Piramitler, Firavunlar, Tuhaflıklar: MısırTarihi Hakkında İlginç Bilgiler

Mısır hakkında bilgi arayanlar için en ilginç olarını bir araya getirdik. Emin olun, sizi piramitler kadar şaşırtacak şeyler bulacaksınız!

Galiba herkes Mısır dendiği anda aklına ilk önce piramitleri ve firavunları getirir. Matematiksel bir deha ürününü çöllerin üzerine inşa eden bu medeniyetin tarihi bizi bugün bile büyülüyor. Görkemli ve iştihamlı bir kültürün yanı sıra en ilkel ve en tuhaf detaylarla da karşılaşmak mümkün. Bilimsel yaklaşımlarının bizi hala şaşırttığı, bizim elimizdeki teknoloji olmadan yapabildiklerinin bizim için hayranlık uyandırdığı bilgilerin yanı sıra bir de Mısır hakkında ilginç bilgiler var ki meraklısı için biz de derleyelim istedik. İstedik ve derledik. Okuyunuz, lütfen… 🙂

Önce Bilmek Gerek

Biliyorsunuz ki artık sevgili gezginlerimiz, bir özet bilgi geçmeden konuya girmiyoruz. Ne de olsa bilgi çağımızın en büyük hazinesi. 😉

Mısır Uygarlığı bilinen en eski uygarlıklardan biridir. Bereketli Nil Nehri’nin ikiye böldüğü toprakları Güney Mısır ve Kuzey Mısır olarak ikiye ayrılmaktaydı. M.Ö. 6000’li yıllara kadar uzanan hakkında sahip olduğumuz bilgilere ulaşabildiğimiz Mısır dilinin ve uygarlığının asıl adı ise Khemet idi.

Nil Nehri’nin aşağı kısmında kalan, verimli bir vadi olan Güney Mısır’ın kurucusu Tiu olarak bilinmektedir. Ancak onun hakkında pek bir bilgiye sahip olduğumuzu söyleyemeyiz. Bir delta olan Kuzey Mısır’ın kurucusu ise Ro’dur Ancak Kuzey Mısır’da en büyük üne sahip olan kral Zekhen’dir.

İlk siyasi yapılanmaların örneklerini vermiş olan Mısır Medeniyeti tarihine birç çırpıda değinmek mümkün değil. Kendilerinden önceki bilgelikten faydalanan Eski İmparatorluk dönemi firavunları ve ülkenin iç ve dış siyasetinin politikalarına odaklanmış olan Yeni İmparatorluk dönemi firavunları bile tek tek ele alınabilir. Her detayı ile kıymetli olan bu tarihi konular üzerinde durmayı gerektiren Antik Mısır hakkında bilgi vermeyi bir kenara koyup biraz da sizi şaşırtacak olanlara odaklanıyoruz.

İlginizi Çekebilir :  Mısır Gezi Rehberi

Giz, Gizem ve ilgi Çekici Bazı Hususlar

Tarih kendi başına birçok gizem barındırıyor. Zaten bir zaman makinesi bulup da geçmiş dönemlere gitmedikçe her şeyi aydınlatmamız da mümkün olmayacaktır. Yine de ulaşılan Mısır Medeniyeti hakkında bilgiler tarihi olduğu kadar ilginç de olabiliyor. O yüzden, şimdi sizi biraz şaşırtalım bakalım. 😉

Mısırlı hükümdarların taktığı başlığı Tutankamon’dan biliyorsunuzdur. İşte o başlık gibi birçok farklı başlık bulunuyordu ve bunlara “Nemes” adı veriliyordu. İşin ilginç yanı ise bu başlıklar temelde saçların gözükmemesi içindi. Tek bir saç teli dahi gözükemezdi.

Bu çağın kozmetik dünyası aslında tam da onlara hitap ediyormuş. O zamanki şartlar içinde bile bakıldığında bir sürü renkli figür tasvirini görmek mümkün. Bunun sebebi ise bunların sanatsal olmasıyla değil kadın ve erkek bütün Mısırlılar’ın makyaj yapıyor olmasıydı.

Mısır sıcak bir ülkeydi. Antik Mısır hakkında bilgi arayanlar için bu ilginç değil ama bu sıcaklığın sebep olduğu durum ilginç olabilir; bu sıcak iklim yüzünden hiçbir sosyal statü ya da cinsiyet fark etmekesizin 12 yaşına gelene kadar bütün çocuklar çıplak geziyorlardı.

Sağlık konusunda da bulundukları çağa göre oldukça ileri durumdaydılar. Beslenme alışkanlıkları bünyelerini sağlam kılıyordu. Ancak bu konuda da ilginç bir bilgi söz konusu; Antik Mısır’daki en temel besin kaynaklarını bira ve ekmek oluşturuyordu. Oysa ki biz hiç “Bira Göbeği” görmedik hiyerogliflerde. 🙂

Aile hukukunda da oldukça medeni bazı kanunları vardı. Mısırlılar hakkındaki bilgilerden bazıları bu anlamda da bizi şaşırtıyor. Deneme evlilikleri yapabiliyorlardı. Yani evleniyorlar ve bir zaman işlerin nasıl gittiğine bakıyorlar. Baktılar ki olmuyor, boşanıyorlar. Ancak bu boşanma için bir tazminat bedeli de bulunuyordu.

Kardeşler evlilik yapabiliyordu. Ancak ensest ilişkilerin serbest olduğu düşüncesine kapılmayın. Bu durum daha çok siyasi temelli bir karardı. Mısır firavunları hakkında bilgi olarak kulaklara küpe olacak bu durum, firavunların varislerini erkekler yerine bazen kız çocuklarından seçmesi ile ilgiliydi. Bu durumda da erkek çocuğun hükümdarlığa oybayabilmesi için kız kardeşiyle evlenmesi gerekiyordu.

Antik Mısır firavunlarından da bazıları epey ilginç bilgilerin günümüze gelmesini sağlamaış bulunuyor. Buna örnek olarak Firavun Pepi II’yi verebiliriz. Kendisinin sineklerle büyük bir sorunu olduğunu düşünüyoruz çünkü onları uzak tutmak için vücudu balla sıvanmış iki köleyi devamlı yanında bulunduruyormuş. Zavallı köleler…

Eşlerin birbirini aldatması konusunda da Mısır Medeniyeti insanları hiç esnek değillermiş. Eğer bir erkek karısını aldatırsa iğdiş ediliyormuş. Galiba bu riski göze alan pek az Mısırlı olmuştur. Bunun yanı sıra kadınlar için de bir ceza söz konusuymuş; aldatan kadının burnu kesiliyormuş. 😮

Mısır piramitleri hakkında ilginç bilgiler de bizim konumuza dahil tabii. Bunlardan en ilgi çekici olanı ise piramitlerin duvarlarında hiç is izinin olmaması. Bu şu anlama geliyor; meşale yanmış olsaydı ya da bir şekilde ateş ile aydınlatma sağlanmış olsaydı is izi olurdu. Ancak bu yok. Bunun yerine bazı hiyerogliflerde de resmedilmiş ve bugün kullandığımız elektrik ile sağlanan türden aydınlatmanın söz konusu olabileceği. (Kesin bilgi değildir.)

İlginizi Çekebilir :  Mısır’ın 3 Şaheseri: Gize Piramitleri Hakkında Destansı Bilgiler

Bugünün reçetesiz satın alamadığımız ve zaten almamamız gereken antibiyotiklerin de izine Mısır Medeniyeti hakkında bilgi ararken rastlayabiliyoruz. 20. yy’da kullanılmaya başlandığı sanılıyor olsa da ilk kullanımının izine Antik Mısır’da rastlıyoruz.

Elbette bunlarla sınırlı da değil. Üstelik araştırmalar devam ettikçe daha da neler karşımıza çıkacak bilinmez. Ama biz sizin için en ilginç olanları seçtik derledik. İşte, sevgili gezginler, Mısır da böyle bir ilginç medeniyetti… 🙂

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir