Marmara Bölgesi’nde Mutlaka Görülmesi Gereken 7 Şehir

Uzun saatler direksiyon sallamadan Avrupa’yı ve Asya’yı birbirine bağlayan Marmara Bölgesi’nde gezilecek ve keşfedilecek çok yer var.

Hafta içi ev-iş arasında mekik dokumayı, monoton bir yaşam sürmeyi kimse istemez. Size tavsiyemiz; hafta sonlarınızı neşelendirecek, sevdiklerinizle birlikte güzel anılar biriktirebileceğiniz, mini turlar düzenleyin. Bu yazımızı Marmara Bölgesi’nde yaşayanlar için derledik. Marmara Denizi’nin etrafını dolanacağınız ya da her hafta sonu bir şehrin tozunu attırabileceğiniz şahane bir tura hazır mısınız?  

Edirne

Osmanlı tarihinde oldukça önemli bir role sahip olan Edirne’yi ziyaret ettiğinizde, mimarisi sizi oldukça şaşırtacak. Kendini her daim geliştirmiş, Yunanistan’a ve Bulgaristan’a yakın olması sebebiyle Avrupa’ya açılan kapımızdır. İkliminin her mevsim verimli olması sebebiyle müthiş bir doğa güzelliğine sahip. Hatta Edirne’yi gezerken söğüt ağaçlarını ve rüzgarda çıkardığı tatlı, hışırtı sesini çok seveceksiniz. Şehri dolaşırken tarihi yapıları ve camileri ile Osmanlı mimarisini tanıma şansını yakalayacaksınız.

Marmara Bölgesi’nde görülmesi gereken yerlerin başında Edirne, Edirne’de görülmesi gereken yerlerin başında ise  Selimiye Camii geliyor. Mimar Sinan’ın ustalık eseri olan Selimiye Camii külliyesi, büyük ve kare şeklinde bir avlu içine inşa edilmiştir. Avlunun içinde medrese ve darülkurrası da bulunmaktadır. Avlunun içinde bulunan medrese şimdilerde Türk ve İslam Eserleri Müzesi olarak ziyaretçilerini ağırlamaktadır.

Tarihte çok sayıda önemli olaya şahit olmuş II. Bayezid Külliyesi’nin, yüzden fazla kubbesi vardır ve çok büyük bir alana inşa edilmiştir.  Bu alan içerisinde cami, hastane, tımarhane, tıp medresesi, imaret, fırın ve erzak deposu vardır.

Edirne tarih turizmi açısından çok zengin bir şehirdir. Rüstem Paşa Kervansarayı, Üç Şerefeli Camii, Eski Camii, Osmanlı Taş Eserleri Sergi Alanı, Muradiye Camii, Sarayiçi, Balkan Savaş Şehitliği gibi çok sayıda gezilecek ve öğrenilecek mekan bulunmaktadır.

Kırklareli

Höyükleri, camileri, çeşmeleri, hamamları, antik tiyatroları, mezarlıkları ve kaleleri ile gezdikçe değeri ortaya çıkan Kırklareli’ni gezmek için 2-3 güne ihtiyacınız var. Yani Marmara Bölgesi’nde gezilecek yerler, listesi çıkarırken hafta sonunuzu dolu dolu geçirmeye hazır olun. Tarihi yapıları ve camilerini gezerken içinize huzur dolacak.

En çok bilinen ve ziyaret edilen camileri arasında Hızırbey Camii, Kadı Camii, Vize Küçük Ayasofya Camii gelir. Babaeski Köprüsü ve Sokullu Mehmet Paşa Köprüsü salonunuza asmak isteyeceğiniz şahane manzara tablolarına benzer. Mağaraları ile doğa turizmi açısından gezginleri mutlu eder. Yenesuyu Mağarası, Kıyıköy Mağarası ve en bilindik Dupnisa Mağarası ile merak edilen şehirler arasındadır. Istranca Dağları ile komşumuz Bulgaristan’ın omzuna kolunu atmış gibidir.

Tekirdağ

Marmara Bölgesi gezi rehberi çıkarıyorsanız Tekirdağ’ı içine almadan olmaz. Sınırlarında Şarköy, Kumbağ ve Uçmakdere olmasıyla hem yaz hem de doğa turizmi için çok uygun koşullara sahiptir. Yemyeşil ormanları, uçsuz bucaksız denizi ile yaz mevsiminde yerli ve yabancı turistlerin ziyaret etmekten keyif aldığı yerler arasındadır. Tarih severleri de mutlu eden ve yine ailece gezerken keyif alacağınız bir rota olacağına şüphemiz yok.

MÖ 4500 yılından beri şehirde yapılan kazılar sonucunda biriktirilen ve tarihe kalıcı bir iz olarak sunulan, Tekirdağ Arkeoloji ve Etnografya Müzesi’nin sadece içi değil mimari yapısı da büyüleyici güzellikte. Rakoczi Müzesi, Namık Kemal Evi, Rüstem Paşa Cami, Hora Feneri ile yine 2-3 günde gezebileceğiniz bir şehir. Yaz mevsiminde de Uçmakdere’de paraşütü deneyin, Şarköy’de denize girin, Kumbağ’da deniz kenarında çayınızı için. Eve dönerken, yüzünüzü güldürecek hatıralara sahip olacağınızdan emin olun.

Kocaeli

Türkiye’nin sanayi merkezi olarak bilinen Kocaeli, son yıllarda kış turizmi için de tercih edilen güzel şehirlerimizden. İstanbul’a çok yakın olmasıyla hafta sonları Kartepe Kayak Merkezi’nin kalabalığını bilmeyen yok. Marmara Bölgesi aile tatil yerleri arayanlar için de nefis bir kış tatili seçeneği sunuyor. Çocuklarınızla, Derince’de bulunan Harikalar Diyarı’nı gezebilir sonrasında Park Lunasan fuar alanında eğlenebilirsiniz. Türkiye’nin ilk gemi müzesi olan Gayret Gemi Müzesi’ni ziyaret ettikten sonra Marmara Bölgesi’nin en büyük etkinlik alanlarından biri olan Seka Park’ta deniz kenarında çayınızı yudumlayın.

İlginizi Çekebilir :  Kocaeli'de Gezilecek En İyi 10 Yer

Bursa

Önemli sanayi şehirlerimizden biri olan ve otomotiv sektörüne canlılık katan Bursa’ya gittiğinizde yapmanız gereken ilk şey; mis gibi tereyağlı, parmaklarınızı da beraberinde yiyeceğiniz harika bir İskender yemek. Enerjiyi Bursa İskender Kebabı ile aldıktan sonra gezmeye başlayabilirsiniz.

Tarihteki önemli konumu ile dünyaca bilinen camileri, medreseleri, türbeleri, hanları, mescitleri ve kaleleri ile tanınır. Doğa güzellikleri ile “Yeşil Kent” olarak adlandırılır. Bunların dışında uzun yıllardır kış turizmine, Uludağ Kayak Merkezi ile büyük bir katkı sağlamaktadır. Dizi ve film çekimlerinin yapıldığı Cumalıkızık Köyü, Osmanlı Devleti’nden kalma tarihi bir köydür ve ziyaretçisi de oldukça çoktur. Yerli ve yabancı turistlerin gözde çarşılarından biri olan Irgandı Köprüsü, az bilinmiş bir mimariye sahip, köprü üzerinde yan yana açılmış bir çarşıdır. Dönüşte evinizin köşesine koyabileceğiniz bir anı almayı unutmayın.

Balıkesir

Marmara Bölgesi’nde gezilecek yerler arasında ailenizle birlikte doyasıya vakit geçirebileceğiniz bir diğer yakın destinasyon da Balıkesir. Özellikle spora düşkün aileler için ideal seçenekler barındırıyor olduğunu da hemen söyleyelim. Son yıllarda doğa sporlarını seven ve kampçıların en çok tercih ettiği Kaz Dağları, Balıkesir’de bulunuyor. Tarihi ve yaz turizminde, Marmara Bölgesi’nde gezilecek yerler arasında ilk sıraları İstanbul’a bile bırakmıyor. Zağnos Paşa Camii, yıldırım Camii, Balıkesir Kuva-yi Milliye Müzesi, antik kentleri ile yoğun bir rota oluşturabilirsiniz. Balıkesir’i kıştan ziyade yazın daha çok ziyaretçisi oluyor. Çünkü masalları andıran ve yine son yılların en çok konuşulan tatil beldesi Cunda Adası’na ev sahipliği yapıyor.

Çanakkale

Denize kıyısıyla ve iklim koşullarıyla yine yaz turizminde önemli bir rol alan şehirlerimizdendir ancak kışın gezilemeyecek olduğunu da kimse söyleyemez. Tarihin en çok konuşulan olaylarının beşiği olmuş, hatta filmlere konu olan Truva Atı dendiği anda aklımıza gelen şehrimizdir.

Şarkılara konu olmuş Aynalı Çarşısı ve Osmanlı Donanması’ndan kalma Nusret Mayın Gemisi ile tarihe bir yolculuk yapın. Çanakkale’nin efsanevi tatlısı peynir tatlısını yemeden sakın ayrılmayın. Yaz mevsiminin vazgeçilmez noktalarından ve yine kampçıların gözdesi olan Assos’u görmedim demeyin. Bu havada size kamp yapın demiyoruz tabii ki, ancak Assos üzerinden geçerken şahane manzaranın keyfini çıkarmaya bakın. Daha da meraklısı olan için gezi rehberini bile hazırladık. Bu yazının sonundan Çanakkale Gezi Rehberi’ne bir tıkla geçebilirsiniz. 🙂

İyi yolculuklar…

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir