Malezya görülecek yerler

Malezya’da Gezilebilecek En Güzel 10 Yer

Malezya’nın peyzaj, kültür ve aktivitelerde çeşitliliği vardır. Penang’da UNESCO dünya mirasları listesinde bulunan George Town ve Malacca’nın tarihi çekirdeğini gezmek, izole adaları keşfetmek ve Borneo’nun 130 milyon yıllık ormanında vakit geçirmek gibi turistlerin Malezya’da ziyaret edebilecekleri birçok yer vardır. Malezya’da gezilecek yerler arasında işte bizim favorilerimiz.

Malacca City, Malacca

Malacca Eyaleti’nin başkenti Malacca Şehri, tarih ve kültürle dolu. 2008 yılından bu yana UNESCO Dünya Mirası Alanı olarak kabul edilen Malacca Boğazı üzerindeki koloni kenti, mimarisi, yemekleri ve ünlü Jonker Sokağı Gece Pazarı ile ziyaretçileri kendine çekmektedir. Bu tarihi şehir sadece Portekiz ve Hollanda dönemleri yaşadığı gibi, 15. yüzyıl Malacca Sultanlığı da Malay kültürü için “Altın Çağ” olarak kabul edilmektedir. St Paul Kilisesi, Hollandalı valinin resmi konutu olan Famosa Fort ve Stadthuys görülmeye değer yerler arasında bulunuyor.

George Town, Penang

Penang, Malezya’da ziyaret edilecek en önemli yerlerden biridir. Palmiye ağacına benzeyen pinang ağacından adını alan eyalet, anakaradaki Butterworth ve Penang Adasındaki George Town arasında bölünür. George Town resmen açık bir müzedir. Sömürge bölgesi olarak bilinen Penang, çok sayıda İngiliz binası, kilisesi ve Fort Cornwallis’e ev sahipliği yapmaktadır. Buraya geldiğinizde sokaklarda dolaşın, her biri kendi tarzına ve tasarımına sahip geleneksel dükkanları görün ve keşfedin. Sokak sanatı ve duvar resimleri şehrin tüm duvarlarını süslemektedir. Bu tarihi yer, ünlü yemek alanları, canlı bir alışveriş çarşısı ve ülkenin en uzun kahve dükkanı da dahil olmak üzere tapınaklarla birleşmiş halde bulunuyor. George Town’un Malezya’da ziyaret etmek için neden en iyi yer olduğuna dair bir sürü güzel şey var.

The Perhentians, Terengganu

Terengganu sahilinde yer alan ve Güney Çin Denizi’nde bulunan Perhentians denilen küçük takımadalar, Malezya’da ziyaret edilecek en güzel yerlerden biri olarak öne çıkıyor. Bir çok mercan çeşidiyle çevrili olan adalar, Besar, Kecil yani büyük ve küçük olarak isimlendirilmiştir. Kıyıya sarkan kristal berraklığındaki sığ su ile seyrek nüfuslu alanların etrafında uzanan beyaz kumları hayali edin. İşte burası tam öyle bir yer. Bu küçük ve Malezya’da gezilmesi gereken yerler arasında bulunan tropik cennette dinlenmek dışında favori aktiviteler arasında tüplü dalış, şnorkelli yüzme ve kano bulunmaktadır. Ziyaret etmeyi planlayanlar, çoğu otel ve misafirhanenin kapanmasından dolayı 2018 yılında Mart ve Ekim ayları arasında Doğu Monsoon’daki bölgeden uzak durmalıdır.

Danum Valley, Sabah

Danum Vadisi, ekoturizmden dolayı Malezya’da el değmemiş bir ormanı ziyaret etmek için en iyi yerdir. 130 milyon yıllık  dipterocarp (bitki çeşidi) ormanının derinliklerinde yer alan koruma alanı, inanılmaz bir biyolojik çeşitliliğe sahiptir. 438 kilometrekarede yüz binlerce fauna türü olmasa bile yüzlerce çeşitli bitki türü bulunuyor. Danum vadisine gelen şanslı turistler orangutanları, kurnaz filleri ve bulutlu leoparını doğada görebilirler. Ancak Danum Vadisi’ndeki en büyük sorun, daha saf bir çevre sağlaması gereken fakat bunu başaramayan insan yerleşiminin bulunmasıdır. Etrafta yapılan ormansızlaşma çalışmaları Sabah bölgesi boyunca bulunan habitatları harap etmiştir, fakat korunan alan hala sapasağlam duruyor. Bu vadide yapılabilecek faaliyetler arasında deneyimli rehberler eşliğinde yapılan orman yürüyüşleri, gece safarileri ve antik Kadazan-Dusun mezar alanlarını ziyaret etmek bulunmaktadır.

İlginizi Çekebilir :  Luzon, Visayas, Mindanao: Filipinler'in 3 Harika Ada Grubu

Alor Setar, Kedah

Kedah Eyaletini ziyaret eden turistlerin çoğu zamanlarını Langkawi’de geçiriyor. Ancak, popüler adanın yaklaşık 55 kilometre güneydoğusunda (34 mil) Alor Setar adında çekici ve keşfedilmemiş bir şehir bulunuyor. Alor Setar’ın merkezi meydanı, karmaşık Zahir Camii, Büyük Saat Binası, Kraliyet Salonu ve merkez müze gibi bir çeşme ile Sultan Müzesi’ne ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca bölgeye ziyaret gerçekleştirmek isteyen turistler, 218 metrelik ve 250 milyon yıllık Gunung Keriang kireçtaşı tepesini ziyaret edebilirler. Alor Setar’a gelirseniz yakındaki Kuala Kedah’a gidin ve Kuzey Malezya’nın en eskileri olan 17. yüzyıldan kalma bir Malay kalesi kalıntıları arasında yürüyün.

Kota Kinabalu, Sabah

Sabah’ın başkenti olan Kota Kinabalu, ilk başta güzel görünmeyebilir. Ancak alışveriş merkezlerinin ve binaların arkasında muhteşem turuncu-kumlu sahil şeridi, 10 dakika içinde ulaşılan adalar ve ikonik yüzen cami bulunuyor. Borneo’nun en muhteşem gün batımlarından biri için Tanjung Aru Plajı’na gidin, Likas Koyu boyunca yürüyüş yapın ve manzarada muhteşem gözüken adacıklara hayran kalın. Tunku Abdul Rahman Deniz Parkı olarak bilinen beş ada, size şnorkelle yüzme, plajlar ve dinlenme için favori bir günlük gezi vaadediyor. Şehir mesafesinden kısa bir bisiklet yolculuğuyla uzaklaşın ve el değmemiş muhteşem ormanları keşfedin.

Ipoh, Perak

Perak’ın başkenti olan Ipoh, 2017 yılında bir turist patlaması yaşadı ve o günden beri popülerliğini koruyor. Rengarenk çiçeklerle ve ılıman kalker tepeleriyle çevrili ‘Bougainvillea Şehri’ olarak anılan Ipoh, bir zamanlar bilinmeyen bir gezi rotasıydı. Kenti sömürge binalar, geleneksel dükkanlar, bir çok Budist ve Hindu mağara tapınağı çevrelemiştir. Tamamlanmamış eski bir sömürge konağı olan Kellie Kalesi, şehirden kısa bir yürüyüş mesafesindedir ve Malezya’da mutlaka gezilmesi gereken yerler arasındadır.

Cameron Highlands, Pahang

Cameron Highlands, 19. yüzyılın sonundan beri Malezya’da ziyaret edilecek favori yerlerden biri. İngiliz arazi araştırmacısı William Cameron, 1885 yılında bölgeyi keşfetti ve o zamandan beri bir turist merkezi olarak büyüdü. Yaylalarda rakım, yaklaşık 1100 metreden (3609 feet) 1800 metreye (5906 feet) kadar değişir, bundan dolayı ortamda daha serin ve daha taze bir iklim oluşturur. Cameron Highlands’in İngiliz Malaya’nın en büyük tepe bölgesi olması şaşırtıcı değil. Günümüzde bölgede zümrüt yeşili çay tarlaları, çilek ve sebze çiftlikleri ile birlikte muhteşem bir ufuk çizgisi hakim. Turistler, daha serin iklimde yürüyüşe çıkmanın fırsatlarından burada faydalanabilirler. Ayrıca burada muhteşem fotoğraflar yakalayabilirsiniz.

Pangkor Adası, Perak

Tayland’daki Ko Pang Ko’dan türemiş ve ‘Güzel Ada’ olarak tercüme edilen Perak Pangkor Adası, Malacca Boğazı’nda küçük bir takımadadan oluşmaktadır. Balıkçılar, denizciler ve korsanlar için bir sığınak olan ve onlarca yıldır değişmeden kalan Pangkor Adası, turistlere nispeten gelişmemiş bir tropik cenneti yaşama şansı veriyor. Sadece 30.000 kişilik bir nüfusa sahip olan ana adadaki aktiviteler arasında sahilde dinlenmek, motosiklet kiralayarak gezmek, adanın çevresinde dalış ve şnorkelli yüzme bulunmaktadır.

Pulau Tioman, Pahang

Malezya’da deniz tatili isteyenler buraya bir göz atmalıdır. Dünyaca ünlü Time Magazin dergisi geçtiğimiz yıllarda 1970’lerde dünyanın en güzel adalarından biri olarak gösterilen Pulau Tioman adasından bahsetmiştir. Yayından bu yana bir çok şey değişti ve Güney Çin Denizi’nin doğu kıyısında bulunan Tioman Adası, Malezya’da ziyaret edilecek en iyi yer haline geldi. Zengin mercanlar, el değmemiş kumsallar ve yoğun yağmur ormanlarıyla dolu bir iç mekana sahip olan ada, Langkawi adasının kalabalığından sıkılanlara daha tenha bir his veriyor. Favori aktiviteler arasında şnorkelli yüzme, tüplü dalış, ormanda yürüyüş, adanın bisiklet ya da motorlar gezilmesi ve şelalelerin ziyaret edilmesi sayılabilir.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir