Macera dolu ülkeler

Macera Tutkunlarının Mutlaka Gitmesi Gereken Yerler

Macera tutkunları burada mı? Kalp atışı hızlansın! Damarlar genişlesin! Yollar açılsın! Yüksek dozda adrenalin içeren gezi rehberi niteliğindeki bombastic bir yazıyla geldik karşınıza. Kalbi olanlar okumasın, gitmeyi düşünmesin bile! Herkesin seyahat etmek için bir sebebi vardır; iş, tatil, keşif… Bazılarının motivasyonu ise heyecan duymaktan geçer. Ne yaparlarsa yapsınlar içinde heyecan olsun isterler. Biz de zihninize biraz adrenalin enjekte edelim istedik ve size nefis destinasyon tavsiyeleri hazırladık. 3,2,1 Ready?!!

Bagan Bölgesi  – Myanmar

Size hem keşif (hem de tam anlamıyla!) hem de yüksek dozda adrenalin vadeden bu topraklarda mistizmi de iliklerinize kadar hissedeceksiniz. 2000’den fazla tapınağın bulunduğu bölgede bir turist rehberine ya da yönlendirmelere rastlamıyorsunuz. Hislerinize güvenmek ve kötü sürprizleri de hesaba katarak göze almak zorundasınız. Tapınakların içinde yüzyıllık eserlerle de karşılabilirsiniz, kendinizi tapınağın tepesinde, nefes kesici manzaranın önünde de bulabilirsiniz.

Hang En Mağarası (Son Doong) – Vietnam

Gizemin, adrenalin dibine vurmaya hazır olun! 1991 yılında Vietnamlı bir yerli tarafından keşfedilen mağaranın bir sonu yok diyebiliriz. Çünkü mağaranın kendisi 6,5 km uzunluğunda ve hala tümü keşfedilmiş durumda değil. İçine 40 katlı bir gökdelenin inşa edilmesinin mümkün olduğu bu mağarada sadece taşlar, kayalar, yarasalar falan da yok. İçeri giren gün ışığı sayesinde ormanlar oluşmuş, yer yer şelalerle karşılaşmak da mümkün. Ancak uğultusundan korkan içine giremiyor, sizi bilemeyiz.

Qinling Dağı Yürüyüş Parkuru – Çin

Yürüyüş parkuru dediğimizde aklınıza hemen huzur dolu minik adımlar gelmesin. Macera dolu tatil önerileri isteyenler için ideal olan bir parkurdan bahsediyoruz. Taoizm için kutsal görülen bu dağdaki parkur yaklaşık 2133 metre yükseklikte yer alıyor. Parkur sadece bir kişinin yüreyebileceği genişlikte ve korkuluklarla sağlanmış bir güvenlik önlemi falan da yok. “Bana bir şey olmaz, yürürüm” diyenler için tatlı sürpriz de yolun sonundaki çay evi. E, o kadar ölümün kıyısında kalıp da bir çay içmemek olmaz tabii.

Aogashima Adası – Japonya

Adrenalin tutkunu insanlar için bir başka adres de Japonya’da bulunan Aogashima Adası. Sadece görüntüsüyle bile nefesinizi kesecek bu güzellik, bu zarafet aslında patlamaya hazır bir volkan! Tam olarak dışı seni içi beni yakar dedikleri türden işte! Size harika bir manzara ve dingin oluşu içinde huzurlu bir ortam sağlayacak ancak hep de diken üstünde tutacak. Volkan her an faaliyete geçebilir ki bu durumda da ne güzellikten ne de huzurdan bahsetmek mümkün olmaz.

Ölüm yolu – Bolivya

Hani “eceline mi susadın sen” denir ya; işte, susayanların susuzluğunu dindirmek için en direkt kaynaklardan biri de burası. Adrenalin tavan yapsın, doğanın güzellikleri beni büyülesin istiyorsanız sizi Bolivya’ya alıyoruz. Bu yolun bir alternatifi yok ve çift yönlü. Bu yüzden çok fazla kaza olmuş ve ismini de bu tür talihsiz olaylardan almış. Ancak macera tutkunları için de heyecan dolu bir destinasyon haline gelmiş. Eğer cesaretiniz varsa Bolivya’ya gidip Ölüm Yolu’nda bir yolculuk yapabilirsiniz.

Pripyat – Ukrayna

Aslında adrenalinden çok hüznü var ancak insanın tüylerini yine de ürpertiyor. İnsalık utancı diyebileceğimiz Çernobil felaketinden sonra tekrar yaşanabilir radyasyon seviyesine erişmesi 1000 yılı bulacak. Sadece doğanın hükmünün geçtiği Pripyat’ta özel izinlerle düzenlenen turlara katılabilirsiniz. Ancak gezeceğiniz de yerler de sadece radyasyon seviyesinin düşük olduğu yerler. Bu bile insanlığın ne kadar acımasız olabileceğini size gösterirken kanınıza karışan adrenalini hissettirecek.

Artık cesaretin yolculuğuna çıkmak için tek yapmanız gereken çantanızı toplamak ve bu macera içerisine ortak olmak! İyi yolculuklar… =)

İlginizi Çekebilir :  Dünyanın Ziyaret Edilesi En İyi 10 Arkeoloji Müzesi

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 comment