Mardin gezilecek yerler

Mardin Gezilecek Yerler

Mardin’de uçaktan indiğinizde, dar labirent şeklindeki caddelerin güzel süslü kapılarını, oyuklu taş cephelerini ve dost canlısı insanların yaşadığı harika bir şehir göreceksiniz. Mardin, Türkiye’nin en görkemli yerlerinden biridir, insan ömründe bir kezde olsa görmesi gerekir.

Sakıp Sabancı Mardin Kent Müzesi

Mardin’deki ilk duraklarınızdan biri, Mardin’in tarihine ve kültürüne kapsamlı bir giriş yapacağınız Sakıp Sabancı Mardin Müzesi olmalıdır. Ordu kışlasının eskiden burada olduğu müzede, tüm eserlerin yabancı dile çevrilmiş bilgileri bile bulunmaktadır. İçerisinde sanat galerisi ve özellikle önemli Türk fotoğraf sanatçılarının eserleri gibi sergilere sahiptir.

Şehidiye Mahallesi, Hükümet Cd. No:10, 47100 Merkez

Kayseriye Çarşısı

Bu tarihi kentin günlük rutinini anlamak için Mardin’in canlı çarşısı mutlaka görülmelidir. Mardin’in dik ve engebeli bir yerinde bulunan bu tarihi çarşının sokaklarında eşekler üzerinde dolaşan sevimli insanlarla karşılacaksınız. Ayrıca kentin süslü simgesel minaresi olan 12. yüzyılda yapılmış Ulu Cami’yi ziyaret etmeyi unutmayın.

Teker Mahallesi, 47100 Merkez

Kasimiye Medresesi

Eski kentin biraz dışında bulunan Kasimiye Medresesi mutlaka görülmesi gereken bir diğer adresiniz olmalı. 1469 yılında inşa edilmiş yapı çok güzel görünüyor. Özellikle ana kapısı ve kemerli sütunlarla örülmüş avlusu sizi etkileyecektir. İki büyük kubbenin altında Kasım Paşa’nın ve kız kardeşinin mezarları bulunmaktadır.

Cumhuriyet Mahallesi, 1711. Sk., 47100 Merkez/Artuklu

Zinciriye Medresesi

Mardin’in diğer görkemli medresesi, kenti kuş bakışı görebileceğiniz Zinciriye Medresesi’dir. 1385’de inşa edilen menderesin içerisinde o tarihte yapılmış ve estetik görünümlü bir çeşme mevcut. Ana girişinde bulunan el emeğiyle yapılmış kapısını mutlaka inceleyin.

Şar Mahallesi, 47100 Merkez

Mardin Artuklu Kervansaray

Mardin kadar güzel bir şehirde, ayrıntılı oymalar ve kabartmalarla kaplı yüzeyleri olan 17. yüzyıldan kalma çarpıcı bir kervansaray bulunuyor olması hiç de şaşırtıcı değil. Şehrin manzarasını ve yapıyı tepeden görmek için üst katına çıkın ve görsel şölene kendinizi bırakın. Ayrıca belirtmek isteriz ki burası şuanda bir konaklama merkezidir.

İlginizi Çekebilir :  Şanlıurfa Gezi Rehberi

Savurkapı Mahallesi, 1. Cd Artuklu, 47100 Merkez

Deyrüzzaferan Manastırı

Mardin’in yaklaşık 10 km güneydoğusunda olan bu Süryani Ortodoks manastırı, mimari önemi nedeniyle günübirlik gezmeye değer yerler arasında bulunuyor. 5. yüzyılda kurulan manastır günümüzde hala faaliyet gösteriyor. Kilise, bir mezar kilisesidir ve içerisinde şaşırtıcı bir taş tavanı bulunan yeraltı odası içermektedir.

Eskikale Mahallesi, Deyrulzafaran Yolu No:1 D:2, 47100 Artuklu

 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir