülkenin genelinde olduğu gibi burada da bulabileceğiniz thermal banyolarda iyice rahatladıktan sonra kasabaya ün katmış olan katedrali gezmenizi tavsiye ederiz. Katedralin çok köklü bir tarihi bulunmuyor ama muazzam bir mimarisi olduğunu kesinlikle söyleyebiliriz. 1930 yılında tamamlanmış olan yapı aynı zamanda Macaristan’ın da dördüncü büyük kilisesi. 92 metre yüksekliğindeki kuleleri ve 33 metre yüksekliğindeki kubbesi ile ihtişamlı olan bu yapıyı gördükten sonra, yine Szeged’de bulunan ve Macaristan mutfağının vazgeçilmezi olan yiyeceklerden Paprika Müzesi’ni de gezmeyi unutmayın.

Ülkenin farklı farklı köşelerine gidip, bambaşka eserleri ve gezilecek noktaları görmek için yola çıkmanız yeterli. Üstelik eğer tatil planlarınız yakın zaman içinse 8-15 Ağustos tarihlerinde Danuba Nehri’nin ortasındaki adada düzenlenen ve Avrupa’nın en büyük müzik festivali olan Sziget Festivali’ne de katılabilirsiniz.

Keşfegel ekibi olarak bir ufak da ricamız var: Orta Doğu ve Balkanlar’dan gelen soğuk havayı görürseniz, lütfen buralara bu sıcak havalarda keşfe gelmesini beklediğimizi söyleyin.

 

 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir