Mersin hakkında kapsamlı gezi rehberi

Mersin Gezi Rehberi – Gezilecek Tüm Yerler

Güney sahillerimizin en güzel yerlerinden Mersin’i gezmek isteyenler ve merak edenler beri gelsinler! İşte karşınızda Mersin gezi rehberi!

Çoğu zaman Antalya’nın yanında gölgede kalıyor gibi gözükse de, aslında durum hiç de böyle değil. Oldukça aktif bir hayatı var burasının. Buna turzim de dahil. Sadece kültürel ya da doğal güzellikleri görmek için değil, aynı zamanda yemek turizmi için de buraya gelen çok sayıda kişi mevcut. Biz de dedik ki, şu Mersin’i bir inceleyelim, ona hak ettiği yeri verelim. İsterseniz deniz kenarında muhteşem bir kahvaltı için, isterseniz de doğal güzellikleri için gidiyor olun, aklınızı başınızda alacak. O zaman buyursunlar Mersin’de nereler gezilir, neler yapılır ve ne yenilir rehberimiz!

Tarihi

Tarihi oldukça kabarık. Üstelik burada bir çok önemli medeniyet kendine ev kurmuş. Günümüzden yaklaşık olarak 10 bin yıl öncesine, Cilalı Taş Devri’ne kadar uzanmakta. En eski bulgular bu döneme ait. Ancak önemli bir kent olması için aradan binlerce yıl geçmesi gerekiyor. M.Ö. 500 yıllarında, Antik Yunan’ın Antik Yunan olduğu zamanlarda burada Kilikyalılar yaşardı ve hem doğuyla hem de batıyla önemli ilişkiler halindelerdi. Kilikyalılardan sonra burada pek çok önemli uygarlık göründü: Hititler, Asurlular, Persler, Makedonyalılar, Romalılar ve Bizanslar. Daha sonra Türklerin Anadolu’ya gelmesiyle, 11. yüzyılda Selçuklular’ın hakimiyetine girmiştir. Nihayetinde 15. yüzyılda Osmanlı toprağı olmuş ve o günden bugüne benzer kültürü korumuştur. Cumhuriyet Dönemi’nde bir ara adı değiştirilip İçel olduysa da, daha sonradan tekrar Mersin adı verilmiştir. O yüzden İçel adını duyarsanız şaşırmayın!

Kaç Kişi Yaşar Burada, Ne Yaparlar?

Son sayımlara göre, nüfusu 2 milyona yaklaşmaktadır. 15 bin kilometrekarelik bir alana yayıldığı düşünülürse bu oldukça iyi bir sayıdır. Her ne kadar şehir merkezindeki nüfus yoğunluğu fazla olsa da, insanı bunaltacak kadar çok değildir. O yüzden şehrin her yerinde rahat rahat dolaşabilirsiniz. Ekonomisini liman döndürür. Buradaki liman aynı zamanda Türkiye’nin de dünyaya açılan kapılarından bir tanesidir. Oldukça işlektir ve liman şehri olması ekonomisinin yapıtaşını oluşturur. Bundan dolayı turizmde de oldukça ileridedir. Ekonomisinin önemli bir bölümünü de turzim oluşturmaktadır. Tarım konusunda da oldukça gelişmiştir. Özellikle tarım sanayinde önemli girişimleri vardır. Bu anlamda Türkiye ekonomisine de büyük katkılar sağlamaktadır.

Nasıl Bir İklim Var, Ne Zaman Güzel Olur?

Mersin ve çevresinde, sıcak ve ılıman astropikal iklim egemendir. Yani yaz ayları sıcak ve nemli, kış aylarıysa ılık ve yağışlı geçer. Yine de siz ılık dediğimize bakmayın; kış aylarının kimi günlerinde termometre -6 derecelere kadar düşebiliyor. Yaz aylarında ise sıcaklık en yüksek 40 dereceyi buluyor. Eğer sıcağı ve denizi seviyorsanız Nisan – Eylül arası sizin için en güzel vakit olacaktır. Sıcaklıklar 30 derecenin üzerindedir ve rahatça denize girebilirsiniz. Yok efendim, ben yağış istiyorum, biraz romantik takılacağım derseniz de ilkbaharın başlarıyla, sonbaharın sonları tam size göre!

Nerededir, Nasıl Gidilir?

Güneyde, hemen Antalya’nın doğusunda bulunmaktadır. Adana ile dipdibedir. Hatta kafanıza koyup, bir saat sonra Adana’da olabilirsiniz, o derece yakınlardır. Kayayolunu tercih edip, özel aracınızı kullanacaksanız, sizi keyifli bir yolculuk bekliyor olacak. Geze geze, rahatça gitmenizi tavsiye ediyoruz. Eğer havayolu kullanmak isterseniz Adana’ya uçmanız lazım. Ancak dediğimiz gibi, Adana ile o kadar yakın ki, Adana Havaalanı’ndan ulaşım hiç sorun olmayacaktır. Zaten havaalanında Mersin’e giden otobüsler bulabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir :  Bir Tutkudur Bisiklet - Mersin Bisiklet Turu

Mersin’de Nerede Kalınır?

Ulaşım açısından sorun çekmemeniz için Mersin merkez otelleri araştırmanızı tavsiye ediyoruz. Buradan, şehrin birçok yerine en fazla 30 dakikalık yürüyüşlerle ulaşabilirsiniz. Merkezdeki oteller sahil şeridinde ve tren garının etrafında yoğunlaşıyor. Şehrin iç kesimlerine ilerledikçe gecelik otel fiyatları ucuzluyor tabii. Otel ve pansiyon dışında kamp yapmayı da tercih edebilirsiniz. Özellikle Silifke ve Anamur arasında bulunan Tisan Koyu kamp yapmak için çok ideal.

Toplu Taşıma Nasıl?

Oldukça gelişmiş bir toplu taşıma sistemi var. Belediye otobüsleri, halk otobüsleri ve dolmuş imdadınıza yetişiyor. Belediye otobüslerinde kentkart diye bir sistem geçiyor. Bunları otobüs durakları etrafındaki kafelerden ve büfelerden edinebilir ve içine bakiye doldurabilirsiniz. Toplu taşıma kullanmak istemezseniz iki seçeneğiniz mevcut: Bir tanesi tabii ki taksi. Taksilerin çoğu lisanslı olduğu için, belirlenmiş ücretlere uymak zorundalar. Ama uzun yola gidecekseniz pazarlık yapma imkanınız var. Diğer seçeneğiniz ise epey tatlı: Bisiklet! Özellikle yaz aylarında burada bisiklete binmek epey keyifli oluyor. Bir de üstüne belediye, bisiklet kiralama noktaları oluşturuyor. Böylece rahat rahat bisikletinizi kiralayıp gezebiliyorsunuz.

Ne Yemeli?

Gelelim gezi rehberlerimizin en çok sevdiğimiz bölümüne! Bu şehir için yeme içme bölümünü biraz uzun tutacağız, zira bunu sonuna kadar hak ediyor! Mersin’de ne yenir, diye soranlar, kesinlikle hayal kırıllığına uğramayacaksınız! Hemen, ilk sırada tantuniyi sayalım. Buraya gelip de tantuni yemezseniz size pis bakışlar atabilirler. Üstelik bir tane de kesmez, gittiğinizde 2-3 tane yemek isteyebilirsiniz. O derece lezzetliler ve işin güzel tarafı şehrin her noktasında lezzetliler.

Adana’ya yakın olduğu için ciğeri de çok güzeldir. Öyle ki, sabah kahvaltısında ciğer dürüm yiyen insanlar var burada. Dürümünüzün içine biraz limon sıktınız mı, mis gibi oluyor. Bazı ciğerciler var, sadece öğle vaktine kadar çalışıyorlar. Bu vakte kadar günlük stoklarını tüketip, dükkanı kapatıyorlar. O yüzden elinizi çabuk tutun!

Deniz mahsülleri de oldukça iyidir Mersin’in. Boşuna demedik liman kenti diye. Denizciler işlerini biliyorlar. En güzel balığıysa levrek. Balık restoranlarından birine dalmadan ayrılmayın. Çok güzel mezeleri de var. Özellikle karideslerini ayrı bir öneriyoruz.

Kahvaltı! Şehrin biraz dışında, deniz manzaralı ilginç kahvaltı alanları bulabilirsiniz. İlginç diyoruz zira, bu arkadaşlar yolun kenarındaki bir tepeye kocaman çadırları kurmuşlar. Siz de giriyorsunuz bir çadırın içine ve ne varsa ne yoksa geliyor önünüze. İsterseniz yemekten sonra biraz uyuyun, isterseniz denize karşı oturun. Muhteşem bir fikir!

Alışveriş

Hem Akdeniz’de olduğu için, hem de doğuya yakın olduğu için, bir de üstüne liman kenti olduğu için, burada çok güzel hediyelik eşyalar bulabilirsiniz. Mersin alışveriş mağazaları içerisinde halı ve kilimler başta geliyor tabii. Onları ahşap, seramik ve gümüş işleri takip ediyor. Ayrıca burada bulunan yeme – içme ürünlerinden de çok güzel hediyelik oluyor: Anamur muzu, cezerye ve kerebiç alıp, kalplere giden yolda mideyi kullanabilirsiniz.

Gece Hayatı

Oldukça keyifli ve çok kültürlü bir gece hayatı mevcut. Her şehirde olduğu gibi Mersin gece hayatı da tek bir noktada yoğunlaşmış: Sahil şeridinde. Bardan, meyhaneden tutun da, gece kulübüne, türkü bara kadar pek çok seçeneği burada bulabilirsiniz. Mekanların birbirine yakın olmasının en güzel avantajı ise, birinden çıkıp diğerine rahat rahat gidebilmeniz.

Mersin Gezilecek Yerler

Gelelim Mersin gezilecek yerler listemize. Doğal ve dini mekanların iç içe geçtiği bir şehir burası. Buyursunlar efendim:

Yedi Uyuyanlar Mağarası

Yedi Uyuyanlar’ın nerede uyuduklarına dair pek çok efsane var. Ancak Tarsus’ta bulunan mağara genel kabul edilen mağaradır. Mersin’de gezilecek dini yerler arasında en meşhur olanlarındandır. Zaten mağara dediğiniz görkemiyle sizi büyülerken, burasından ayrı bir etkileneceksiniz.

Adres : Tarsus 12. Km, 33400 Tarsus

Yumuktepe Höyüğü

Burası şehrin içinde bir garip yer! Geçmişi yaklaşık olarak 9 bin yıl öncesine dayanmaktadır. Buğday tarımının ilk yapıldığı yerlerden biri olarak kabul edilir. O yüzden oldukça önemli bir yerdir. Hem Mersin’in doğal güzellikleri arasındadır, hem de insanlık tarihi için gidip görülesi bir yerdir.

Adres Demirtaş Mahallesi, Soğuksu Cd. No:40, 33090 Toroslar

Cennet Çöküğü ve Cehennem Çukuru

İçinizi bir huşu kapladı değil mi? Silifke taraflarında bulunan bu iki doğal güzellik, sadece adıyla değil, gittiğinizde gördüklerinizle de sizi büyükleyecek. Tepenin içlerine kadar sokulan bir mağara ve tepenin tam ortasında derinlemesine aşağı inen bir çukur.

Adres : Narlıkuyu Mahallesi, Silifke ilçe merkezine 21 km, 33940 Silifke

İlginizi Çekebilir :  Cennet-Cehennem Çökükleri Hakkında Bilgiler

Mersin Deniz Müzesi

E o kadar liman kenti dedik, deniz müzesi de olacak elbet! Önemli bir deniz kenti olduğu için, hem denizcilikle ilgili hem de tarihle ilgili çok değişik ve ilginç bilgileri burada bulabilirsiniz. Mersin merkezde gidilecek yerler listenizde bulunmalı.

Adres : Gazi Mahallesi, 33130 Yenişehir

Adam Kayalar

Gür bir sesle tekrar ediyoruz: Adam Kayalar! Bu haşmetli ismi alan bu yerin eşi benzeri yok. Erdemli’ye bağlı Şeytan Vadisi’nde bulunuyorlar. Kaya oyularak yapılan bu heykeller arasında erkek, kadın, çocuk ve hayvan bulunuyor. Denildiğine göre hepsinin yapılması 250 yılı sürmüş.

Adres : Kızkalesi Mahallesi, 33790 Erdemli

Tarsus Şelalesi

Gerçekten de şelale görünce dayanamayan bir milletiz! Mest oluyor şelaleye. Tarsus Şelalesi de öyle. O kadar güzel bir yer ki, bak bak doyamayacaksınız. Neyse ki Mersin gezilecek doğal yerler arasında bize şelale de sunuyor. Bu güzelliği, M.S. 6. Yüzyıl’da yaşamış Bizans İmparator’u Justinyen’e borçluyuz. Kendisi dere yatağının yönünü değiştirtiyor ve ortaya Tarsus Şelalesi çıkıyor.

Adres : Çağlayan Mahallesi, 33460 Tarsus

Mersin Arkeoloji Müzesi

Eh, tarihinden bu kadar çok bahsettik madem, sizi bir arkeoloji müzesine de götürürüz elbet! Bizim anlatabileceğimizden çok daha fazlasını burada bulabilirsiniz. Sergi alanının kronolojik olması, sizi içine alıp uzun saatlerinizi burada geçirmenize sebep olacak.

Adres : Gazi Mahallesi, Adnan Menderes Blv. No:54, 33130 Akdeniz/Yenişehir

Mamure Kalesi

Yaklaşık 1500 yıl önce inşa edilmiştir. Şehir, deniz üzerinde önemli bir rota olduğundan dolayı, böyle bir kalenin gerekliliği oldukça önemli. Üstelik pek çok uygarlık burayı ele geçirip, kendi kültürüne göre bir şeyler eklediği için, sanki burayı ortaklaşa yapmışlar gibi gözüküyor! Bunu deneyimlemek oldukça ilginç olacaktır.

Adres : İskele Mahallesi, 33650 Anamur

Tarihi Tarsus Evleri

Zaten Tarsus’a yolunuzun düşmesi kaçınılmaz. Yolunuz düşmüşken, sokaklarında da dolaşın bu güzel kasabanın. Zira oldukça güzel ve tarihi dokularını korumuş evler ve sokaklar bulacaksınız. Özellikle başka bir tarihi yer olan St. Paul Kuyusu etrafında bu evlere rastlamanız mümkün.

Adres : Kızılmurat Mahallesi, 2710. Sk. No:18, 33400 Tarsus

Soli Pompeiopolis Antik Kenti

Mersin öyle bir şehir ki, Mersin’de nereye gidilir, sorunuza bin tane cevap verebilir. Bunlardan en ilginci ise Soli Pompeiopolis Antik Kenti olacaktır. Bu kentin tarihi M.Ö. 8. ve 7. Yüzyıl’a dayanmaktadır. Bu dönemde Kıbrıs’tan Anadolu’ya geçen Rodoslular tarafından kurulduğuna inanılıyor. Daha sonra M.Ö. 1. yüzyılda Roma burayı ele geçiriyor ve kenti daha da genişletiyor.

Adres : Viranşehir Mahallesi, Viranşehir Mezitli Yolu 2. Km., 33340 Mezitli

Muğdat Camii

Muğdat Camii, Osmanlı mimarisinin en güzel cami örneklerinden. 3 şerefeli ve 6 minareli, büyük ve heybetli bir cami. Sadece ibadet etmek için değil, gezmek için de buraya gidebilirsiniz. Ayrıca içinde aşevi, konferans salonu ve kütüphane bulunuyor.

Adres : Gazi Mahallesi, Aliye Pozcu Cami, 33130 Yenişehir

Artık Mersin’i avucunuzun içi gibi biliyorsunuz! İyi tatiller dileriz!

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir