Adını duymadığıınız ülkeler

Muhtemelen Adını Daha Önce Duymadığınız 14 İlginç Ülke

Özellikle ekvator çizgisi etrafında çok fazla ada olduğu için, bir o kadar da ülke bulmak mümkün oluyor. Kimisi Türkiye’nin bir mahallesi kadar olan bir adayı kapatıp ülke yapmış, kimisi de birkaç adayı birleştirip, buralar ülkedir, demiş. Durum bununla da sınırlı değil, hiç beklemediğiniz yerlerde karşınıza az bilinen ülkeler çıkabiliyor. O zaman buyursunlar adını duymadığımız ülkeler listesi!

Guernsey

Burası, İngiltere ile Fransa arasındaki Manş Denizi’nde bulunan küçük, sadece 78 kilometrekarelik bir ülke. Her ne kadar Birleşik Krallık ‘malı’ olduğu söylense de, aslında bağımsız bir ülkedir, fakat korunmasını Birleşik Krallık üstlenmiştir. Burası, Victor Hugo’nun, Sefiller de dahil olmak üzere, pek çok önemli eserini sürgündeyken yazdığı yerdir.

Nauru

Nauru, Avusturalya’nın kuzeydoğusunda kalan az bilinen ülkeler arasında bir ada . Sadece 21 kilometrekare ve en yakın komşusuna 300 kilometre uzaklıkta, kendi halinde bir yer. Bir zamanlar burada 12 kabile yaşadığı için, bayrağında da 12 köşeli yıldız vardır, bilinmeyen ülkeler ve bayrakları arasında en havalı olanıdır.

Tokelau

Tokelau da, Nauru’nun güneyinde bulunan minik bir ada ülkesidir. Ağaçları, denizi, kumu ve insanlarıyla çok güzel ve değişik bir ülkedir. Ancak ulaşımı zordur. Anakaraya yakın olan Yeni Zelanda’ya uzaklığı 3500 kilometredir.

Çad

Uzun yıllar Fransa sömürgesi olmuş bir Orta Afrika ülkesi. Libya’nın hemen altında yer alıyor ve ülkenin büyük çoğunluğunu Sahra Çölü oluşturuyor. Adını aldığı Çad Gölü, bir zamanlar Afrika’nın en büyük ikinci gölüymüş. Fakat zamanla büyüklüğü epey bir azalmış. Şimdiki gölden 10 taneyi yanyana koysanız ancak eski göl eder!

Guyana

Guyana, Güney Amerika’da yer alan çok da küçük olmayan bir ülke. Yaklaşık büyüklüğü 215 bin kilometrekare civarında, bu da Türkiye’nin üçte birine denk geliyor. Venezuela’nın doğusunda, Brezilya’nın batısında bulunuyor. Bilinmeyen ülkeler ve başkentleri arasında adı kendi kültürüne en uzak olanı: Başkentinin adı Georgetown. Vakt-i  zamanında buraya gelen İngiliz sömürgeciler Kral 3. George’un anısına bu ismi vermişler.

Tuvalu

Tuvalu aslında son yıllarda popülerliği artan bir ülke ama hala çok az bilinen ülkeler arasında bulunuyor. Nauru ve Tokelau’nun yakınlarında bir ada topluluğu ülkesi burası da ve epey turist alıyor. Hatta havalimanı bile bulunuyor. Burayı merak edip, ziyaret etmeyi düşünenleri Tuvalu gezi rehberimize alabiliriz!

İlginizi Çekebilir :  Tuvalu Gezi Rehberi

Man Adası

 

Man Adası da bir ada ülkesi ama Ekvator Çizgisi’nin oralarda değil! Burası İngiltere ve İrlanda’nın arasında yer alan küçük bir ülke. Büyük Britanya’ya bağlı. 8. Yüzyıl’da Vikingler buraya gelerek yerleşmişler. Daha sonra İskoçya, İngiltere ve nihayetinde Büyük Britanya’ya bağlanmış. Düşük vergilere sahip olduğu için, ülkemizde de adı geçmiştir! Ayrıca Man adası bayrağı da oldukça ilginçtir!

Komorlar

Bu ada ülke az bilinen ülkeler arasında ama  Mozambik ile Madagaskar gibi oldukça bilinen iki ülke arasında kalıyor. Kendi halinde, kültürü oldukça karışık ve nispeten tehlikeli bir ülke olmasına rağmen, çok fazla turist burayı ziyarete gelir. Ekonomisi diğer küçük ada ülkelere göre oldukça gelişmiştir ve ihracat – ithalat faaliyetleri çok fazladır. Eğer bu ülke hakkında daha fazlasını merak ediyorsanız sizi Komorlar rehberime alabiliriz!

İlginizi Çekebilir :  Komor Adaları (Komorlar) Gezi Rehberi

Bhutan

Bhutan çok ilginç bir ülke ve adı duyulmamış ülkeler arasında bilinmeyi en fazla hak edenlerden biri. Çin’in güneyinde, Bangladeş’in kuzeyinde bulunuyor. Batıdan Nepal ile komşu olduğu için kültürleri oldukça benzer ve Bhutan bu kültürü nispeten korumasını da bilmiş. Dağ başlarında, çok ilginç yerlere kurulan manastırlara ve inziva mekanlarına denk gelebilirsiniz. Mutlaka görülmesi gereken bir ülke!

Eritre

Sudan ile Etiyopya arasında, Kızıldeniz’in kıyısında kalan Eritre, bağımsızlığını yeni kazanmış bir ülke. 1960’larda patlak veren ve 31 yıl boyunca devam eden iç savaş sonucunda 1991 yılında Etiyopya’dan ayrılarak bağımsızlığını ilan etmiştir. Fakir bir ülkedir ve ülkenin çoğu kırsal alanda yaşadığı için tarım ve hayvancılıkla uğraşmaktadırlar. Buna karşın yolunuzu bir şekilde düşürmeye çalışın. Kültürlerinden, kırsal alandardaki evlerinden ve yaşayışlarından çok etkileneceksiniz ve bu güzelliği ile az bilinen ülkeler arasında yer almasına şaşıracaksınız.

Mauritius

Madagaskar’ın doğusunda, Hint Okyanusu’nda bulunan küçük bir ada ülke burası. İklimi ve bitki örtüsüyle muazzam bir yer burası. Sadece bunun için gidip görenler var. Yanı sıra yılın pek çok zamanı sıcak olduğu için deniz tatilleri için ideal. Mauritius sizin için az bilinen ülkeler arasında yer almasın istiyorsanız daha fazla bilgi için sizi gezi rehberimize alabiliriz!

İlginizi Çekebilir :  Mauritius Gezi Rehberi - Detaylı Gezilecek Yerler

Palau

Filipinler’in doğusunda yer alan bu küçük adalar topluluğu olan ülke de bağımsızlığını yeni kazanmıştır. Daha önce ABD himayesindeyken, 1994’te himayeden çıkmıştır. Bayrakları için çok kafa yormamış olabilirler: Mavi üzerine sarı bir daire vardır sadece. Balıkçılık önemli ekonomik faaliyetleri arasındadır ve deniz mutfağı çok lezzetlidir. Bizden söylemesi!

Sierra Leone

Burası Afrika’nın orta ve batı kısmında bulunan, Atlas Okyanusu’na kıyısı olan oldukça karışık bir ülkedir. İlginç ülkeler ve özellikleri arasında, 1791’de özgür bırakılmış Afrikalı köleler tarafından başkent Freetown kurulmuştur. Oldukça zengin elmas madenlerine sahiptir ve bu yüzden, Batılı devletlerin de kışkırtmasıyla iç savaşlar yaşamış ve çok fakirlemiştir.

Cook Adaları

Cook Adaları 15 adadan oluşan bir ülke. Avsutralya ile Güney Amerika (evet, yanlış okumadınız) arasında, tam ortalarda bir yerde kalmaktadır. Her iki taraftan da anakaraya uzaklığı muazzamdır. Az bilinen ülkeler arasında yer alsa da adını ünlü kaşif ve denizci James Cook’tan almaktadır. James Cook, 18. yüzyıl’da Okyanusya civarında yaptığı önemli keşifler ile tanınmaktadır. Bu da, pekçok Avrupa ülkesinin buralarda sömürge kurmasına öncülük etmiştir.

Artık az bilinen ülkeleri biliyorsunuz. Onları daha çok bilmek için umarız bir gün seyahat edersiniz. Şimdiden iyi yolculuklar!

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir