Mut Sason Kanyonu

Bu hafta, istikamet Mersin’in Mut ilçesine bağlı Çömelek Köyü. Daha önce yıllık faaliyet planında olduğu gibi, tüm katılımcılarla birlikte sabah erkenden Mut’a doğru yola çıktık. Faaliyetimize yaklaşık 70 kişi katıldı. Mersin-Çesmeli Beldesinde kahvaltımızı yaptıktan sonra yola devam ettik. Uzun ama bir o kadar da görsel şölen ile dolu olan yolculuk yaklaşık 3 saat sürdü. Silifke ilçemizin doğu tarafından, ara yolları kullanarak yolculuğumuzu tamamladık. Bölgenin denizden yüksek olması sebebiyle her yer sanki ilk bahar mevsimi gibi yemyeşildi. Yolumuzun üzerinde, tarlalarda çalışan köylüler, hayvancılıkla geçimini sağlayan yörükler de vardı.  İlk önce Çömelek Köyüne uğrayıp burada çok kısa bir süre dinlendik. Yürüyüş parkurunun planlamasını yaptıktan sonra yeniden araçlarımıza binerek kanyona doğru ilerledik.

Hakkı yürüyüş öncesi.jpg

Kanyon… Bir tarafta çağlayarak akan su, diğer yanda taşlar, kayalar ve tabii ki yeşillikler.

Çömelek Köyü’nün en büyük özelliği, taştan yapılmış evleridir. Dağı eteğinde çok düzgün taşlardan yapılmış evler, görmeye değer. Zaman kısıtlı olduğundan köyde uzun zaman kalamadık. Seri bir şekilde kanyona doğru araçlarla hareket ettik.

Hakkı duvar yanında

Yürüyüşümüz kanyon içerisinde gerçekleştiğinden, sıkı sık su geçişleri yaptık. Çok derin olmamasına rağmen, bu sene yağan yoğun kar sebebiyle sular her senekinden daha fazla idi. Sudan geçişlerde yardımlaşma duygumuzu da gösterme imkanı bulduk. her ne kadar akarsu derin değilse de sudan ve yosunlardan dolayı kayganlaşmıştı. onun için dikkatli olmak ve birbirimize yardım etmemiz kaçınılmazdı.

Hakkı sudan geçerken.jpg

Aşırı sıcak altındaki yürüyüş bizleri bunalttığı için zaman zaman serinlemek için buz gibi suya girdik. Ben de diğer ekip arkadaşlarım gibi suya girerek serinledim. İşte o anlardan bir kare. Dışarısı güneşin sıcağı altında yanarken buz gibi suyun içine dalmanın ne anlama geldiğini sanırım tahmin edersiniz.

İlginizi Çekebilir :  Kuyucak Köyü: Türkiye'nin Lavanta Masalı

Hakkı suda çınar ağacı.jpg

Etkinliğimiz kalabalık bir grupla yapıldığı için oldukça yavaş ilerliyorduk. Arazinin zor yapısı sebebiyle gözümüzü bir saniye bile bastığımız yerden ayıramıyorduk. bir anlık dalgınlık kayarak dengemizin bozulmasına ve düşmemize yol açabilirdi. Bu şekildeki etkinliğimiz yaklaşık 6-7 saatlik sürdü. Artık sona doğru yaklaşırken herkeste yorgunluk ve bitkinlik başlamıştı. Herkes bir an önce araçlarımıza binerek Mersin’e doğru dönüşü istiyordu. Bahar mevsiminin bu güzel zamanında güzel bir etkinliği daha geride bıraktık.

 

 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir