Meksika Gezilecek Yerler Listesi

Meksika’da keşfedilecek çok sayıda renkli ve tarihi kasaba var. Birçoğu UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alıyor, ancak çoğu turist bu farklı ve şirin kasabaları keşfetmeden geri dönüyor. Meksika’ya gidecek olanlar için Meksika gezilecek yerler listesini sunuyoruz.

Campeche

Meksika Körfezi’ndeki Campeche, kemerli kapıları ve karmaşık balkonları olan pastel renkli evlerin bolluğuna sahiptir. 17. yüzyılda ağır korsan saldırılarının ardından kent, kalelerle dolu kalın surlar (birçoğu halen ayakta duruyor) dahil olmak üzere kendine has bir savunma sistemi inşa etti. Kent ve askeri tarihin karışımı olan bu yer UNESCO bölgesi haline geldi ve kasabada kapsamlı bir yenilenme ön plana çıktı. Günümüzde Campeche, Meksika’nın en iyi korunmuş sömürge kasabalarından biridir. Buraya gelen turistler kasabaya hayran kalıyorlar ancak az yabancı tarafından keşfedildiği için gizli kalmış yerlerden biri. Yerli halkı çok cana yakın. Farklı olmak isteyen gezginler için burayı Meksika gezilecek yerler listemize almayı ihmal etmedik. Unutmadan, Campeche yakınlarda bulunan Hochob ve Dzibilnocac gibi az bilinen Maya sit alanlarını mutlaka ziyaret edin.

San Miguel de Allende

Zacatecas’tan Mexico City’e uzanan 17. ve 18. yüzyıllarda kullanılan gümüş yolu üzerinde önemli bir durak olarak gösterilen San Miguel de Allende zengin sömürge mirasıyla keşfedilmesi gereken yerlerden. Sarmaşıklı, arnavut kaldırımlı sokakları ve iyi korunmuş İspanyol konakları ile çok sayıda ziyaretçiyi cezbetmektedir. Artı olarak, kentin popülerliğinden dolayı her yerde güzel restoranlar ve özenle restore edilmiş butik oteller göreceksiniz anlamına geliyor. Keşfiniz sizi susuz bırakabilir ancak San Miguel’in içki içmek için çarpıcı noktaları var. Mesela; La Posadita’daki çatı katı terasına gitmeyi unutmayın. Kentin en büyük kilisesi olan Parroquia’nın kubbesinin tam karşısında bulunuyor.

Guanajuato

Bu renkli sömürge kasabası, garip bir şekilde dar geçitlerden oluşan sarmaşıklarla dolu meydanlarıyla ziyaretçilerini bekliyor. Guanajuato’nun ünü, bir zamanlar dünyanın en verimlisi olduğu bilinen yakınlardaki gümüş madeni ocağından geliyor. Şehrin En iyi manzarasına ulaşmak ve bol bol fotoğraf çekmek isterseniz, şehrin dışındaki bir tepede maden girişimcileri tarafından inşa ettirilen ve süslü bir kilise olan Templo de San Cayetano’ya gidin. Guanajuato’nun öğrenci nüfusunun fazla olmasından dolayı bölgede bolca bulunan kafe ve barlarla dolu canlı bir atmosferi var. Buraya kadar gelmişken, tuhaf yapıya sahip mumya müzesini ziyaret etmek için kendinize zaman ayırın.

Puebla

Meksika gezilecek yerler listesinde ilginç bir şehir var. Anıtsal kiliselerle ve süslü çeşmelerle dolu Puebla’nın tarihi, kentin zenginliğini ve stratejik önemini vurguluyor. Buradaki tüm lüks konaklar, rengarenk kiremitlerle dekore edilmiştir. Yılın her günü için bir kilisesi bulunan Cholula’yı ve Giza’nın Büyük Piramiti’nden daha büyük olan Piramit’i mutlaka ziyaret edin. Ayrıca buradan, Meksika’nın en aktif yanardağlarından biri olan Popocatépetl’in olağanüstü manzaralarını seyredebilirsiniz.

Zacatecas

Zacatecas’ın karmaşık biçimde oyulmuş cephelere sahip süslü pembe kireç taşı binaları, geçmişteki maden ocaklarından gelen zenginliğini yansıtıyor. Zacatecas’ta gümüş üretimi o kadar yüksek ki ülke ekonomisinin 3’te 1’ine destek oluyor. Bir vadi içinde kurulmuş ve dağlarla çevrili olan kent, Tenorio (womanizer),  mantequilla (tereyağı) gibi hikaye kitabı isimleri taşıyan dik yamaçlarla doludur. Vakti zamanındaki gümüş baronları 18. yüzyılda Barok katedralini inşa etmeye yardımcı olmuş. Ülkenin baronları da yardımsever herhalde. Tüm bu özellikleriyle Zacatecas’ta Meksika gezilecek yerler listemize girmeyi başardı.

İlginizi Çekebilir :  Los Angeles Gezi Rehberi

 

Pátzcuaro

Pátzcuaro, yerli Purépecha insanlarının merkezi ve sömürge kültürlerinin merak uyandırıcı bir karışımı. Burada, sömürge mirası zarif köşkler ve kiliseler görülebilir. Sağlam yerli kültürü şehri el sanatı alışverişinde harika bir yer haline getiriyor. Bölgenin karışık mirasından dolayı burada Holy Week, Día de los Muertos ve bunun gibi birçok Meksika’nın ünlü kutlamaları olduğu söylenen festivaller düzenleniyor. Küçük adacıklarla süslü ve Barış Gölü de denilen Pátzcuaro’yu keşfetmek için mutlaka vakit ayırın. Küçük adacıklardan biri olan Isla Janitzio’da bağımsızlık hareketinin liderlerinden biri olan Jose Morelos’un 40 metrelik bir anıtı var.

San Cristóbal de las Casas

Yerli kültürlerle ilgileniyorsanız, Chiapas’daki San Cristóbal de las Casas’a gidin. Bu dağ kasabası, el sanatlarını Arnavut kaldırımlı sokaklarda satmaya gelen Moğol kökenli grupların başkenti konumundadır. San Cristóbal de Las Casas, iyi korunmuş bir sömürge kasabasıdır ve özel el yapımı kahveler, el işçiliği çanak çömleklerle dolu zanaatkar pazarlara sahiptir. Geleneksel ve geçmişten gelen inançların hala korunmaya devam ettiği köyler, Meksika’nın yerli kültürlerine büyük bir pencere açıyor. Ancak yerli halk resimlerinin çekilmesinden hoşlanmadığı için kameranızı görünmez hale getirin. Yerel halkın ne tür inançlara sahip olduğunu anlamak için mutlaka Mayalar İlaç Müzesi‘ni ziyaret edin.

Tlacotalpan

Adını Azteklerden alan Tlacotalpan eski bir nehir limanıdır. Bundan dolayı kentin adı da 1800 yılından beri değişmemiş. Kasaba, kemerli geçitlerle ve kırmızı kiremitli çatılarla örtünmüş gökkuşağı gibi renkli binalarla dolu olup, canlı yeşil şeker kamışı tarlaları ile çevrelenmiş. Garip bir şekilde, bu UNESCO bölgesi turistler tarafından keşfedilmiyor ve Meksika gezi yazıları arasında çok az yer alıyor. Gerçek Meksika’yı keşfetmek istiyorsanız, Tlacotalpan sizin için iyi bir başlangıç noktası olacaktır.

Xochimilco

Xochimilco, Mexico City’nin meşhur olduğu bu günlerde, büyük şehrin kalabalığından ve dumanından sizi kurtarıp keyifli bir gezi sunuyor. Burası 105 kilometrelik kanal ağıyla ünlü. Mexico City’de yapılan gölün geride bıraktığı tek şey Xochimilco. Bahçeler, seralar ve yemek restoranlarından lüks lokantalara kadar uzanan binaları ile bölgeyi keşfetmek için en iyi yol, renkli mavnalar (yakın kıyılara ya da limanın uzaklarında demirlemiş gemilere yük götürüp getiren, güvertesiz, büyük tekne.) üzerinde gezintiye çıkmaktır. Bangkok‘ta bulunan su kanallarını düşünün, daha güzelleri sizi burada bekliyor.

Oaxaca

Bir vadide bulunan ve dağlarla çevrili Oaxaca, her şeye sahip bir şehir olması dolayısıyla Meksika gezilecek yerler listesinde yer almayı hakediyor. Burası şirin sömürge sokaklar, parlak evler, görkemli kiliseler, Monte Alban (Monte Albán, güney Meksika eyaleti olan Oaxaca’daki Santa Cruz Xoxocotlán Belediyesi’nde yer alan eski bir Kolomb öncesi arkeolojik sit alanıdır.) arkeolojik kalıntılar, canlı yerli kültürler ve başarılı bir modern sanat sahnesi ile doludur. Bu sizin için yeterli değilse Oaxaca, Meksika soslarıyla dolu leziz yemekler vadediyor. Yemekleri mısır çeşitleri, chilies’ler ve otlar gibi benzersiz yerli malzemelere sahip.

 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir