Türkiye'de bulunan gezilmesi gereken mağara isimleri

Mutlaka Görülmesi Gereken Türkiye’deki Mağaralar

Mağaralar da insanın içini bir hoş yapıyor, diyenlerdenseniz eğer buyrun: Görmenizde ısrar ettiğimiz, ülkemizdeki mağaralar!

Mağaracılık çok yaygın olmakla beraber önemli faaliyetlerden birisi. Karanlıkta, kimi zaman yerin altında yolunuzu bulmaya çalışmak oldukça heyecanlı olabiliyor. Ama merak etmeyin. Sizin hiç de böyle maceralara atılmanıza gerek yok. Memleketimizin çeşitli yerlerinde, geziler için aydınlatılmış oldukça güzel mağaralar bulunmaktadır. Biz de ne yaptık? Tabii ki sizler için bu mağaraları yazdık. İşte size Türkiye’deki mağaraların isimleri:

Karaca Mağarası, Gümüşhane

Bu mağara deniz seviyesinden oldukça yukarıda bulunuyor. Toplam uzunluğu 250 metreyi bulan bu mağarada, bazılarının derinliği 1 metreyi bulan göller de mevcut. Söylentilere göre bu mağaranın havası astım ve solunum rahatsızlığı olanlara iyi geliyormuş. Ancak içine girdiğinizde sizi karşılayan sarkıtlar, dikitler ve damlataşları nefesini kesebilir, bizden uyarması.

Cebeli Köyü/Torul/Gümüşhane

Damlataş Mağarası, Antalya

Damlataş Mağarası 1948’de şans eseri bulunarak, Türkiye’deki mağaralar haritası içerisindeki turizme açılan ilk mağara olma özelliğine sahip. İnşaat işçileri 1948’de, patlayıcı kullanırken tesadüfen buluyorlar bu mağarayı. Demeye gerek var mı bilmiyoruz ama, bu mağara da astım hastalarına oldukça iyi geliyormuş. Ayrıca belirtelim, içeri girdiğinizde göreceğiniz o enfes sarkıtlar ve dikitlerin 15 bin senede oluştuğu düşünülüyormuş.

Çarşı Mahallesi, Damlataş Cd. No:81, 07400 Alanya/Antalya

Ballıca Mağarası, Tokat

Mağara çok eski. Ama öyle böyle değil, soyu sopu tam olarak 3 buçuk milyon yıl önceye dayanıyor. Haliyle epey uzun. Yaklaşık olarak 680 metre uzunluğuna ve yer yer 95 metreyi bulan yüksekliğe sahip. Bu görkeme bir de ışıklandırılması eklenince, Ballıca mağarası büyüleyici bir yere dönüşüyor.

60800 Ballıca Köyü/Pazar/Tokat

Ashab-ı Keyf, Mersin

Yedi uyuyanların hikayesine ev sahipliği yapan bu mağara, Türkiye’deki dini mağaralar arasında belki de en önemlisi. Bu hikayede, 6 gencin, Allah inançlarından vazgeçmemeleri adına uykuya yatmaları ve yüzyıllar sonra tekrar uyanmaları anlatılır. Mağara oldukça ilginç ve içeri girdiğinizde içinizin ürperdiği bir gerçek. Bizim ürperdi valla!

Dedeler Mahallesi, 33400 Tarsus/Mersin

Altınbeşik Mağarası, Antalya

Antalya’da mağara bol, elinizi sallıyorsunuz bir mağaraya çarpıyor. Altınbeşik mağarası, Türkiye’deki yeraltı mağaraları arasında en ilginci, zira yeraltı göletleriyle dolu olan mağaraya bir kayıkla girebiliyorsunuz ancak.

İbradı/Antalya

Dupnisa Mağarası, Kırklareli

İçinden akan bir dereye sahip olmasıyla Dupnisa oldukça keyifli bir mağara. Ayrıca Trakya’nın turizme açık tek mağarası olma özelliğine de sahip. 3 bin kilometreye yaklaşan bir derinliğe sahip ama biz bunun sadece 500 metresini gezebiliyoruz. Gerek ışıklandırmalarıyla, gerekse dikitleriyle sizi etkileyeceğinden eminiz.

Sarpdere Köyü İç Yolu, 39500 Sarpdere Köyü/Demirköy/Kırklareli Merkez/Kırklareli

Ilgarini, Kastamonu

Ilgarini’nin yaklaşık olarak 1 milyon yıllık olduğu söyleniyor. M.Ö. 2 bin civarlarında yerleşim alanı olarak kullanılıyormuş. O yüzden içeri girdiğinizde pek çok tarihi eser çıkabiliyor karşınıza. Özellikle Roma ve Bizans’tan kalma eserler var. Ancak bunların pek çoğu defineciler tarafından talan edilmiş ve çalınmış durumda.

Ilgarini Mağarası, Pınarbaşı

Kaklık Mağarası, Denizli

Burası Pamukkale travertenlerinin kapalı hali adeta. Mağaranın içerisinde travertenler görebiliyorsunuz. Bu da onu diğer mağaralardan önemli ölçüde ayırıyor. Ayrıca deniz ve çevresi termal sularıyla ünlü olduğu için, Kaklık Mağarası’nın da hakkını teslim edelim: İçeride bol miktarda termal su kaynağı yer alıyor.

Kaklık Mahallesi, Haydar Baba Caddesi, 20240 Honaz/Denizli

Yarasa Mağaraları

Bu mağaralardan bahsetme ihtiyacı hissettik zira korunması gereken yerler. Türkiye’de pek çok yarasa mağarası yer almakta ancak yarasa gübresinin değerli olması açısından yarasaların yaşam alanları istismar ve talan edilmektedir. Türkiye’de yarasa mağaraları çeşitli kuruluşlar tarafından muhafaza edilmektedirler.

Doğal güzelliklerin bolca olduğu memleketimizdeki birçok mağaradan sadece birkaçını saydık. Aman ha, gezerken ayağınızı sağlam basın!

Mağaralar demişken; bu yazımız da dikkatinizi çekebilir..

İlginizi Çekebilir :  7’de Yeni: Dünyanın Yeni Yedi Harikası ve Özellikleri

Türkiye’deki En Güzel 10 Milli Park

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 comment

  • Öncelikle yazınız için teşekkürler. Fakat bence ülkemiz doğal güzellikleri arasında yer alması gereken mağaralardan birtaneside Mersin ili Aydıncık ilçesinde yer alan Aynalıgöl (Gilindire) Mağarası. Mersine yolu düşen herkesin uğramasını tavsiye ederim.