seyahat sözleri, gezi sözleri

Mottonu Seç, Harekete Geç, Keşfet!- Seyahat Sözleri

Motive edici seyahat sözleri yazısını her gezginin okuması gerekiyor. Dünyada gezip görülecek birçok harika yerin keyfine varmak için biraz motivasyona ihtiyacınız varsa eğer seyahatle ilgili sözler listemiz sırtınızı sıvazlasın: Keşfedersin seeeen! “Kolera Günlerinde Aşk” kitabında Gabriel Garzia Marquez merakın da aşka dahil olduğunu söyler. Haksız olduğunu düşünmek mümkün değil. İnsan bir şeye aşkla yaklaştığında merakı da artıyor. Bir insanı daha fazla tanımak istiyor, bir şey hakkında daha fazla bilgi edinmek için çabalıyor ya da bir gezgin daha fazla yer görmek istiyor. Biz de henüz bavulunu toplamamış olanlar, “Vay be! Ne güzel de geziyorlar” diye gezginlere imrenenler için motivasyon sağlayacak, seyahate sebepler yaratacak bir liste hazırladık.

Hiçbir şey zekayı seyahat etmek kadar geliştirmez – Emile Zola

Madem bir yazardan bahsettik, bir başka yazarla da devam edelim istedik. Dünya edebiyatının en önemli isimlerinden olan Fransız yazar haksız sayılmaz. Farklılıklar her zaman kendimizde saklı kalmış yanların ortaya çıkmasını sağlayabilir. Seyahat ederken aldığınız keyif de karşılaştığınız sorunlar da sizi gelişmeye iter.

emine zola seyahat sözleri

Öğrenmek istiyorsan seyahat etmelisin – Mark Twain

Elbette öğrenmenin yaşı olmadığı gibi yeri de yok. Sadece oturduğunuz yerde kitaplar okuyarak, belgeseller izleyerek, makaleleri yalayıp yutarak öğrenmiş sayılmazsınız. Keşif, en iyi öğrenme biçimi olabilir. Yaşamla ilgili bir öğrenilecek bi’dünya dolusu şey varken hala seyahat etmek için tereddüt mü ediyorsunuz?

mark twain, gezi ile ilgili sözler, seyahat sözleri

Dünyadaki yüz bin şehrin her birinde güneş benzersiz şekilde batıyor. Sadece bir defa buna şahit olmak için seyahat etmeye değer. – Ryu Murakami

Gezmekle ilgili sözler Facebook paylaşımı olarak kalmasın; kulağınıza küpe olsun. Sadece oturduğunuz mahallede bile gün batımını farklı izleyebileceğiniz yerler olduğu düşünülürse başka başka şehirlerde ya da ülkelerde izlemenin tadını ne verebilir? Gidip de görmek tabii. Hem sadece gün batımı mı? Kültürü, mutfağı, sokakları, doğal güzellikleri, tarihi yerleri, insanları, adetleri…

İlginizi Çekebilir :  Müziğe Doyuyoruz: Dünyanın En İyi Müzik Festivalleri

ryu mrukami, seyahat sözleri, gezi motivasyon sözleri

Gezmek insanı alçakgönüllü yapar. Dünyada aslında ne kadar da küçük bir yer kapladığımızı görmüş oluruz. – Gustave Flaubert

İnsanlar canınızı çok mu sıkıyor? İşler kötü gidiyor, sevgiliyle ilişkide uzatmalar oynanıyor, aile biraz sinir bozuyor… Sorunlar bitmez. Kendinize ne kadar fazla kapanırsanız sorunlarınız da o kadar büyür. O yüzden Madame Bovary’nin muhteşem yazarına kulak verin ve seyahate çıkın! Hem sorunlardan uzaklaşıp onların aslında o kadar da büyük olmadığını görün hem de sevdiklerinizi özleyerek onların değerini bir kere daha hatırlayın. (Belki, patronunuzu özlemezsiniz 😉 )

flauvert, gezi sözleri, seyahat sözleri

Tekne limanda güvendedir ama teknenin amacı bu değildir. – Paulo Coelho

Seyahatle ilgili özlü sözlerden biri de Simyacı’nın yazarına ait ve çok da haklı. Güvenli alandan çıkmak ilk başta zor gelebilir. Ancak, insan bulunduğu yere kök salar, merakını köreltirse de bu dünyadaki birçok güzellikten mahrum kalır. Keşfedilecek onca yer varken sırf korktuğunuz için geri kalmamalısınız. Üstelik bir kere başladığınızda giderek daha cesur olacaksınız.

gezi sözleri, seyahat sözleri

Uzaklara gitmek; denizler, sınırlar, ülkeler, inançlar aşmak fırsatı çıktığı zaman hiç duraksama. – Amin Maalouf

Semerkant ile bize Ömer Hayyam’ı anlatmış olan yazarın çağrısına kulak vermelisiniz. Ne kadar uzağa giderseniz o kadar çok keşfedecek, o kadar fazlasını bileceksiniz yaşadığınız gezegenle ilgili. Çünkü bu yaşam bir tek yerde geçmeyecek kadar kısa ve içine birçok tecrübe sığdırılabilecek kadar derin. Sadece kapıyı açın ve çıkın; önce evin kapısından, sonra şehrin kapısından ve sonra da ülkenin… Hayır, gaza gelmeyin; gezegenden çıkış şimdilik yok. Olursa yazarız! 😉

gezi sözleri, seyahat sözleri, motive edici seyahat sözleri

Gezmekle ilgili anlamlı seyahat sözleri yazarlardan seçip derledik madem Orta Çağ’ın en büyük seyyahı ile finalini yapalım. Demiş ki Ibn Battuta “Yolculuk, önce seni sözsüz bırakır, sonra da iyi bir hikaye anlatıcısına dönüştürür”. Anlatacak bi’dünya dolusu hikayeniz olması için kalkın ve keşfe çıkın!

 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 comments