İtalya Murano adası

Cam İşçiliği İle Ünlü Murano Adası Gezi Rehberi

Murano Adası ve ada insanlarının zanaatlerindeki yeteneklerini sizin için anlattık. Kuzey İtalya’nın bir şahanesini daha okumak için sizi bu yazımızın devamına alalım.

Kuzey İtalya sanata gönül vermiş ve bu konuda kendini hala geliştirmeye devam ediyor. Dantel işçiliği konusunda dünyaya nam salmış Burano Adası gibi bir namı var Murano Adası’nın da. Kuzey İtalya’da bulunan ve tarihte hem ticari hem de sanat adına çokça ter dökülmüş bir yer olan bu ada, şimdilerde İtalya’nın en turistik yerlerinden biri. Gelin biraz yakında tanıyalım.

Murano Adası Nerede?

Murano Adası hangi ülkede?” diye soranlara hızlı cevap; İtalya’da. Tam olarak ise Venedik Lagünü’nde yer alıyor. Lagün, Murano dışında 7 tane de garip isimli adadan oluşuyor. Bunlar; Sacca Mattia, San Donato, Sacca Serenella, San Pietro Martire, S. Teresa e S. Mattia, S. Giacomo e S. Maffia ve S. Chaiara e S. Stefano Adaları.

Daha önceleri bağımsız olan bu adalar topluluğu şimdi bir mahalle olarak konumlandırılıyor ve Venedik’in 1,5 km kuzeyinde yer alıyor. Çok yoğun bir nüfusa sahip olmayan Venedik’in adalar topluluğundan oluşan mahallesi içinde Murano Adası hayran kalınan yeteneği ile ön plana çıkıyor.

Murano Adası’nda Bir Zanaat: Cam İşçiliğinin Eşsiz Örnekleri

Renkli, canpcanlı ve aynı şekilde insanlarının da çok sıcak kanlı olduğu Murano Adası gezilecek yerler listesinin başında cam atölyeleri geliyor. Cam işçiliği tarihte Murano Adası’nda canlanmaya başlamış ve zamanında bu durum sır gibi saklanmış. Cam boncuklar, dekorasyon eşyaları, hayvan figürleri hatta aynalar bile uzun bir süre Murano Adası’nda gizli saklı yapılıp sonrasında dünyaya yayılmış.

Dünyaya yayılmadan önce cam işçiliği çok az bilinen bir sanat olduğu için cam zanaatkarları el üstünde tutuldu ve 14.yüzyılda kılıç kuşanmaya başladılar. Kılıç kuşanmak demek zamanında Venedik devletinden dokunulmazlık almak; hatta zengin ailelerin kızları ile evlenme izni gibi önemli bir ayrıcalığa sahip olmak anlamına gelirmiş. Ama bu ayrıcalıklara sahip olmanın da bir bedeli oluyormuş; zanaatkarların Murano Adası’ndan ayrılmaları kesinlikle yasaktı.

Cam üreticileri cam ve kristal üretiminde kullandıkları her taktiği, malzemeyi ve bunu nasıl işleyeceklerini yüzyıllar boyunca herkesten sakladılar. Bu konuda güzel ivme kazanmışlardı ve bu meşaleyi ellerinden bırakmak istemiyorlardı. Ta ki 16.yüzyılın sonunda kadar…. 16. yy sıralarında bazı cam üreticileri Avrupa ülkelerine cam işlemenin sırrını, bilgisini sızdırdı.

İlginizi Çekebilir :  Venedik Gezilecek Yerler

Dünyaya Yayılsa da Bu İşin Piri Onlar Oldu

Murano’lu cam üreticileri, cam teknolojisine çok büyük katkı sağlamıştır. Emaye cam, altın parçacıklı cam (aventurin), renkli camlar (millefiori), süt camı (lattimo) gibi çeşitleri üretmiş hatta değerli taşların replikasını yapma konusunda baya ustalaşmışlardır.

Bu adada hala dünyaca ünlü ama çok ünlü cam markalarının fabrikaları bulunuyor. En bilindikler arasında Venini, Alessandro Mandruzzato Ferro Murano, Barovier & Taso, Simone Cenedese ve Seguso var. Orijinal cam satışına oldukça önem veren bu markalar, ürünlerinin Murano Adası’nda yapıldığını belirten bir sertifika ile satış yapıyor.

Cama ve cam sanatına ayrı bir ilgi duyuyorsanız, Adada kesinlikle gidip Murano Cam Müzesi’ni gezmelisiniz. Burada camın tarihine dair ayrıntılı her bilgiye ulaşabilirsiniz. Ayrıca Murano Adası’na gittiğinizde, dakikalar içerisinde sıcacık kor halindeki camın nasıl sanata dönüştüğünü ve nasıl işlendiğini izlemek unutulmaz bir anı olacaktır.

Murano Adası hakkında araştırma yaparken sizin de hoşunuza gidecek bir bilgi paylaşmak isteriz. Türkçede kullandığımız “fiyasko” kelimesi, Murano Adasına dayanıyor. Şöyle ki, cam işçiliği çok revaçta olduğu zamanlarda cam üreticileri yaptıkları bir üründe başarılı olamazlarsa, yanlış yapılmış olan ürün yemek masalarında su şişesi olarak kullanılırmış. Bu su şişelerine de İtalyanca “Fiyasco” denirmiş. Biz de Türkçe’de beğenilmeyen, kötü hatta işe yaramayan şeylere, “fiyasko” kelimesini söyleyip geçiyoruz.

Murano Adası’na Nasıl Gidilir?

Bu kadar ballandıra ballandıra anlattık, nasıl gideceğinizi söylemezsek olmaz. Murano Adası’na gidiş çok kolay; öncelikle Venedik’e vardıktan sonra günübirlik planlayabileceğiniz bir seyahat için bu masalsı şehirden vaporetto adı verilen ulaşım araçları ile deniz yolundan Murano Adası’na geçiş yapabilirsiniz. Üstelik yolculuğunuz da ortalama olarak 45 dakika kadar sürecektir.

Sonra bir uyarıda da bulunup sizi uğurlayalım; Murano Adası cam dükkanlarını gezerken, hediyelik eşyaların güzelliğinden çıldıracaksınız ve bir şeyler almak isteyeceksiniz. Bu yanlış bir karar olabilir. Eğer kendini ve işçiliğini gösteren cam eşyalar almak isterseniz, bunları Venedik’te de bulabilirsiniz ve cebinizden çok para çıkmayacaktır.

Murano Adası’nın kardeşi sayılabilecek Burano Adası hakkında da bilgi almak isterseniz gitmeden önce, şuraya tıklayıverin.

İyi yolculuklar… 🙂

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir