Ülkelere özgü geleneksel kıyafetler

Modası Hiç Geçmeyenler: Ülkelere Özgü Geleneksel Kıyafetler

Ülkelere özgü geleneksel kıyafetler neledir hiç merak ettiniz mi? Her ülkenin kültürü, örfü, adeti bambaşka. Tabii yıllarca süregelmiş alışkanlıklar ve milli kimlikler yalnızca dile, davranışa değil, kıyafetlere de oldukça fazla yansımış. Biz de meraklısı için ülkelerin geleneksel kıyafetleri nedir, nasıldır; araştırdık ve ilgilisi için vitrin niteliğinde bir liste hazırladık. Buyursunlar, efendim.

Hindistan – Sari

Bollywood filmlerinden bol bol gördüğümüz Sari, Hintli kadınların giydikleri geleneksel kıyafetleri arasında Hintli kadınların giydikleridir. 3,5 ila 4 metre uzunluğa sahip olan Sariler en çok Hindistan dışında Nepal, Sri Lanka ve Pakistan’da da çokça kullanılıyor. Genellikle kısa kollu olna Sariler’in bir de sırt dekolteleri bulunuyor.

Japonya – Kimono

O birbirinden güzel kimonolara hangimiz hayran değiliz ki? 1000 yıldan daha eski bir tarihe sahip olmasıyla geleneksel kıyafetler nelerdir gibi bir soruda karşısında aklımıza ilk gelenler arasında oluyor. Her zaman sol tarafı sağ tarafının üzerine gelecek şekilde giyilen kimonoları özel günlerde, özellikle de, bekar kadınlar giyiyor. Göz alıcı renklerin üzerindeki motifler kültürel özellikleri yansıtıyor. Üst üste giyilen kumaşları bir arada tutan ise bel kısmına bağlanan ve “Obi” adındaki kalın kuşak oluyor.

Hawaii

Beklentinizi biraz düşürün ama şıklık anlamında değil. Hawaii denince zaten aklımıza gelenler müzik, dans, harikulade sahiller ve huzur… İşte bu huzur kıyafetlerine de yansımış. Hawaii’nin geleneksel kıyafetleri oldukça mütevazı. Omuzları düşük, rahat ve salaş denilebilecek bu elbiseyi kültürlerinin bir nişanesi olarak düğün, nişan gibi eğlencelerde giyiyorlar.

İspanya – Polleras

Kulaklarınızda klasik gitarın asi ritmleri ve İspanyol dansının özgür hareketleri hemen belirdiyse bir şey daha ekleyelim yanına; Polleras. Polleras, İspanyanın geleneksel kıyafeti oluyor ve oldukça da havalı görünüyor. İpek ve pamuktan üretilmiş kumaşlar kat kat tasarlanır. Böylelikle danslarını daha iyi yansıtırlar. Kıyafetin üzerindeki çiçek ya da hayvan desenleri ise kültürlerine ait ilk insanların temsilidirler.

İskoçya – Kilt

Evet, etek giyen erkekleri, gayda sesleri, bir de sevenleri için viski tabii… Bunlar ilk akla gelenler oluyor. Biz de bunlardan ilkinden bahsedeceğiz. “Hani kareli etek giyiyorlar ya!” diye anlatmasın artık kimse; İspanya’nın geleneksel kıyafetlerinin adı Kilt. Etek, dizaltı çorap, gömlek, kravat ve ceket ile yapılan kombinleri erkeklerin giydiğini söylememize gerek yok. Bazen küçük bir çantanın da eşlik ettiği bu kombinin altına tabanı sert bir av ayakkabısı da giyilebiliyor.

Bulgaristan – Ferace

Gördüğünüz anda bizdeki geleneksel kıyafetlerle benzerlik gösterdiğini fark edeceksiniz. Bulgaristan’ın geleneksel kıyafetleri isimleri “Bez” ve “Ferace”. Çünkü iki farklı modelde bulunuyor ve Feraceler genellikle koyu renkte oluyor. El emeği göz nuru nakışların yer aldığı kıyafetlerin altına ise beyaz çorap giyiyorlar.

Nijerya

Nijerya’nın geleneksel kıyafeti sadece bir başlık. Esnek olmasına rağmen sert bir kumaştan üretilen Gele, kadınların özel günlerde ve kutlamalarda taktıkları bir başlık. Bazen özel amaçlarla da kullanılan Gele’nin bağlanışı da biraz karmaşık. Ancak olabildiğince büyük görünmelerini sevdiklerini söyleyebiliriz.

Azerbaycan

Ülkelere özgü geleneksel kıyafetler listemizi Azerbaycan’ın geleneksel kıyafeti ile noktalayalım, Ay Balam. Kendilerinin geleneksel kıyafeti aslında Kafkas kıyafetidir. İncecik ve hayranlık uyandıran nakışların yanı sıra bellerine taktıkları altın bantlar da göz alıcı oluyor. Başlarında fese benzer bir başlık bulunuyor ve üstlerine de ipekten, tülbente benzer bir örtü takılıyor.

Artık geleneksel kıyafetleri ve isimlerini öğrendiğinize göre yolunuz düştüğünde belki kendinize de bir tane alırsınız!

 

İlginizi Çekebilir :  Trekking Yapmak İçin Türkiye’nin En İyi Yürüyüş Parkurları

 

 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir