Mersin'de bisikletle gezi

Bir Tutkudur Bisiklet – Mersin Bisiklet Turu

Bugün sizlerle, ülkemizin güzel illerinden biri olan Mersin ilimizde, güzel bir ilkbahar günü gerçekleştirdiğimiz, hoş bisiklet turundan bahsedeceğim. Ülkemizde geç de olsa farkına varılan bisiklet kullanımının sağlığa faydaları ve buna benzer konular bir yana ben bu yazımda bisiklet doğa ilişkisinden bahsedeceğim.

Mersin’de bisiklet turu yapmak

Bisiklet tutkusu ile yıllar önce tanışan bir arkadaşımla defalarca yaptığımız bisiklet turunu bugün yineledik. Bir farkla ki; birbirinden güzel bir kaç tane köyün içerisinden geçerek. Bazen bir şeyi çok istersiniz ama bir türlü kısmet olmaz. Sonra bir de bakmışsınız ki; güzel bir tesadüf gerçekleşmiş ve o dilek yerine gelmiş.

Normalde, her zamanki gibi yakın çevremizde bisiklet ile dolaşacağız diye düşünüp duruyordum. Daha önceden aramızda kararlaştırdığımız gibi sabahın erken saatlerinde Mersin‘de arkadaşımla buluştuk. Bir müddet şehir trafiğinde bisikletlerimizle ilerledikten sonra; benim ilk defa gördüğüm bir rotaya döndük. Bisiklet turumuza Mezitli ilçemizden başladık. Sonra Eski Mezitli.

Bir anda şehrin gürültüsünden ve yoğun trafiğinden kurtulduk. Sadece kuş sesleri eşliğinde pedal çevirmeye başladık. Kıvrımlı alfalt köy yolundan devam ederken, bu senenin sıcak gitmesiyle erkenden olgunlaşan kırmızı dut ağacını görür görmez ikimiz de gayr-i ihtiyari bir şekilde hemen orada durarak başladık dut yemeye. Bir meyveyi dalından koparıp yemenin zevki bambaşka.

Yeteri kadar dut yedikten sonra yola devam ettik. Bazen iniş çoğu zaman da yokuş olan yolda bir yandan pedal çevirirken; bir yandan da sağ taraftan muhteşem manzarayı seyrediyorduk. Yazımın başında belirttiğim o dileğim gerçekleşmişti. Adını duyduğum ama anlamını bilmediğim Bozön Köyünden geçiyorduk işte. Burada, Mersin’de iki tekerlek üzerinde gezi etkinliği yapanların çoğu bu köyden geçmiştir. Sanırım bu konuda ben geç kalmıştım. Ama olsun. İşte bir dileğim daha gerçek olmuştu. Köyün,il merkezine yaklaşık 20 km, ilçe merkezine 6 km mesafede olduğunu da belirtmeden geçmeyeyim. Kah manzarayı seyrederek kah sıcak ve yokuşun verdiği yorgunluktan dolayı dinlenerek kah da fotoğraf çekerek ilerliyorduk. Artık buradan oldukça dik yokuş çıkmamız gerekiyordu. Kaç km gittik bilemiyorum ama uzun bir süre yokuş çıktık ve şehir uzaktan daha bir güzel görünüyordu. Bu arada çok az da olsa yol üzerinde gördüğümüz insanlara veya yolda araçla karşımıza çıkan insanlarla selamlaşarak yolumuza devam ettik.

İlginizi Çekebilir :  Cennet-Cehennem Çökükleri Hakkında Bilgiler

Sanırım bugün benim için sürprizler günüydü. Sonraki köy ise benim yıllar önce bir festival dolayısıyla geldiğim ve çok istememe rağmen bir daha gelemediğim köy olan Karahacılı Köyü idi. Bu köyün narları çok meşhur. Onu hemen belirteyim. Yapılan festival de Nar Festivali idi. Ne yazık ki sonraki süreçte artık yapılmaz olmuş. Köylülerden aldığım bilgi bu yönde. Burada gölgede oturup biraz dinlenip köy kahvesinde çayımızı içtikten sonra yeniden yola koyulduk.

Haritamıza bakarak planımızı yaptık ve yola devam dedik. Yol üzerinde Turunçlu Köyünden geçtik. Her taraf yemyeşil. Bir yandan kuş sesleri diğer yandan limon çiçeklerinin o insanın ciğerlerine işleyen güzel kokusu. Vakit öğleye yaklaşıyordu ve biz hâlâ yokuş yukarı bisiklet sürmeye devam ediyorduk. Buradan 7-8 km sonra Emirler Köyüne ulaştık. Emirler Köyü de bisiklet tutkunları için önemli bir güzergâhtır. Çok harika manzarası olan köy kahvesinde çaylarımızı ve kahvelerimizi içtikten sonra artık inişe geçmiştik.

Bisiklet kullananlar iyi bilirler. Bisikletten düşmek kadar kötü bir kaza türü yoktur. Bu sebepten oldukça eğimli yoldan inişe geçmiştik. Ancak riske rağmen insan, içindeki hız tutkusunun önüne de geçemiyor. Sonuçta bisikletle yapacağınız hız araçla yapılan hız ile kıyaslanmasa da olası bir kaza durumunda hasarın büyük olacağı kesin. Bu sebeple frenlerimizi bolca kullanarak inişe geçtik. Artık şehir yeniden karşımızda idi.

Bizim gibi bu işe gönül verenlerin en büyük beklentisi, devletimizin ilgili birimlerinin ve yerel yönetimlerin bu işe el atarak; bisiklet yolu vb gibi düzenlemelerin yapılmasıdır. Bisiklet bir tutku mudur spor mudur? Felsefi tartışması bir yana. Ülkemizde insanlar bisiklet sürücülerine karşı çok olumsuz davranışlar sergilemekte ve trafikte yok saymaktadırlar. Sırf bu yüzden bisiklet sevdalısı olmak daha da önem kazanmaktadır.

Bu haftalık bu kadar. Yeni yerlerde, yeni maceralarda buluşmak dileğiyle…

 

 

 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir