Mısır piramitleri hakkında duymadığinız bilgiler

Mısır Piramitleri Hakkında Bilinmeyen En İlginç Bilgiler

Gizemli Mısır piramitlerini merak edenler böyle buyursunlar! Sizler için Mısır piramitleri hakkında bilgi topladık ve yazdık!

Mısır piramitleri hakkında pek çok yazılıp söyleniyor. Eh, kendilerinin tarihi yaklaşık olarak 3 – 4 bin yıl geriye giderse tabii ki böyle söylenir! Kimisi uzaylılar inşa etti diyor, kimisi ise Dünya üzerindeki gizli ve üstün bir ırkın ürünü olduğunu söylüyor. Bazıları çıkıp da piramitlerin mucize dağıttığını, bazıları da bütün bunların hurafe olduğunu söylüyor. Biz de baktık, piramitler nedir ne değildir, insanlar onların hakkında neler konuşmuş araştırdık. İşte Mısır piramitleri özellikleri ve haklarında bilgiler!

Firavun Mezarları

Mısır piramitleri aslında birer mezardır. Kendi zamanlarında tanrılara denk kabul edilen firavunların mezarları olarak inşa edilmişlerdir. Bilinen en eski piramidin, Zoser Piramidi’nin mimarı, adını sıklıkla duyduğumuz Imhotep’tir ve günümüzden 4500 yıl önce yaşamıştır. 140’a yakın piramit bulunmaktadır ve bunların en bilindikleri, kartpostallarda sürekli rastladığımız Gize Piramitleri olarak bilinir. Her ne kadar Zoser Piramidi en eski piramit olsa da, en genişleri değildir. En geniş mısır piramidi, meşhur Keops piramididir.

Söylentiler ve İlginç Bilgiler

Gelelim merakle beklediğimiz, piramitler hakkındaki ilginç bilgilere!

 • Piramitlerin firavun mezarları olduğunu söyledik. Piramidin içindeki mezar odası ise yılda sadece 2 kez güneş almaktadır: Adına yapıldığı firavunun doğum gününde ve tahta çıktığı günde. Bu hesaplamanın yüksek bir astroloji, matematik ve geometri bilgisi gerektirdiğini de hemen belirtelim.

 

 • Piramitlerin gizemi her biri 20 ton ağırlığındaki taşlarla yapılmıştır. Üstelik bu taşları elde edebileceğiniz en yakın kaynak yüzlerce kilometre ötededir. Her ne kadar bu taşların nasıl taşındığı ile ilgili kesin bir bilgiye ulaşılamıyorsa da, bu taşların taşınması müthiş bir insan ve organizasyon gücünün ürünüdür. İnşasında 100 bin kölenin çalıştığını düşünürseniz, bu 100 bin köleye laf dinletmek ve onları birlikte çalıştırmak müthiş bir toplumsal organizasyon işidir.

 

 • Piramitlerde kullanılan mimari ve cebirsel teknikler oldukça ileridedir. O zamanlar Mısır’ın gelişmiş bir bilimsel araştırmalar merkezi olduğu da unutulmamalıdır. Nil Nehri’nin azgın suları, onlara matematiği ve geometriyi öğretmiştir. Böylece bu bilgilerle, günümüze kadar ulaşan muazzam yapılar yapmışlardır. Yani piramitler nasıl yapıldı diyorsanız, size matematik, geometri ve insan gücüyle deriz!

 • Günümüzde, piramitlerin sırrı hala çözülebilmiş değil. Mesela içeride ultrason, radar ve sonar gibi cihazlar çalışmamaktadır. Dahası, diyorlar ki, bir kova dolusu kirli suyu piramidin içine bırakırsanız, birkaç gün sonra bu suyu temizlenmiş bir şekilde bulabilirmişsiniz.

 

 • Piramitlerin içi her türlü kirli şeyin uzak tutulması için tasarlanmıştır. Örneğin, içeriye ağzına kadar dolu bir çöp bidonu bıraktığımızı düşünelim. Bu çöp bidonun içindeki yemek artıkları etrafı hiç kokutmazlar ve belli bir süre sonra bir bakarsanız: Onlar da mumyalaşmış!

 

 • Hemen bir başka efsaneyi de dillendirelim: Söylentilere göre piramitlerin içine koyduğunuz bir miktar süt, bozulmadan günlerce kalabilirmiş ve kendilerine yoğurt olarak bulabilirmişsiniz.

 • Eğer açık bir yarayla piramitlerin içine girer ve yeteri kadar beklerseniz, yaranızın, dışarıya oranla iki kat daha hızlı iyieleştiğini gözlemleyeceksiniz. Hemen, olur mu öyle şey canım, demeyin. Daha önce verdiğimiz bilgileri de hesaba katarsak, muhtemelen piramitlerin ortamı, yaraların geç iyileşmesine sebep olacak, yiyecekleri bozacak ve atıkları öğütecek çürükçüller ve bakteriler için hiç de iyi bir ortam değil! Zaten aksi olsaydı, firavunların mumyaları bu vakte kadar birkaç kez daha ölürdü diye düşünüyoruz.

 

 • Ayrıca, mumyalama için bir de ortam sıcaklığını düşünmeniz gerekiyor. Ne çok sıcak olmalı ne de çok soğuk ve sıcaklık stabil kalmalı. Mısır piramitleri özellikleri arasında en ilginci bu olabilir. Zira piramitlerin içindeki sıcaklık yıl boyunca 20 derece civarlarında dolaşıyor. Dönemin teknolojisini düşünürseniz, bu muazzam bir özellik. Yukarıda bahsettiğimiz ve çeşitli özelliklerin de bu sıcaklık meselesi ile bir ilgisi olsa gerek!

 

 • Antik Mısırlılar’ın çok derin bir mitoloji kültürü vardı. Ölümden sonra hayat olduğuna inanırlardı. O yüzden piramitlere gömülen firavunlar, dünyadaki servetlerini öte dünyaya da taşımak için, mücevherleriyle, altından asalarıyla ve tüm o görmekli eşyalarıyla birlikte gömülürlerdi.

 

 • Mısır mitolojisine göre, Mısır piramitleri nerede inşa edildi, o bile önem taşımaktaydı. Nil nehrinin batısı, güneşin battığı yer olduğu için, ölüler diyarına geçişi de temsil etmekteydi. O yüzden bütün piramitler Nil Nehri’nin batısına inşa edilmiştir.

 • Mısır piramitlerinin yeriyle ilgili bir başka ilginç bilgi: Piramitin bulunduğu yerin dünyanın ağırlık merkezini işaretlediğini söyleyenler de var. Tabii ki bu kanıtlanabilmiş bir bilgi değil. Ama söylentiye göre, piramitlerden dünyanın merkezine doğru giderseniz, oralarda bir yerler karşınıza ağırlık merkezi de çıkacaktır.

 

 • Orion takımyıldızı, Dünya’dan görülen en parlak yıldızları içermektedir. Mısırlılar’ın astrolojide ne kadar ileride olduğunu söyledik. Gize piramitlerinden üçü, Keops, Kefren ve Mikerinos Piramitleri, Orion Kuşağı ve onun 3 parlak yıldızı ile aynı düzlemde yer almaktadır. Eğer doğru açıyla bakarsanız, her bir piramidin tepesinde parlayan bir yıldızı görebilirsiniz.

 

 • Mısır piramitlerinin içinde ne var sorusu üzerine akla hemen “resimli yazılar” olan hiyeroglifler gelebilir. Ancak akla gelen bütün bilgilere – ve Hollywood filmlerine –rağmen piramitlerin içerisinde hiyeroglifler bulunmaz.

Mısır’da 100’den fazla piramit olduğunu söyledik. Buraya bir de bazı bilindik Mısır piramitleri isimleri yazalım:

 1. Gize Piramitleri: Keops, Kefren ve Mikerinos
 2. Sfenks Piramidi
 3. Sakkara Piramidi
 4. Maldum Snefru Piramidi
 5. Dahahur Piramidi
 6. Dahahur Snefru Piramidi
 7. Sakkara Pepi II Piramidi

Binlerce yıl sonra bile insanlık bizi şaşırtmaya devam ediyor. Ne dersiniz, piramitleri gidip de yerinde incelemek de fayda var değil mi? İmkanınız varsa mutlaka ucuz uçak bileti bulup mısır piramitlerini canlı canlı görmeye gitmelisiniz. Gördükleriniz karşısında insanoğlunun neler yapabileceğini daha çok sorgulayacaksınız.

İlginizi Çekebilir :  Efes Antik Kenti Tarihi ve Hikayesi

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir